A drasztikus intézkedésekre azért került sor, mert a hepatitis A elsősorban fekáliával történő érintkezés útján terjed, a kilencszáz roma lakta településrész udvarain és házaiban pedig többnyire nincs vécé, így nem tudják biztosítani, hogy a gyerekek ne érintkezzenek emberi ürülékkel. A kétségbe ejtő higiéniai helyzetre az irányította rá a figyelmet, hogy július óta 26 gyermek betegedett meg hepatitis A-vírustól, ami azért igen veszélyes, mert a fertőzés következtében heveny májgyulladás alakulhat ki. A nyírmihálydi gyerekeket éppen ezért azonnal kórházba szállították.
Azonban a polgármester úgy véli, a fertőtlenítés önmagában nem fogja hosszú távra normalizálni a folyamatos fertőzésveszélyt rejtő higiéniai helyzetet, ezért úgy döntött, hogy felfüggeszti a segélyek kifizetését addig, amíg a kérelmező nem épít legalább egy nyitott árnyékszéket az udvarában. Így mérsékelni lehet annak az esélyét, hogy a gyerekek olyan helyen játsszanak, ahol emberi ürülékkel érintkezhetnek, illetve ahol fekáliával szennyezett anyag kerülhet a szájukba.
A község háromszázmillió forintos büdzséjéből évi 18 milliót költenek lakhatási támogatásra, ezt a keretet kívánja a polgármester zárolni. Annál is inkább fontosnak tartja ezt, mert a segélyek láthatóan nem a lakhatás emberibbé tételét szolgálják, hanem egyéb célokra folynak el a kifizetést követően. A segélyfizetés következtében a község költségvetése máris 14 millió forint hiányt mutat, a romák lakáskörülményei viszont jottányit sem javulnak. Nyisztor Ferenc ennek kapcsán megjegyezte: miközben láthatóan nincs eredménye a segélyezési politikának, a község nem tud érdemben elmozdulni abba az irányba, hogy a több éve, évtizede munka nélkül tengődő roma lakosságot a munka világába viszszavezesse.
Ehhez nagyban hozzájárul az is, hogy közhasznú munkára mindössze négymillió forintos keret áll az önkormányzat rendelkezésére, közmunkára pedig még ennyi sincsen. Előbbihez tízszázalékos önrésszel kell hozzájárulni a községnek, utóbbihoz viszont harminccal, aminek kigazdálkodására gyakorlatilag nincs mód a szűkös lehetőségekből.
A hepatitis A ellen a múlt héten egyszer már beoltották a leginkább veszélyeztetett 0–18 éves korosztályt, tegnaptól pedig az újraoltás is megkezdődött. Erre azért van szükség, mert a már beadott vakcina általános védettséget nyújt, a tegnap óta használt oltóanyag viszont speciálisan ezzel a vírussal szemben teszi védetté a szervezetet.
A község háziorvosa, Perneczky János eddig egyedül oltotta az embereket, most viszont kapott segítséget az ÁNTSZ-től, így van remény arra, hogy az érintett 650 gyermek, illetve fiatal oltását szerdára be tudják fejezni. Újabb megbetegedést vasárnapról hétfőre nem regisztráltak, így van esély arra, hogy a járványnak egyelőre sikerül elejét venni.
Kis híján egy gyalogost is elgázolt egy piroson áthajtó öreg Lada - videó