Kisebbségi létről, identitásról Zentán

Major Anita
2007. 11. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hányféle múlt létezik? Mit rögzít az egyes emberek és mit a generációk emlékezete? Hogyan kapcsolódnak a „történelmek” az etnikai, nemzeti, kulturális keretekhez? Milyen élő és átélhető üzenetei vannak a múltnak? Különösen fontos és kényes kérdések ezek a Kárpát-medencében. Történelmi tudat – kulturális emlékezet címmel mától vasárnapig a Vajdasági Magyar Művelődési Intézet és a Magyar Tudományos Akadémia Etnikai-Nemzeti Kisebbségkutató Intézet rendezésében a zentai csata 310. évfordulója alkalmából tudományos tanácskozást tartanak Zentán. A konferencián történészek, néprajzkutatók, szociológusok, kulturális antropológusok és művészettörténészek dolgozzák fel e témaköröket, hogy megérthessük, továbbgondolhassuk és
-örökíthessük „múltjainkat”.
A tanácskozást Hámori József, az MTA alelnöke ma nyitja meg A Kárpát-medencei magyar közösségek regionális identitása című előadásával. Voigt Vilmos néprajzkutató arra keresi a választ, van-e kulturális emlékezete a népnek. A délután kezdődő szekcióülések négy helyszínen zajlanak párhuzamosan; a történeti szekcióban például Bárdi Nándor történész dolgozatát hallhatjuk Erdély mint közigazgatási probléma címmel, Pejin Attila muzeológus történelmi tudathasadásainkról és emlékezetkieséseinkről beszél. A néprajzi szekcióban mások mellett Csorba Béla néprajzkutató Az 1944–1945-ös magyarirtás emlékezetének mitikus elemei, Hajnal Virág kulturális antropológus Egy bácskai nagyapa meséi címmel tart előadást. A kulturális antropológiai-szociológiai munkacsoportban többek között Kotics József kulturális antropológus számol be kutatásairól Családtörténet és kulturális emlékezet – Gulag-narratívák címmel. Érdekesnek ígérkezik Papp Árpád néprajzkutató megszólalása is: A kocsmák városa, a város kocsmája – Életmód- és értékrendváltozás a polgárosodó Szabadkán. A művelődéstörténeti szekcióból Raffai Judit néprajzkutató Rózsa Sándor Ferenc Ferdinánddal Zentánál elűzte a törököket – Történelmi emlékezet a vajdasági népmesékben című előadását emeljük ki.
A tudományos tanácskozás résztvevői holnap megtekintik a Zentai Városi Múzeum állandó tárlatát, majd folytatódnak a szekcióülések. Néhány téma a gazdag kínálatból: Vármegye, „kerület”, kanton – A felvidéki identitásörökség Szlovákiában (Szarka László történész); Az Aracsi Pusztatemplom mint a magyar nemzeti identitás jelképe (Szűgyi Ferenc néprajzkutató); „A cigányok ideje” – Egy romániai cigány közösség és a kommunizmus (Bakó Boglárka kulturális antropológus). Este dokumentum- és néprajzi filmek vetítése zajlik; a rendezvény vasárnap nyugat-bácskai tanulmányúttal zárul. A konferencia tanulságairól a közeljövőben részletesen beszámolunk hét végi mellékletünkben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.