Ismeretlen volt a dél-balatoniak számára is a kéthetes júliusi hőhullám, ami nemcsak a termés mennyiségét befolyásolja kedvezőtlenül, hanem az új telepítésű szőlők tőkéit is megviseli – mondta a 15. Balatonlellei bornapokhoz kapcsolódó országos tanácskozás szünetében Garamvári Vencel. A 2006. év bortermelője rögvest hozzáfűzte: nagy hiba lenne az ágazatot érintő minden bajt a klímaváltozásnak tulajdonítani.
– Ezer sebből vérzik a hazai szőlészet, a vállalkozásokat ma százféle adó sújtja. Adminisztrációs terhek alatt roskadozva versenyzünk a világ bortermelőivel, akiknek akkor lehetnénk valóságos konkurenseik, ha velük azonos gazdasági környezetben, az övéikhez hasonló támogatások és adóterhek mellett dolgoznánk – állítja Garamvári. S úgy látja, ha kedvezőbbek lennének az agrárvállalkozásokat érintő gazdasági körülmények, akkor a magyar termelők nemcsak a minőségi és a csúcsminőségű, hanem az olcsó borok piacán is sikeresek lennének.
Hasonlóképpen látja az ágazat gondjait Horváth Csaba, a Hegyközségek Nemzeti Tanácsának (HNT) főtitkára. Ő a tanácskozáson elsősorban a magyar agrárdiplomácia borreformot érintő határozottabb fellépését sürgette.
– Nem fogadjuk el a cukortartalom kiegészítésének korlátozását, nagyobb támogatást igénylünk a szerkezetátalakításhoz, és felhívjuk a döntéshozók figyelmét: nem Kelet-Közép-Európában kell kivágni a szőlőt ahhoz, hogy megmentsük az olasz és a spanyol termelőket – fogalmazott a HNT főtitkára.
Ami pedig a közelgő szüret gondjait illeti, Horváth Csaba egyebek mellett felvetette: a sűrített must támogatásának igénybevételére vonatkozó közlemény megjelent ugyan, de a melléktermék kötelező lepárlására vonatkozó szabályozás még képlékeny.
Több mint 10 km-es a dugó az M1-esen