Bűnözők szabadlábon?

Módosítaná az igazságügyi tárca a büntető törvénykönyvet, a szabályozásból a tervek szerint kikerülne a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés. A Fidesz szerint a kormány veszélyes bűnözőket akar rászabadítani a társadalomra.

2007. 09. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A két év múlva hatályba lépő új büntetőszabályozásból a tervek szerint kikerülne a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztés, helyette az igazságügyi tárca az élethossziglani büntetést alkalmazná, amelynek a kötelező felülvizsgálatára húsz év után kerülne sor – mondta tegnap a minisztérium államtitkára, Kondorosi Ferenc, akinek nincs teljes körű jogi szakvizsgája. Elmondta: a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés „valójában az Európai Unió számos államában embertelen büntetés”. A 20 év utáni felülvizsgálatról elmondta: törekvésük az, hogy a mérlegelés lehetőségét törvényi előíráshoz kössék, vagyis a törvény tételesen sorolja fel a szabadlábra kerülés feltételeit. Lapunk már januárban figyelmeztetett: a tárca el kívánja törölni a legsúlyosabb büntetést. Igaz, akkor Kondorosi azt sem titkolta, hogy biztosítani kellene a már jogerős tényleges életfogytiglani ítéletek felülvizsgálatát.
A Legfelsőbb Bíróság büntetőkollégiumának vezetője, Kónya István a tényleges életfogytiglani szabadságvesztést a jelenlegi büntetőrendszerben indokoltnak tartja. – Ismerem azokat a teoretikus megfontolásokat is, amelyek az élethez való joggal függenek össze, azonban az életfogytig tartó szabadságvesztés nem az élet elveszejtését jelenti, hanem a szabadság korlátozását, amelyhez ugyanakkor súlyos bűncselekményeket kell elkövetni – fűzte hozzá Kónya István. A Fővárosi Fellebbviteli Főügyészség vezetője, Sódor István, elismerve az emberiességi szempontokat úgy vélte, a jelenlegi kriminalizációs körülmények között van egy szűk kategória, ahol a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés indokolt. – Talán a gyakorló jogalkalmazók körében vannak többen azok, akik a szóban forgó büntetés mellett foglalnak állást, a joggal elméleti szinten foglalkozók viszont ellenzik – fogalmazott Sódor.
„Elképesztő cinizmus, hogy miközben a kormány minden létező jogi és politikai fegyverét beveti egy olyan törvényesen bejegyzett egyesülettel szemben, amely ez idáig semmilyen jogsértést nem követett el, aközben enyhítené a legkegyetlenebb gonosztevőkre kiszabott-kiszabható büntetést” – fogalmaz közleményében Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója. A kormány olyan bűnelkövetőket fog rászabadítani újra a társadalomra, akik kezéhez számtalan ember vére tapad. A Fidesz a leghatározottabban tiltakozik a kormány felelőtlen és ostoba ötlete ellen, ami csupán azt bizonyítja, hogy a magyar emberek élete, biztonsága a legkevésbé sem érdekli Gyurcsány Ferencet és kormányát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.