Eredménnyel zárult a Bakonyi Természettudományi Múzeum paleontológusainak és technikusainak több mint egyéves, kitartó csapatmunkája. Összerakták a múlt év nyarán fellelt bakonyi mamutpár csontjait, s ezzel a szó szoros értelmében talpra állították Tonnát és Mázsát. A két jégkorszaki óriás barlangi hiéna, gyapjas orrszarvú, ősbölény, óriásszarvas, őstulok, barlangi medve társaságában és a jégkorszakot idéző környezetben várja a látogatókat.
A Tonna és Mázsa névre keresztelt két mamut csontjait tavaly lelték meg a bakonyi muzeológusok a 71-es főközlekedési út egyik elkerülő szakaszának nyomvonalán. A szenzációs lelet a zirci múzeumba került, ahol az avatott kezű hivatásos és amatőr paleontológusok hozzáfogtak a két óriás csontjainak összerakásához. Olyan volt ez, mint egy bonyolult kirakós játék, mely sok türelmet és szakértelmet igényel.
A legnehezebb feladatot az jelentette a Katona Lajos geológus irányításával dolgozó „mamutépítő csapat” számára, hogy szilárddá és tartóssá tegye a két állat gyenge és porladó csontmaradványait. A hiányzó részeket pedig úgy kellett pótolni korszerű anyagokkal, hogy azt a látogató ne vegye észre. A nem mindennapi kísérlet sikerült, Tonna és Mázsa csontváza összeállt.
A Bakonyi Természettudományi Múzeum új állandó kiállítását már a múlt péntek délutáni megnyitó után és a hét végén megrohamozták a látogatók. Különösen nagy népszerűségnek örvend a gyermekek körében az ősrégi lelet. A Jégkorszaki óriások a Bakony-hegységben elnevezésű tárlat a hét minden napján várja a látogatókat.
Karácsonyék követik Brüsszelt: nekik az is jó, ha migránsok költöznek a bérlakásokba