A hajdú-bétesek még mindig Bajnait kérdezik

Örömmel fogadnánk, ha Bajnai Gordon ugyanolyan határozottan működne közre a Hajdú-Bét leányvállalatainál el nem könyvelt sok száz millió forint megkeresése érdekében, mint ahogyan az európai uniós pénzekkel mutyizókkal szemben igyekszik fellépni – reagált az önkormányzati és területfejlesztési miniszter múlt pénteki kijelentéseire Dunás-Varga Imre békési termelő. A hajdú-bihari libatartók úgy fogalmaztak: akkor is hasonlóan kellett volna Bajnai úrnak gondolkodnia, amikor arra kérték, számoljanak el a gazdákkal, illetve a Hajdú-Bétben többségi tulajdonos Wallis-csoport vezérigazgatójaként hasson oda, hogy az anyacég faktorálja a Hajdú-Bét rossz gazdálkodása miatt kifizetetlen termelői követeléseket.

2007. 10. 10. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bajnai Gordon jelenlegi álláspontja: „Húzzanak el az uniós pénzektől! Felháborít, és személyes sértésnek veszem, csalni, lopni, szélhámoskodni, hazudni próbálnak az EU-támogatások ügyében. Általánosságban nem igaz, hogy lopják a fejlesztési forrásokat. Ezek a piti bűnözők az ellenségeim.”
A jelenlegi, Gyurcsány Ferenc által megtett önkormányzati miniszter kifakadása kapcsán a termelők úgy vélik, szerencsés lett volna hasonló határozottságot tanúsítania korábban is. Például akkor, amikor a Hajdú-Bétben – s azon keresztül annak
összes leányvállalatában – meghatározó befolyással rendelkező Wallis vezérigazgatójaként arra kérték, hasson oda, hogy a baromfipiacon negyvenszázalékos részesedést birtokló óriáscég csődje ne rántsa magával a tőle függő kis egzisztenciák tömegét.
Erre azonban nem került sor, a Bajnai Gordon vezette Wallis semmilyen arányban nem vállalt kötelezettséget az 5,5 milliárdos szállítói követeléseken belül még a Hajdú-Bét néhány száz milliót kitevő kistermelői tartozásaiért sem.
Pedig a termelők nem adták fel, folyamatosan keresték igazukat. Az Ónodiné Demeter Éva vezette, háromtagú küldöttség például 2006 nyarán egy ötpontos petícióval fordult Bajnai Gordonhoz, amiben egyebek mellett azt követelték, számoljon be a Wallis arról, hová lett a libáik ára, hány saját érdekeltségi körébe tartozó beszállítón keresztül „szívta ki” a pénzt a Wallis az évi 40 milliárd forint forgalmú Hajdú-Bétből, illetve mi volt az oka annak, hogy egy-két év alatt 14 milliárdos tartozást halmoztak fel a cégben. Nem sokkal ezt követően pedig tüntetést szerveztek Bajnai Gordon fejlesztési kormánybiztossá történő kinevezése ellen, Gyurcsány Ferencnek írott levelükben pedig kifejtették: etikátlannak ítélik, és elfogadhatatlan számukra, hogy olyan ember döntsön Magyarország európai uniós forrásairól, aki elvitte a pénzüket, és hozzájárult becsületesen dolgozó, tisztességes gazdák tönkretételéhez.
Ezzel a megközelítéssel némiképp öszszecsengett Karsai József szocialista honatya zárt frakcióülésen elhangzott kérdésfelvetése, miszerint Bajnainak és édesapjának el kellene számolnia a hajdú-bétes pénzekkel. Aztán kissé elkenték az ügyet. Bajnai és Karsai közös nyilatkozatot adott ki, miszerint a Hajdú-Bét felszámolása kapcsán Bajnai Gordon lépései jogilag nem kifogásolhatók, Karsai kérdésfelvetése pedig nem más, mint félreértés…
Az említett Ónodiné Demeter Éva tájékoztatása szerint Bajnai Gordon a következő szavakkal magyarázta nekik a Hajdú-Bét összeomlását: „Nem értettünk hozzá, pénzügyi befektetők vagyunk.” Bessenyei Lászlóné nyírmártonfalvai termelő emlékezete szerint azt is hozzáfűzte, a Wallis veszített a legtöbbet a Hajdú-Bét csődjén, így pénzügyi befektetőként nem is tehetett mást, mint hogy kiszállt az üzletből.
E kijelentésnek ad némi pikáns felhangot, hogy Bajnai Gordon 2003-ban a Menedzserek Országos Szövetségétől megkapta Az év fiatal menedzsere címet, majd 2003-ban, megválva a Wallis vezérigazgatói posztjától, de továbbra is annak alelnökeként a Budapest Airport igazgatóságának elnöke lett. Idén március 15-én a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét vehette át Kóka Jánostól, aminek ad némi érdekes ízt, hogy alig néhány hónappal korábban még a régi-új gazdasági miniszter is tulajdonos volt az akkor még Bajnai által vezetett Wallis-csoport cégeinek egyikében. A kitüntetést kinevezés követte: az első Gyurcsány-kormányban ő lett az új fejlesztési ügynökség első embere, majd a második kabinet önkormányzati és területfejlesztési minisztere.
Az elkeseredett és felháborodott gazdák a jogi út mellett demonstrációkkal is próbáltak érvényt szerezni jogos követeléseiknek. Elsőként az azóta libafarmja teljes felszámolására kényszerült Lakatos Sándor nyírmártonfalvai termelő láncolta oda magát a Hajdú-Bét debreceni feldolgozóüzemének kerítéséhez, majd jöttek az éhségsztrájkkal is súlyosbított demonstrációk, amikkel végül elérték, hogy a Wallis ugyan mosta kezeit, ám a kormányzat a 2004-es budapesti agrárdemonstráció hatására lépett, államilag garantált hitel felvételéhez segítették a pórul jártakat. E sovány eredmény igen sokba került az érintetteknek
Még 2003 őszén egy hajdúnánási aszszony felakasztotta magát, mert nem bírta, hogy naponta nyakára járt a kukoricaszállító, jogos pénzét követelve. Egy hajdúnánási gazda hasonló okból idegösszeomlást kapott, majd rövidesen meghalt tüdőembóliában. Özvegye nem sokkal később súlyos autóbalesetet szenvedett, amit ugyan túlélt, de odalett utolsó vagyonkája, az öreg Lada. Ráment a Hajdú-Bét által indult csődhullám következményeire egy jelentős gazdálkodónak számító szentesi gazda élete, egy baktalórántházi termelőt pedig hónapokig kezeltek ideg-összeroppanással.
Dunás-Varga Imre békési termelő most így reagált: „Örömmel fogadnánk, ha Bajnai Gordon ugyanolyan határozottan működne közre a Hajdú-Bét leányvállalatainál el nem könyvelt sok száz millió forint megkeresése érdekében, mint ahogyan az európai uniós pénzekkel mutyizókkal szemben igyekszik fellépni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.