A egyik eredője, hogy az állam rátelepszik a gazdaságra – jelentette ki a találkozón tegnap Varga Mihály, a Fidesz alelnöke. Az Orbán-kormány volt pénzügyminisztere szerint soha nem lesz eurónk, ha nem jelöljük meg a közös uniós valuta bevezetésének céldátumát, ami reálisan 2013–2014 lehet. Varga úgy látja: fiskális kiigazításra van szükség, aminek többek között a hitelesség helyreállításában, versenyképességet javító érdemi intézkedésekben kell megnyilvánulnia. Társadalmi közmegegyezés szükséges a tekintetben is, hogy meddig nyújtózkodhat a büdzsé, meddig lehet növelni a kiadásokat. Emellett elengedhetetlen, hogy a költségvetési fegyelmet egy független intézmény ellenőrizze. A Fidesz politikusa hangsúlyozta: a kormány által végrehajtott kiigazítás szükséges volt ugyan, ám szerkezetében elhibázott, mert szinte kizárólagosan adóemeléssel próbálta orvosolni az elszaladt államháztartási hiányt.
Elhibázottnak nevezte a jelenlegi gazdaságpolitikát Járai Zsigmond. A Magyar Nemzeti Bank volt elnöke szerint a kormány erőfeszítéseit a tehetségtelenség jellemzi és a politikai szempontok előtérbe állítása, ami alapvetően okolható a mértéktelen államháztartási hiány kialakulásáért is. Szociális piacgazdaság kialakítására van szükség, ahol a versenyszférában a piac erős ugyan, de szabályozott, ugyanakkor a szociális szférában egy kicsi, olcsó, hatékony állam szolgáltat. Elengedhetetlen az államháztartás rendbetétele, a túlzott bürokrácia leépítése, a korrupció visszaszorítása, a demokratikus intézményrendszer erősítése. Mindehhez tehetség, szaktudás, politikai bátorság és társadalmi összefogás szükséges – hangsúlyozta Járai.
Kádár Béla, a Közgazdasági Társaság elnöke értékelendőnek nevezte, hogy a kiigazítás eredményeképpen csökkent a folyó fizetési mérleg deficitje, és javult az ország pénzügyi manőverezési képessége. A növekedés hosszú távú feltételeinek megteremtéséhez azonban mindezek nem elégségesek, a világgazdaságban való versenyképesség megőrzése végett el kell mozdulni a tudásalapú gazdaság megteremtése felé. Ehhez elsősorban a humán tőkébe kell beruházni.
Kósa Lajos debreceni polgármester a vándorgyűlés házigazdájaként tartott előadásában hangsúlyozta: Debrecenben a szigorú önkormányzati költségvetési politikában, az egyetemmel és a kamarákkal szorosan együttműködő, vállalkozó helyhatóságban, illetve a magas hozzáadott értéket termelő iparágak meghonosításában látják a város kitörési pontjait. A Fidesz politikusa szerint ebben – az országos gazdaságpolitikától némiképp függetlenedve – már sikerült eredményeket elérni.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja