A kazincbarcikai kórház sorsa a tét

Medgyessy Péter kormánya 2,6 milliárd forint ráfordítással újíttatta fel, tavaly tavasszal pedig Gyurcsány Ferenc kormányának idején vették birtokukba az immár igazán modern Kazincbarcikai Városi Kórházat. A borsodi „vegyi város” helyhatósága azonban nem képes finanszírozni az egészségügyi intézmény veszteségeit.

Tolcsvai L. László
2007. 10. 27. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A több mint tízmilliárd forintnyi éves költségvetésű Kazincbarcika egymilliárdos forráshiánnyal küzd, s bár – a Medgyessy-kormány jóváhagyásával – megtörtént a 2,6 milliárdos kórházfelújítás, mégsem tudják tovább finanszírozni a városi tulajdonú egészségügyi centrum működését az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) rossz támogatási rendszere miatt. Ezt Maros Éva, a polgármesteri hivatal sajtószóvivője mondta el lapunknak. Lépni kell – tette hozzá –, s egyetlen megoldásnak az látszik, hogy pályázat útján adják át megfelelő üzemeltetőnek a betegellátó centrum vagyonkezelői és működtetési jogát.
A sajtószóvivő úgy véli, a 12 tagú MSZP-frakció többségi szavazatával a képviselők jó pályázatot készítettek, hiszen csak úgy kötnek hosszú távú szerződést a lehetséges üzemeltetővel, ha az önkormányzat elvárásait képes teljesíteni. A sajtószóvivő szerint az egyik feltétel a munkahelyek megtartása, a másik pedig a fejlesztés folytatása. Mint mondta, eddig nem érkezett be pályázat, bár a november 15-i beadási határidő még messze van. Ha sikerül pontot tenni a kórház biztonságos működtetési ügyének végére, akkor szerinte nincs gond, viszont ha érkezik pályázat, de nem felel meg az önkormányzati kritériumoknak, nem marad más választás, mint hogy a városvezetés indoklás nélkül elutasítja azt. Maros Éva emlékeztetett: hatalmas, csaknem háromszázmilliós adósságot görget maga előtt a betegellátó centrum, s hiába az önkormányzati támogatás, nincs eredmény, nem csökken a tartozás. Az egymilliárdos forráshiány szintén súlyos probléma, tehát a helyhatóság pénteken megtartott rendkívüli ülésén fontos döntést hozott, amikor elfogadta a határozatot, miszerint nem köt együttműködési szerződést az ózdi kórházzal, hanem a vagyonkezelői és működtetési jog átadását támogatja.
Trencsényi Erzsébet kórházigazgató ugyanakkor úgy véli: a városnak meg kellene tartania az üzemeltetés jogát, a jelenlegi 254 millió forintos adósságállomány ugyanis 2005 óta nem emelkedett lényegesen. Lapunk kérdésére közölte: a volumenkorlát ellenére kényszerből több beteget gyógyítottak, mint amennyire pénzt kaptak. Más intézménynél úgy működik a rendszer, hogy amikor elfogyott a rendelkezésre álló pénz, leállítják vagy átütemezik a gyógyítást. Barcikán is történik ilyen, de vannak olyan páciensek, akiket – mint mondja – nem szabad elküldeni a régió hátrányos helyzetének ismeretében. Tehát a legtöbb egészségügyi intézményben marad benn finanszírozási lehetőség (súlyszám), s így a pénztárnál marad a különbözet, míg a kazincbarcikai intézmény túlteljesít. Felhívta a figyelmet: vagy megváltoztatják a támogatás rendszerét, vagy tönkremennek a kórházak, amennyiben a betegek meggyógyítását tartják a legfontosabb feladatnak. Márpedig több a beteg, mint amennyit finanszíroz a tb az ellátási területen.
A kórház igazgatója szerint hiba lenne magánkézbe adni a vagyonkezelői és működtetési jogot, mert már bebizonyosodott: a magánbefektetők sem képesek nyereségesen dolgoztatni a kórházakat. Mindenesetre Trencsényi Erzsébet várja a finanszírozási rendszer változásáról szóló októberi döntést, hiszen kevesebb ágyon ugyanannyi beteget kell ellátnia, mint két vagy három évvel ezelőtt. Példaként említette: az egészségügyi reform ágyszám-leépítési döntésének áprilisi életbe léptetése előtt 260 aktív ágy volt Barcikán, most pedig 176. A leépítés dacára a rászorulókat ellátják, miután hátrányos helyzetű térségről van szó, de kijelentette: munkatársaival együtt úgy gondolja, minden élet fontos. Rámutatott, hogy a krónikus ágyak száma rendkívüli módon megnövekedett, ugyanakkor az aktív betegellátás végelgyengülésben szenved. Természetesen nem csak saját intézményéről beszélt. Emlékeztetett: kórháza vonzáskörzetében, valamint az északkeleti régióban a háziorvosi praxis sem népszerű, mert a fejlettebb vidékekkel ellentétben az orvosok nem akarnak olyan helyen praktizálni, ahol nincs jövőkép, ráadásul a megélhetés sem könnyű.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.