Kollégiumi helyhiány

A jómódú családoknak ma sem okoz gondot egyetemista gyerekük vagy gyerekeik taníttatása, ám a szegényeknek – kiváltképp, ahol nincs két kereső – le kell mondaniuk az utódok egyetemi vagy főiskolai diplomájáról. A dél-dunántúli régióban megközelítően negyvenezer fiatal tanul a három megye, Baranya, Somogy vagy Tolna valamelyik felsőoktatási intézményében, közülük csak minden tizediknek jut kollégiumi férőhely, a többiek drága albérletbe kényszerülnek.

2007. 08. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Izzanak a telefonvonalak a dél-dunántúli ingatlanközvetítőknél. Mivel a napokban eldől, kinek nem jut kollégium férőhely, az egyetemi, főiskola hallgatók előre- látó szülei már most keresik gyerekük ideiglenes szálláshelyét. A Baranya, Somogy, Tolna megye alkotta dél-dunántúli régióban megközelítően negyvenezren tanulnak felsőoktatási intézményben. Egyetemi, főiskolai képzési kínálatból ugyan nincs hiány, kollégiumi férőhelyből viszont keveset tudnak kínálni a régió felsőoktatási intézményei. A dél-dunántúli országrész nem egyetemi székhelyen lakó hallgatóinak több mint a fele, becslések szerint húszezer fiatal albérletbe kényszerül.
Pécsen nagy a kereslet egyetem közeli albérlet iránt, nem kevésbé Kaposvárott, ahol a négyezer-háromszáz egyetemista közül csak 995 kezdheti kollégistaként az új tanévet. A baranyai megyeszékhelyen egy kétszobás, gázfűtéses, négyágyas albérletért rezsi nélkül havi hatvanezer forintot kérnek, Kaposvárott negyven-ötven-, Szekszárdon huszonöt-harmincezret.
Az összkomfortot és a korszerűséget tekintve sok öröme a kollégiumokban lakó egyetemistáknak sem lehet: Pécsett és Kaposvárott is több a meglehetősen lelakott diákszállás. A somogyi megyeszékhely egyetemének oktatási rektorhelyettese, Borbély Csaba lapunknak elmondta: Kaposváron akkor oldódik meg a hallgatók kollégiumi elhelyezése, ha a volt tanítóképző főiskola Somssich utcai kollégiumának értékesítéséből rendbe tehető a nagyon rossz állapotú Kaffka Margit Kollégium, és 650 millió forintos vállalkozói tőkéből megújul az állattudományi kar ugyancsak korszerűtlenné vált Csukás Zoltán Kollégiuma.
A dél-dunántúli egyetemi, főiskolai hallgatók szülei egyes számítások szerint havi háromszázmillió forintot tesznek a privát szállásadók zsebébe. És akkor még nem számoltunk azzal, hogy mennyibe kerülnek a „diplomáért hajtó” fiatal jegyzetei a három, négy vagy öt éven át tartó étkezése és utazása. Szociális támogatással a régió egyetemistái nemigen számolhatnak. Egyedül a kaposvári diákok pályázhatnak pécsi kollégiumi férőhelyre vagy szerény összegű albérleti támogatásra. A önkormányzathoz az nyújthat be kollégiumi férőhelypályázatot, akinek a családjában az egy főre eső jövedelem nem éri el az 54 260 forintot. Akiknek nem jut kollégium, azok a város költségvetésében rendelkezésre álló 6,5 millió forintból havi ötezer forint albérleti támogatást kaphatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.