A pénzhamisítók ellen tavaly év végén indult nyomozás, miután az országban egyre inkább elterjedtek a hamis 200 eurósok – mondta el tegnapi sajtótájékoztatóján a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) kiemelt főnyomozója, Réthy Barbara főhadnagy. A bűnözői csoport élén egy 52 éves bolgár állampolgár állt, aki a hazájából származó hamis pénzt a valós értékének 30 százalékáért adta el Magyarországon, illetve több európai országban. A gyanúsítottak főleg magyarországi üdülőhelyeken, általában szobafoglalások alkalmával fizettek a hamis bankókkal és a visszajáró összeggel jutottak valós pénzhez. A szobafoglalásokat hamis okmányokkal intézték, amelyeket elfogásukkor lefoglaltak – jegyezte meg a főhadnagy.
Az eljárásnak kilenc gyanúsítottja van: három bolgár, egy ukrán, illetve öt magyar állampolgár. Közülük négyen előzetes letartóztatásban vannak, öten szabadlábon védekeznek.
Az NNI munkatársai először márciusban, Tatabányánál fogták el a 26 éves magyar és a 27 éves ukrán állampolgárt, akiknél hamis okmányt, illetve négy hamis 200 euróst találtak. Az ukrán férfi Balatonfenyvesen és Zalakaroson is fizetett hamis 200 euróssal, míg a magyar férfi több európai országban – Ausztriában, Olaszországban, Németországban, Szlovéniában, Szlovákiában – váltott be hamis bankjegyet. Kiderült: a magyar férfi az 52 éves bolgár gyanúsítottól vette a hamis bankjegyeket, amelyeket egy 74 éves, szintén bolgár, illetve egy 30 éves magyar férfi segítségével hoztak be az országba. A bolgárokat májusban fogták el a nyomozók a röszkei határátkelőnél, amint három magyar társával belépett hazánk területére. A bolgártól hamis okmányokat, egy hamis ötezer rubelest, illetve bankkártya hamisítására alkalmas eszközöket foglaltak le. Réthy Barbara megjegyezte: a 74 éves férfi azért kellett a csoportnak, mert idős kora miatt kevésbé kellett arra számítani, hogy a hatóságok átvizsgálják.
Az NNI nyomozói az Europoltól kapták azt az információt, amely szerint egy német állampolgár tavaly év végén 30 ezer euró értékben vásárolt a bandától hamis 200 eurós bankjegyeket Budapesten. Réthy Barbara szerint a bankjegyek a lakosság számára megtévesztők, de pénzváltók, pénztárosok, akik gyakrabban forgatnak valutát a kezükben, felismerhetik a hamisítványokat.
Orbán Viktor: Ez a legsötétebb óra, amiben vagyunk