Elismerés a piknikért

A németeknél jóval nagyobb a megbecsültsége az 1989-es páneurópai pikniknek, mint hazákban – derült ki a piknik egykori szervezőinek berlini látogatásakor. A 15 egykori MDF-es politikus a német újraegyesítés húszéves évfordulója előkészületei jegyében kapott meghívást a német fővárosba, ahol a német politikai és szellemi élet több kiemelkedő képviselőjével is találkoztak. Ennek ismeretében ugyancsak meglepő, hogy Gyurcsány Ferenc miniszterelnök „elfelejtette” meghívni a kelet-európai németek tömegei előtt először utat nyitó piknik szervezőit a nemrégiben zajlott, Első tégla a berlini falból című konferenciájára.

2007. 09. 28. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Emlékezetes, a páneurópai pikniket Filep Mária és Mészáros Ferenc debreceni MDF-esek kezdeményezésére 1989. augusztus 19-én rendezték a Sopron alatti határszakaszon. Az Európa újraegyesítését, a mesterséges falak lebontást zászlójára tűző rendezvény néhány óra alatt igazi történelmi eseménynyé fejlődött: az ideiglenesen megnyitott határokon ugyanis a hazánkban tartózkodó keletnémetek tömegei mentek át Ausztriába, s onnan tovább az NSZK-ba. Horn Gyula a Németh-kormány külügyminisztereként csak ezt követően – és néhány „bekeményítős” hét után, amikor a már lezárt határon átszökő keletnémetek ellen azonnali tűzparancs volt érvényben, ami halálos áldozatot is követelt –, az ősz folyamán jelentette be, hogy Magyarország nem akadályozza az itt-tartózkodó keletnémetek Nyugatra távozását.
A 18 évvel ezelőtti események főszervezője, Filep Mária a Konrad Adenauer Alapítvány által szervezett berlini látogatás kapcsán elmondta: a német vendéglátók a beszélgetések alatt hangsúlyozták, hogy a meghívással nyomatékosítani akarták, a páneurópai pikniket a német újraegyesítés folyamatában nagy fontossággal bíró történelmi eseményként értékelik. Sajnálatosnak tartják, hogy a piknikezők úttörő tettéről az elmúlt években alig esett szó. Filep a CDU–CSU külpolitikai szóvivőjének szavait idézve rámutatott: a németek máig hálásak azért, amit a piknik szervezői tettek, és szeretnének segítséget nyújtani abban, hogy Európa is helyén értékelje a magyarok 1989-es bátor kiállását. Ennek érdekében ajánlanak fel egy többméteres darabot a berlini falból, és vállalják, hogy folyamatosan segítik a méltó emlékhely létrehozását. Az ajándékozni kívánt faldarab helye valószínűleg a Terror Házában lesz, ám az egykori debreceni illetőségű szervezők szeretnék, ha Debrecen is kivenné a részét az emlékezésből.
A látogatás további tanulságait elemezve Filep Mária beszámolt arról, hogy az őket fogadó konzervatív német politikusok az 1989-ben történt világtörténelmi fordulat szellemétől idegennek és elfogadhatatlannak ítélték a jelenlegi magyar belpolitika hangnemét. A honi belpolitikába való beavatkozás szándéka nélkül arra figyelmeztettek: az ilyen hangnem ellehetetleníti a demokrácia érvényesülését, mert kiábrándítja a szavazókat, szembefordítja őket a képviseleti elvvel. Az egykori főszervező idézte Lrich Schachnak, a Die Welt egykori újságírójának a szavait, aki a magyar politikai élet hangnemén túlmenően az európai bürokráciát is erősen kritizálta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.