Izzanak a telefonvonalak a dél-dunántúli ingatlanközvetítőknél. Mivel a napokban eldől, kinek nem jut kollégium férőhely, az egyetemi, főiskola hallgatók előre- látó szülei már most keresik gyerekük ideiglenes szálláshelyét. A Baranya, Somogy, Tolna megye alkotta dél-dunántúli régióban megközelítően negyvenezren tanulnak felsőoktatási intézményben. Egyetemi, főiskolai képzési kínálatból ugyan nincs hiány, kollégiumi férőhelyből viszont keveset tudnak kínálni a régió felsőoktatási intézményei. A dél-dunántúli országrész nem egyetemi székhelyen lakó hallgatóinak több mint a fele, becslések szerint húszezer fiatal albérletbe kényszerül.
Pécsen nagy a kereslet egyetem közeli albérlet iránt, nem kevésbé Kaposvárott, ahol a négyezer-háromszáz egyetemista közül csak 995 kezdheti kollégistaként az új tanévet. A baranyai megyeszékhelyen egy kétszobás, gázfűtéses, négyágyas albérletért rezsi nélkül havi hatvanezer forintot kérnek, Kaposvárott negyven-ötven-, Szekszárdon huszonöt-harmincezret.
Az összkomfortot és a korszerűséget tekintve sok öröme a kollégiumokban lakó egyetemistáknak sem lehet: Pécsett és Kaposvárott is több a meglehetősen lelakott diákszállás. A somogyi megyeszékhely egyetemének oktatási rektorhelyettese, Borbély Csaba lapunknak elmondta: Kaposváron akkor oldódik meg a hallgatók kollégiumi elhelyezése, ha a volt tanítóképző főiskola Somssich utcai kollégiumának értékesítéséből rendbe tehető a nagyon rossz állapotú Kaffka Margit Kollégium, és 650 millió forintos vállalkozói tőkéből megújul az állattudományi kar ugyancsak korszerűtlenné vált Csukás Zoltán Kollégiuma.
A dél-dunántúli egyetemi, főiskolai hallgatók szülei egyes számítások szerint havi háromszázmillió forintot tesznek a privát szállásadók zsebébe. És akkor még nem számoltunk azzal, hogy mennyibe kerülnek a „diplomáért hajtó” fiatal jegyzetei a három, négy vagy öt éven át tartó étkezése és utazása. Szociális támogatással a régió egyetemistái nemigen számolhatnak. Egyedül a kaposvári diákok pályázhatnak pécsi kollégiumi férőhelyre vagy szerény összegű albérleti támogatásra. A önkormányzathoz az nyújthat be kollégiumi férőhelypályázatot, akinek a családjában az egy főre eső jövedelem nem éri el az 54 260 forintot. Akiknek nem jut kollégium, azok a város költségvetésében rendelkezésre álló 6,5 millió forintból havi ötezer forint albérleti támogatást kaphatnak.
Több mint 10 km-es a dugó az M1-esen