Szabaddá vált hétfőtől a Kossuth tér a kormányellenes tüntetők előtt, miután a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) változtatott egy nappal korábbi álláspontján – derült ki tegnap. A Magyar Kézilabda-szövetség már csütörtökön lemondott a Kossuth tér egy részére kért területfoglalási engedélyéről. – A tér fennmaradó, főleg füves területein a MeH tervezett sportprogramokat szeptember 17–18-ra, a kézilabda-szövetség döntésének fényében azonban a MeH úgy látja, nem garantálható az ezeken részt vevők biztonsága, zavartalan szórakozása – tájékoztatta lapunkat a Kormányszóvivői Iroda, amely hozzáfűzte: a MeH ezért úgy döntött, ezek a programok is elmaradnak, és eláll a területfoglalási engedélytől. Hangsúlyozták: a változtatás nem érinti a mai és a holnapi „Sulibuli tanévnyitó fesztivál” programjait.
A Budapesti Rendőr-főkapitányság (BRFK) tegnapi sajtótájékoztatóján megerősítette a MeH döntését. – Ez azt jelenti, hogy ezekben a napokban a Kossuth téren lehet tüntetni, ha az arról szóló bejelentés a törvényben foglaltaknak megfelel – fogalmazott Tóth Gábor dandártábornok, budapesti rendőrfőkapitány. Hozzáfűzte: ha ez így lesz, akkor egyébként éjjel tizenegyig lehet tüntetni, ezt követően a tiltakozóknak el kell hagyniuk a helyszínt. Nem sokkal később az is hivatalossá vált, hogy a rendőrség tudomásul vette a Rendszerváltó Fórum és a Magyar Nemzeti Bizottság 2006. szeptember 17–18-ra a Kossuth térre bejelentett tüntetését.
Tóth Gábor kitért a hét vége és a jövő hét elejének további kormányellenes akcióira is. Elmondta, 120 olyan bejelentés érkezett a BRFK-hoz a következő egy hétre, amelyeken biztosítási feladataik lesznek, ezek egy része a gyülekezési törvény hatálya alá esik. – Ezek közül öt olyan, amely a hét végére vagy a jövő hét elejére vonatkozik és kapcsolatba hozható az őszödi beszéd nyilvánosságra kerülésének, illetve az MTV-székház ostromának egyéves évfordulójával. Ezek jelentősebb feladatot és kockázatot jelenthetnek – fogalmazott Tóth Gábor. Hozzátette: egyfelől azért, mert nagyobb létszám várható a rendezvényeken, másrészt közülük kettő vonulásos tüntetés, amelynek során a város jelentős területén zárásokat kell végrehajtani.
Ma három ilyen rendezvényt is tartanak: egyet a Hősök terén délelőtt tíz és este tíz óra között, amelyet a Nemzeti Koordinációs Bizottság jelentett be. Ugyancsak mára, délután négy és hat óra között a budai Várba egy magánszemély jelentett be tiltakozó megmozdulást. Itt tart beszédet többek között Bayer Zsolt, lapunk publicistája is. Ma lesz egy vonulásos tüntetés is este 8 és 10 óra között a Hősök terétől a Vértanúk teréig egy másik magánszemély bejelentése alapján. Hétfőn szintén vonulásos tüntetéssel tiltakozik a kormány ellen a Rendszerváltó Fórum és a Magyar Nemzeti Bizottság 2006. Délután 4 és 6 óra között az egyik csoport a Corvin köztől a Vértanúk teréig, míg a másik szervezet csak az Alkotmány utca torkolatáig vonul.
Másnap délután 5 és este 10 óra között is tartanak Budapesten tüntetést, ahol majd petíciót készülnek átadni a Magyar Televízió illetékes vezetőjének.
Tóth Gábor kitért arra, hogy a saját bűnügyi hírszerző forrásaik, másrészt a társszervek – különösen a Nemzetbiztonsági Hivatal – tájékoztatása alapján jelenleg nincs olyan információjuk, amely arról szólna, hogy szélsőséges csoportok törvénysértő cselekményeket készülnének elkövetni Budapesten a következő napokban. Megkérdeztük, igaz-e az a lapinformációnk, amely szerint a készenléti rendőrség egységeit tegnap éjféltől éjjel is szolgálatban tartják, azt válaszolta: nem rendelt el a BRFK-n ilyen szinten készültséget. Arra kérdésre, hogy lesz-e a rendőrökön megfelelő azonító, ezt válaszolta: „(…) mosolygok, mert az elmúlt tíz hónapban ez folyamatosan téma volt.” Ugyanakkor ismeretes, hogy éppen az azonosító hiánya miatt a mai napig nem találnak több olyan rendőrt, akik az őszi zavargások idején brutális eszközöket is igénybe véve oszlatták a tömeget.
A BRFK első embere ezúttal másféle rendőri fellépést ígért. – Ha valaki jogsértő magatartást tanúsít, akkor a törvények alapján, a fokozatosság elvét minden körülmények között betartva, a jogi lehetőségét és eszköztárát túl nem lépve határozottan és következetesen lépünk fel, s állítjuk helyre a törvényes rendet – tette hozzá.
A magyar soros elnökség kiemelkedő eredményt ért el