A Dráva vizével táplálnák Dél-Somogy, és elsősorban az Ormánság vízhiányos területeit. Főként az ökológiai rehabilitációt szolgálná a régi holtágakba, lápokba juttatott víz, de az ország egyik legelmaradottabb vidékén lehetővé tenné a mezőgazdasági területek öntözését is.
Szivattyúval emelnék ki a dél-somogyi Drávagárdonynál a folyó vizét, amely először egy magastározóba kerülne, onnan pedig a Dráva egykori holtágain és a térség csatorna- és árokrendszerén át jutna el a súlyos vízhiánytól szenvedő területekre, a Siklós–harkányi, a Vajszló–sellyei és a Barcsi kistérségbe, végezetül pedig Drávaszabolcsnál visszajutna a folyóba. Jelentős öntözési területeket nyerne ezzel a három kistérség.
– A program a természeti adottságok maximális figyelembevételével fejleszti a társadalmi-gazdasági környezetet – fogalmazta meg lapunknak az Ős-Dráva program célját Závoczky Szabolcs, a Duna– Dráva Nemzeti Park (DDNP) igazgatója. – A korábbi vízügyi beavatkozások a folyószabályozást és a belvízelvezetést szolgálták, a most felvázolt terv a még megmaradt vizes élőhelyek fenntartását, és a még visszaállíthatók rehabilitációját veszi célba.
A program az Ős-Dráva nyomvonalain meglévő csatornahálózatra épít – fűzte hozzá a szakember. Závoczky cáfolta azokat a felvetéseket, amelyek szerint a folyó ma háborítatlan holtágai „csónakázótavakká” válnak majd. A DDNP szakemberei ugyanis minden folyókilométer-kőnél ott lesznek, ha pályázati pénzhez jut a program.
Több mint 10 km-es a dugó az M1-esen