Szemet vetett Siófokra Veszprém megye

Átrendezné a kvázi régió keleti részét a Veszprém Megyei Közgyűlés: a közép-dunántúli megye köztestülete levélben tett ajánlatot Balaton „nyári fővárosa” önkormányzatának és a Siófoki kistérségnek, hogy csatlakozzanak Veszprém megyéhez.

2007. 10. 17. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balatonvilágos elszakadási törekvésével hozza kapcsolatba több érintett is a Veszprém Megyei Közgyűlés minapi ajánlatát, amely szerint megoldódna Balatonvilágos ügye is, ha a nyaranként legnépesebb balatoni üdülőhely a Siófoki kistérséggel együtt elhagyná Somogyot, és Veszprém megyéhez „igazolna”.
Mint megírtuk: a tó délkeleti csücskébe szorult, ezernégyszáz lakosú Balatonvilágos „megyét változtatna”, mondván, a településtől huszonhárom kilométerre lévő kistérségi központ, Balatonalmádi helyett előnyösebb volna számukra a mindössze egy utcányi távolságra eső Siófokon intézni ügyeiket. – Gyerekeink oda járnak iskolába, a község lakói a siófoki üzletekben vásárolnak, az ottani bankokban intézik pénzügyeiket, és a siófoki kórházban gyógyíttatják magukat. Miért ne kérhetnénk az oda tartozást? – érvelt lapunknak Balatonvilágos polgármestere. Fekete Barnabás elmondta, hogy a megyeváltásról helyi népszavazás dönt, s arra leghamarabb a 2010-es önkormányzati választáson kerülhet sor.
Amint azt ugyancsak megírtuk: a Veszprém Megye Közgyűlés elsöprő többséggel mondott nemet Balatonvilágos válási szándékára, viszont a nyár elején a somogyi közgyűlés úgy döntött: nem látja akadályát Balatonvilágos befogadásának. A hűtlenséggel vádolt Veszprém megyei község polgármestere természetesnek tartja a megyei közgyűlés ellenállását, ám annak ellenére, hogy most ajánlat történt Siófok Veszprémhez csatlakozására, Fekete Barnabás újfent leszögezte: bármiként is alakulnak a dolgok, ők nem tesznek le a Siófokhoz tartozás szándékáról.
– Meglepőnek tartom a megyei közgyűlés ajánlatát, amiről én is az újságból értesültem. Nem az én ötletem volt – szabadkozott Bóka István Balatonfüred polgármestere, fideszes országgyűlési képviselő. Hozzáfűzte ugyanakkor, hogy szeretettel várnák Siófokot. Balázs Árpád siófoki polgármester megtisztelőnek nevezte a szomszédos megye közgyűlésének ajánlatát, ám leszögezte: Siófokot nem foglalkoztatja a megyeelhagyási gondolat, és egy ilyen kérdés rendezéséhez a kistérség egészének döntéshozóit be kell vonni.
Somogy közgyűlésének első emberét, Gelencsér Attilát is meglepte a Veszprémből érkezett ajánlat. – Két hete tárgyaltam a veszprémi megyeházán Lasztovicza Jenő közgyűlési elnök úrral, akkor nem került szóba a Siófoknak címzett ajánlat. Úgy gondolom: erről maguknak az érintetteknek, a siófokiaknak és a siófoki kistérség lakóinak kell dönteniük – hangsúlyozta.
Siófok egyszer már „megtapasztalta” a Bakonyaljához tartozást: az 1850-es években Veszprém megyéhez csatolták a már ígéretes fürdőkultúrát sejtető üdülőhelyet. Száz évvel később, 1950-ben újra Somogyé lett a tekintélyes idegenforgalommal büszkélkedő település. És talán az is igazolja a megyeváltási gondolat siófokiak részéről történő elvetését, hogy Somogy fideszes irányítás alatt álló megyei közgyűlésében ott ül Balázs Árpád, Siófok ugyancsak fideszes polgármestere, és frakcióvezetőként Csorba Ottó, a párt üdülővárosi elnöke.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.