Pótmagánváddal élt tegnap a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróságnál két személy ellen az úgynevezett „soproni mélygarázsügyben” a helyi önkormányzat. A város jogi képviseletét Hegedűs László ügyvéd látja el, aki kifejtette: a soproni önkormányzat azok után nyúlt ehhez a jogi eszközhöz, hogy az ügyészség elutasította a nyomozás megszüntetése elleni panaszukat.
Az ügyészség szerint az ügyben eddig nem volt bizonyítható a kár. – A jogerős elutasítás után az újabban beszerzett bizonyítékok arra mutatnak, hogy megállapítható a bűncselekmény, éppen ezért az önkormányzat az ügyvédi irodámon keresztül pótmagánvádat nyújtott be az ügyészséghez – közölte Hegedűs László, aki hozzáfűzte, az ügyészség ilyenkor köteles megküldeni a pótmagánvádat az illetékes megyei bíróságnak, s annak befogadásáról így most a Győr-Moson-Sopron Megyei Bíróság dönt majd. Az ügyvéd megjegyezte, a jogszabályok nem mondják ki, hogy a bíróságnak mennyi idő alatt kell befogadnia a pótmagánvádat, de az általános szabályok szerint várható, hogy 60 napon belül valamilyen döntés születik.
– Az önkormányzatnak határozott álláspontja, hogy ezekben az ügyekben bűncselekmény állapítható meg. Magam is úgy látom, hogy itt büntetőjogba ütköző cselekmények valósultak meg, ezért is vállaltam el ezt az ügyet – hangsúlyozta Hegedűs László. Az ügyvéd kitért arra is, hogy a pótmagánvádban az önkormányzatnak okozott kárt is megnevezték. Úgy tudjuk, ennek összege meghaladja a 150 millió forintot, de a károkozás nagyságának pontos megállapítása természetesen a bíróság feladata lesz.
Információink szerint a pótmagánváddal érintett egyik személy Walter Dezső, Sopron korábbi szocialista polgármestere, a másik pedig a Sopron Holding Vagyonkezelő Zrt. korábbi vezérigazgatója, Beck György. Amenynyiben a különösen nagy vagyoni hátrányt okozó bűncselekményben benyújtott pótmagánvádat a bíróság befogadja, úgy független igazságszolgáltatási szerv hozhat végleges döntést a soproni mélygarázs büntetőügyében.
A pótmagánvád. A pótmagánvád intézményét 2003. július 1-jétől lehet alkalmazni a büntetőeljárásokban Magyarországon. Az új jogintézmény létrehozásával az volt a cél, hogy a bűncselekmény sértettjének speciális, többletjogot biztosítsanak érdekei megóvása, illetve érvényesítése érdekében. A pótmagánvád lehetővé teszi a sértettnek, hogy amennyiben a nyomozó hatóság (rendőrség, ügyészség) a feljelentését elutasította, a nyomozását megszüntette, a vádemelést mellőzte, úgy pótmagánvádlóként a bírósághoz forduljon. Ez a garanciális jogintézmény lehetővé teszi, hogy független igazságszolgáltatási szerv vizsgálja meg és bírálja el azokat az ügyeket, amelyekben a nyomozó hatóság vagy megtagadta, vagy a sértettre nézve hátrányosan zárta le a büntetőeljárást.
Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Ferihegyen