Megszűnt a méntelep

Bezárta somogysárdi méntelepét az Országos Rendőr-főkapitányság; tegnap óta őrző-védők vigyázzák a messze földön híres, ám ma már üresen álló rendőrló- és lovasrendőr-kiképző bázist. A csaknem 250 éves múltra visszatekintő hazai lótenyésztés somogyi méntelepéről hetven ember került az utcára. A leköszönő ménesgazda azzal érvel: nincs évi nyolcszázmillió forintjuk a fenntartásra, és évi nyolc-tíz hátas egyébként is elegendő a rendőrség kiöregedett paripáinak pótlásához. Az ORFK döntése keresztülhúzta a kaposvári Pannon Lovasakadémia somogysárdi ménes megmentésére és működtetésére tett ajánlatát is.

2007. 08. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Márciusban azt írtuk: már csak az aláírás és a pecsét hiányzik arról a megállapodásról, amelynek révén megmenekülhet az Országos Rendőr-főkapitányság somogysárdi ménese. A világversenyek rendezéséről is híres kaposvári Pannon Lovasakadémia ugyanis ajánlatot tett: befogadja az állományt, s vállalja a rendőrló- és a lovasrendőr-képzést.
– Vétek lenne veszni hagyni az 1953-ban létrehozott somogysárdi lovas központot, a kiépített infrastruktúrát és az évtizedeken át felhalmozott szakmai tudást – nyilatkozta lapunknak idén márciusban Seregi János, a lovasakadémia ügyvezető igazgatója. Most viszont vége a csodavárásnak. Az ORFK kommunikációs igazgatóhelyettese, Németh Lajos az egyik somogyi lapnak azzal érvelt: minden lehetőséget megvizsgáltak, hogy ne kelljen felszámolni a bázist, de nem jártak sikerrel.
– A központ üzemeltetéséhez évi 800 millió forintra lenne szükség, amiből kétszázmillió évek óta hiányzik. Az ORFK nem tudja vállalni ezt a veszteséget – fogalmazott az igazgatóhelyettes.
Somogysárd kincse, a Kaposvár közeli falu egyetlen, nagy értékű vagyontárgya a méntelep. Volt idő, amikor az istállóban háromszáznál is több ló nyerített, kiváló versenyparipák tucatjai kerültek innen az ügetőre, s rendre nagyszerű eredményekkel tértek haza. A bázis léte nem először került veszélybe. A rendszerváltás után például a Somogysárdhoz és a méneshez szorosan kötődő Boross Péter belügyminiszter akadályozta meg, hogy eltékozolják a központot.
A megye lótenyésztési múltja szempontjából is jelentős agrártörténeti értéknek tartott állomány tíz-tizenöt megmaradt hátasát állítólag a polgárőrségnek ajándékozza az ORFK. A lovak sorsa ily módon megoldódik, ám Somogysárd legjelentősebb ingatlanvagyonának jövője bizonytalan. Nem lehet tudni, mi lesz a sorsa az elbocsátott hetven, jórészt nagycsaládos somogysárdi és környékbeli lótenyésztőnek, lovaskiképzőnek és egyszerű, kétkezi munkásnak.
Ami pedig a Pannon Lovasakadémia ORFK-nak tett ajánlatát illeti, Seregi János ügyvezető igazgató lapunknak elmondta: az akadémia a Kaposvári Egyetemmel együtt továbbra is fenntartja korábbi ajánlatát: ha igény lesz rá, lovasrendőr-képzéssel bővíti profilját.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.