Pezseg a román ingatlanpiac

A beinduló hitelezéseknek és a még mindig folyó kárpótlási eljárásoknak köszönhetően fellendült a romániai ingatlanpiac. Az év első öt hónapjában összesen 140 ezer lakás cserélt gazdát a szomszéd országban, holott tavaly még csupán 27 ezer szerződést kötöttek. Erős fél évet zárt Európa is, a befektetések összege meghaladta a 110 milliárd eurót.

2007. 08. 05. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ötször több tranzakciót bonyolítottak le az év első öt hónapjában a román ingatlanpiacon, mint a múlt esztendő azonos időszakában – derült ki a román közjegyzők szövetségének adataiból, amelyeket a távirati iroda tett közzé. Az Adevarul című lap által idézett statisztika szerint az első öt hónapban csaknem 140 ezer adásvételt bonyolítottak le, míg egy évvel korábban alig 27 ezret.
Ingatlanpiaci szakértők szerint ez az ugrásszerű növekedés nem Románia EU-csatlakozásával magyarázható, hanem részint azzal, hogy sok hitel áramlott a piacra, és megszaporodtak az építkezések, részint a kárpótlás még nem fejeződött be, sok kárpótoltat helyeztek vissza tulajdonjogába ebben az időszakban. Ez utóbbiak többsége kihasználja a magas ingatlanpiaci árakat, azonnal eladja visszaszerzett javait. Az ötször több tranzakció nyomán befizetett adónak köszönhetően 90 millió euróval gazdagodott a román államkassza. Szakértők szerint várhatóan még öt–hét évig tart Romániában a gyors ingatlanpiaci fellendülés, és emiatt a befektetési célú ingatlanvásárlás hozama nagyobb lesz, mint az Európai Unióban általában – pedig a jelek szerint az európai piac is kezd magára találni. A befektetések összege az év első felében meghaladta a 110 milliárd eurót, ami 12 százalékkal nagyobb a tavaly ilyenkor mért értéknél.
A 12 százalékos emelkedés a magas európai és brit kamatszintek ellenére következett be. Nagy-Britanniában – ahol a kamatszint az európainál is magasabb – a befektetések 38 milliárd euróra rúgtak, szemben a 2006-os 37 milliárd euróval. Jonathan Hull, a CB Richard Ellis európai befektetési csapatának vezetője a befektetési hullámmal kapcsolatban kifejtette, hogy „2007 első fél évében nagyszámú külföldi vásárló volt London központjában. Habár a magas kamatszint kihatott a hitellel vásárló helyi befektetőkre, a külföldiek – főleg írek, közel-keletiek és ausztrálok – továbbra is nagyon vonzónak tartják a londoni piacot”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.