Kevés lett az oltóanyag a mintegy 650 fiatal beoltásához Nyírmihálydiban. A hepatitis A- fertőzéssel szemben védő oltóanyag tegnap délelőtt fogyott el, és az újabb adag lapzártáig nem érkezett meg a községbe. A tömeges oltást azért kellett elrendelni, mert július eleje óta 25 gyermek betegedett meg a májgyulladással fenyegető fertőző betegségben, és a járvány megelőzésére az ÁNTSZ a 0–18 évesek oltását rendelte el. Időközben felmerült, hogy szerencsés lenne az általános védettséget nyújtó gamma-globulin injekció helyett speciális hepatitis A ellen védő oltóanyagot használni, s ezzel a már eddig beoltott gyermekeket újraoltani.
A polgármester reményei szerint erre az akcióra jövő keddtől kerülhet sor, ha az oltóanyag addig megérkezik. Ennek haszna az lenne, hogy a speciális oltás hatására a gyermekek több évre védettséget szereznének. Az oltást egyébként ingyenesen kapják meg a gyermekekkel érintkező oktatók is, másoknak viszont az oltóanyag több ezer forintba kerül, amit saját zsebből kell kifizetni. A területi és a megyei tisztiorvosi szolgálat után tegnap az országos tisztiorvosi szolgálat is a helyszínre küldte két munkatársát a fertőzés okainak kiderítésére. A vizsgálatnak tegnap délután hivatalos eredménye még nem volt, ám Nyisztor Ferenc polgármester tájékoztatása szerint az orvosokkal történt konzultáció alapján nagy biztonsággal állítható, hogy a rossz higiéniés viszonyok miatt fertőződött meg 25 gyermek a település romák által lakott részén. Ezen a területen ugyanis azt tapasztalni, hogy a házak udvarán nincs illemhely, és ránézésre is látni, hogy a családok túlnyomó része az elemi higiéniai feltételeknek sem megfelelő körülmények között él. Ezt a véleményt erősítette meg Perneczky János háziorvos is, aki elmondta, a hepatitis A vírus leginkább úgy terjed, ha valaki fertőzött fekáliával érintkezik.
A leggyakoribb eset, hogy a fertőzött csecsemő pelenkájának érintése után valaki kézmosás nélkül étkezik, illetve olyan tárgyat fog meg, amit ő vagy valaki más a szájába vesz. A rossz higiéniés körülmények kialakulásáról szólva a polgármester elmondta: a településen lakó 2050 emberből 900 roma, az általános iskola háromszáz diákjának pedig 92 százaléka tartozik a cigánysághoz. A roma lakosság rossz szociális körülményei a rendszerváltás előtt is jellemzőek voltak, ám azt követően a helyzet csak romlott. Ugyanis a 70–80-as években vasútnál dolgozó felnőttek a 90-es évek óta nem kapnak munkát, és a polgármester tapasztalatai szerint már nem is keresnek, a gyermekeik pedig gyakorlatilag soha nem dolgoztak.
Nyisztor Ferenc úgy véli, ezen a helyzeten úgy lehetne segíteni, ha a nagy létszámú gyermek neveltetéséről és étkeztetéséről reggel nyolctól délután 4 óráig az iskola gondoskodna, a munkanélkülieknek kiosztott segélyeket pedig korlátoznák, illetve ténylegesen a gyermekek nevelésére csoportosítanák át.
Holnap jön az igazi tél!