Balatonvilágos elszakadási törekvésével hozza kapcsolatba több érintett is a Veszprém Megyei Közgyűlés minapi ajánlatát, amely szerint megoldódna Balatonvilágos ügye is, ha a nyaranként legnépesebb balatoni üdülőhely a Siófoki kistérséggel együtt elhagyná Somogyot, és Veszprém megyéhez „igazolna”.
Mint megírtuk: a tó délkeleti csücskébe szorult, ezernégyszáz lakosú Balatonvilágos „megyét változtatna”, mondván, a településtől huszonhárom kilométerre lévő kistérségi központ, Balatonalmádi helyett előnyösebb volna számukra a mindössze egy utcányi távolságra eső Siófokon intézni ügyeiket. – Gyerekeink oda járnak iskolába, a község lakói a siófoki üzletekben vásárolnak, az ottani bankokban intézik pénzügyeiket, és a siófoki kórházban gyógyíttatják magukat. Miért ne kérhetnénk az oda tartozást? – érvelt lapunknak Balatonvilágos polgármestere. Fekete Barnabás elmondta, hogy a megyeváltásról helyi népszavazás dönt, s arra leghamarabb a 2010-es önkormányzati választáson kerülhet sor.
Amint azt ugyancsak megírtuk: a Veszprém Megye Közgyűlés elsöprő többséggel mondott nemet Balatonvilágos válási szándékára, viszont a nyár elején a somogyi közgyűlés úgy döntött: nem látja akadályát Balatonvilágos befogadásának. A hűtlenséggel vádolt Veszprém megyei község polgármestere természetesnek tartja a megyei közgyűlés ellenállását, ám annak ellenére, hogy most ajánlat történt Siófok Veszprémhez csatlakozására, Fekete Barnabás újfent leszögezte: bármiként is alakulnak a dolgok, ők nem tesznek le a Siófokhoz tartozás szándékáról.
– Meglepőnek tartom a megyei közgyűlés ajánlatát, amiről én is az újságból értesültem. Nem az én ötletem volt – szabadkozott Bóka István Balatonfüred polgármestere, fideszes országgyűlési képviselő. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy szeretettel várnák Siófokot. Balázs Árpád siófoki polgármester megtisztelőnek nevezte a szomszédos megye közgyűlésének ajánlatát, ám leszögezte: Siófokot nem foglalkoztatja a megyeelhagyási gondolat, és egy ilyen kérdés rendezéséhez a kistérség egészének döntéshozóit be kell vonni.
Somogy közgyűlésének első emberét, Gelencsér Attilát is meglepte a Veszprémből érkezett ajánlat. – Két hete tárgyaltam a veszprémi megyeházán Lasztovicza Jenő közgyűlési elnök úrral, akkor nem került szóba a Siófoknak címzett ajánlat. Úgy gondolom: erről maguknak az érintetteknek, a siófokiaknak és a siófoki kistérség lakóinak kell dönteniük – hangsúlyozta.
Siófok egyszer már „megtapasztalta” a Bakonyaljához tartozást: az 1850-es években Veszprém megyéhez csatolták a már ígéretes fürdőkultúrát sejtető üdülőhelyet. Száz évvel később, 1950-ben újra Somogyé lett a tekintélyes idegenforgalommal büszkélkedő település. És talán az is igazolja a megyeváltási gondolat siófokiak részéről történő elvetését, hogy Somogy fideszes irányítás alatt álló megyei közgyűlésében ott ül Balázs Árpád, Siófok ugyancsak fideszes polgármestere, és frakcióvezetőként Csorba Ottó, a párt üdülővárosi elnöke.
Sasvári Sándor megrázó vallomása: így tették tönkre a családját