Emlékezetes, a páneurópai pikniket Filep Mária és Mészáros Ferenc debreceni MDF-esek kezdeményezésére 1989. augusztus 19-én rendezték a Sopron alatti határszakaszon. Az Európa újraegyesítését, a mesterséges falak lebontást zászlójára tűző rendezvény néhány óra alatt igazi történelmi eseménynyé fejlődött: az ideiglenesen megnyitott határokon ugyanis a hazánkban tartózkodó keletnémetek tömegei mentek át Ausztriába, s onnan tovább az NSZK-ba. Horn Gyula a Németh-kormány külügyminisztereként csak ezt követően – és néhány „bekeményítős” hét után, amikor a már lezárt határon átszökő keletnémetek ellen azonnali tűzparancs volt érvényben, ami halálos áldozatot is követelt –, az ősz folyamán jelentette be, hogy Magyarország nem akadályozza az itt-tartózkodó keletnémetek Nyugatra távozását.
A 18 évvel ezelőtti események főszervezője, Filep Mária a Konrad Adenauer Alapítvány által szervezett berlini látogatás kapcsán elmondta: a német vendéglátók a beszélgetések alatt hangsúlyozták, hogy a meghívással nyomatékosítani akarták, a páneurópai pikniket a német újraegyesítés folyamatában nagy fontossággal bíró történelmi eseményként értékelik. Sajnálatosnak tartják, hogy a piknikezők úttörő tettéről az elmúlt években alig esett szó. Filep a CDU–CSU külpolitikai szóvivőjének szavait idézve rámutatott: a németek máig hálásak azért, amit a piknik szervezői tettek, és szeretnének segítséget nyújtani abban, hogy Európa is helyén értékelje a magyarok 1989-es bátor kiállását. Ennek érdekében ajánlanak fel egy többméteres darabot a berlini falból, és vállalják, hogy folyamatosan segítik a méltó emlékhely létrehozását. Az ajándékozni kívánt faldarab helye valószínűleg a Terror Házában lesz, ám az egykori debreceni illetőségű szervezők szeretnék, ha Debrecen is kivenné a részét az emlékezésből.
A látogatás további tanulságait elemezve Filep Mária beszámolt arról, hogy az őket fogadó konzervatív német politikusok az 1989-ben történt világtörténelmi fordulat szellemétől idegennek és elfogadhatatlannak ítélték a jelenlegi magyar belpolitika hangnemét. A honi belpolitikába való beavatkozás szándéka nélkül arra figyelmeztettek: az ilyen hangnem ellehetetleníti a demokrácia érvényesülését, mert kiábrándítja a szavazókat, szembefordítja őket a képviseleti elvvel. Az egykori főszervező idézte Lrich Schachnak, a Die Welt egykori újságírójának a szavait, aki a magyar politikai élet hangnemén túlmenően az európai bürokráciát is erősen kritizálta.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja