Elverte a jég a bagaméri tormát

A bagaméri tormaföldek csaknem felét elverte a jég, az emiatti terméskiesés az első szakértői becslések szerint legjobb esetben harmincszázalékos lesz, de akár a negyven százalékot is elérheti. A munkanélküliség sújtotta községben nagyjából hatszáz család foglakozik tormatermesztéssel, jó részüknek ez az egyetlen kenyérkereseti forrása – tájékoztatott Orvos Mihály polgármester, aki maga is tormatermesztő, három hektáron gazdálkodik.

2007. 08. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jégverés következtében a torma föld feletti része szinte teljesen megsemmisült, emiatt a vegetáció leállt, s azzal kell számolni, hogy a szokásos húszdekás tormagyökerek helyett csak tízdekásakat szedhetnek ki ősszel a földből. A jégverés a község mintegy 400–450 hektáros termőterületének azt a felét érintette, ahol minőségi tormát termelnek, s ez újabb veszteséget jelent a gazdáknak, mert ennek a németországi exportra termelt tormának szokott a legjobb ára lenni. Ráadásul ezen a területen terem a legjobb szaporítóanyag is, így a jövő évi termés mennyisége és minősége is veszélybe kerülhet. Orvos Mihály szerint megpróbálkoznak kormányzati segítséget kérni, de nem sok reményt fűznek a kezdeményezéshez.
Az időjárás a jégverés előtt sem volt kegyes a tormásokhoz. A jelentős kézimunka- és vízigényű növény ugyanis már az aszályt is megsínylette volna, ha nem fordítanak rá a családok dupla munkaórát és vízmennyiséget. A tormát öntözni kell, ám többnyire elég egy nyáron egy-két locsolás, az idén viszont a szárazság miatt négyszer-ötször is öntözni kellett, s ez jelentősen megnövelte a költségeket. – A tragikus jégverés augusztus 19-én vasárnap délután történt, egyes területeken annyi jég esett, hogy lapátolni lehetett – mondja Miszti Sándor, akinek kéthektáros tormaföldjéből egyhektárnyit teljesen elvert a jég. A kár veszélyezteti a család megélhetését, mert a tormán kívül más bevételi forrásuk alig van. A Miszti család közepes tormásgazdának számít Bagamérban, a legnagyobb gazdaságok területe négy-öt hektár között mozog. A térségben még öt településen – Létavértesen, Álmosdon, Újlétán, Kokadon és Vámospércsen – foglalkoznak tormatermesztéssel összesen 1300 hektáron, ám a központnak Bagamér számít, ahol a torma monokultúrás növényként gyakorlatilag az egész község megélhetését biztosítja.

Várják segítséget. Lassúnak ítélik az agrártárca intézkedéseit a fagykárt szenvedett szabolcsi gazdák – közölte lapunkkal Budai Gyula, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszervezetek Szövetségének igazgatója. A belterületi kertészetek kárenyhítéséről szóló rendelet pénteken jelenik meg. (D. Z.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.