Felénk is nyit a fehérorosz gazdaság

Fehéroroszország komoly lehetőséget lát a kétoldalú gazdasági kapcsolatok fejlesztésében. Jelzi ezt, hogy a nemrégiben véget ért magyar–belorusz kereskedelmi napokon parafálták a kormányközi gazdasági egyezményt, a Minszki Traktorgyár pedig Közép- és Nyugat-Európában elsőként Magyarországon nyitott kereskedelmi és szolgáltatóközpontot. A gyár évi ezer traktort értékesít hazánkban, s ezzel ma is megkerülhetetlen piaci szereplő.

2007. 11. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A még 2003-ban aláírt megállapodás kibővítésének, a régiók közötti együttműködés erősítése jegyében a Gomel megyei küldöttség baranyai látogatásával zárultak le a közelmúltban a magyar–fehérorosz kereskedelmi napok. A Fehérorosz Köztársaság budapesti nagykövetsége és a Magyar Befektetési és Kereskedelemfejlesztési Kht. szervezésében lezajlott rendezvénysorozaton parafálták, azaz aláírták a kormányközi gazdasági együttműködési egyezményt, a Heves megyei Horton pedig megnyitották a termékeiről korábban Magyarországon jól ismert Minszki Traktorgyár (MTZ) több mint egymillió eurós beruházással felépített kereskedelmi és szolgáltató központját. Az MTZ húszmillió dollár körüli értékben évente nagyjából ezer traktort ad el Magyarországnak. A még régről ismert beloruszok a gazdák szélesebb köre számára is elérhető áron vásárolhatók meg, így ma is a hazai mezőgazdasági géppark jelentős részét teszik ki.
A horti központ az MTZ egyfajta nyugati előretolt bázisának is tekinthető, s ez a tény jelzi azt is, hogy Minszk a gazdasági nyitás jegyében komoly lehetőségeket lát Magyarországon.
Ezt erősítette meg a Breszt, Gomel és Mogiljov megyék állami hivatalainak és vállalkozóinak küldöttségét vezető Ivan Gyemidovics, ipari miniszterhelyettes is, kiemelve a magyar gazdaság potenciáljában rejlő lehetőségeket. Aláhúzta, hogy a fehérorosz fél kész közös beruházások megvalósítására, így a mostani tárgyalásokon felvetették közös magyarországi autóbuszgyártás beindítását is.
A két ország kereskedelmi forgalma dinamikusan emelkedik, s a tavalyi 200 millió dollárral szemben idén várhatóan már eléri a 250 milliót. Fehéroroszország a FÁK-országok közül Oroszország és Ukrajna után a harmadik legfontosabb kereskedelmi partnerünk. Magyarország elsősorban gyógyszeripari termékeket szállít, de itt gyártott elektronikai termékeiből is jelentősebb tételek kerülnek Fehéroroszországba. A tőkebefektetéseket illetően elsősorban a vegyesvállalatok létrehozásában vannak eredmények. A belorusz fél érdekelt a magyar beruházások növelésében és kész együttműködésre ezen a téren. Jelezve a mindkét oldalon érezhető aktivizálódást, a kétoldalú kereskedelmi és tőkekapcsolatok fejlődését szolgálta, hogy tavasszal megalakult a Magyar–Belorusz Gazdasági Együttműködési és Kereskedelemfejlesztési Munkacsoport. A hazai vállalatok keleti tevékenységét segíti az is, hogy az év végéig megnyílik Minszkben a magyar nagykövetség. E pragmatikus közeledéssel párhuzamosan egyes, a Külügyminisztériumhoz közel álló intézmények aktívan részt vesznek a demokrácia amerikai ihletésű exportálásában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.