Firtl Mátyás kereszténydemokrata honatya Meddig lesznek járhatatlanok a környező országokkal bennünket összekötő településközi utak? címmel fordult a gazdasági és közlekedési miniszterhez. A KDNP képviselője emlékeztetett arra: több mint három éve vagyunk az Európai Unió tagjai, december 21-től pedig immár a schengeni övezethez tartozunk, aminek nyomán megszűnik a határellenőrzés a szlovén, az osztrák és a szlovák határon, így szabadabb lesz a kapcsolat a határon túli magyarok jelentős része és az anyaország között. Firtl ugyanakkor felhívta a figyelmet, hogy megannyi helyen használhatatlan utak kötik össze a határ két oldalán fekvő, szomszédos településeket. A jövő évi költségvetésből viszont hiányoznak azok a számok, amelyek alapján látni lehetne, hogy miképpen kívánja ezt az áldatlan helyzetet orvosolni a kormány. Garamhegyi Ábel államtitkár válaszában közölte: 84 újjáépítendő utat jelölt ki a kabinet, ám elsősorban a régióknak kell dönteniük a prioritásokról. A kereszténydemokrata politikus viszonválaszában hangot adott annak, hogy az lenne a kívánatos, ha a kormány konkretizálná: ezek közül melyek épültek már meg, de mivel ilyenek tudomása szerint alig vannak, így a választ nem tudja elfogadni. Az Országgyűlés végül az államtitkári választ 49,2 igen és 50,8 nem szavazattal nem fogadta el, ami azt jelenti, hogy az illetékes bizottság elé kerül a kérdés. Külön pikantériája az ügynek, hogy ebben a ciklusban ez volt az első eset, hogy interpelláció nyomán egy kormánytagot leszavazott a parlament, egyébként nem mellékesen a nagy számban hiányzó szocialista képviselők miatt. (A múlt hétfőn a vasúti mellékvonalak bezárása kapcsán MSZP-s átszavazók és tartózkodók miatt Kóka János minisztert két ízben is le lehetett volna szavazni, ám ekkor a Fidesz és a KDNP képviselői közül voltak sokan távol az ülésteremtől.)
Kovács Zoltán fideszes képviselő, Pápa polgármestere az önkormányzati és területfejlesztési miniszterhez interpellálva nyomatékosította: a kormánykoalíció az embereket becsapta, amikor a panelprogram folytatásáról beszélt. Ám még most, november közepén sem látjuk az energetikai korszerűsítéssel kapcsolatos pályázati kiírásokat. Újhelyi István államtitkár közlése szerint a kormány elkötelezett a panelprogram folytatása mellett. Kovács Zoltán azzal az indokolással nem tudta elfogadni az államtitkári választ, hogy nem arra volt kíváncsi, mi történt 2001 óta, hanem az az érdekes: mi a helyzet az idén.
Este a kormánypárti többség nem támogatta az ellenzéki módosító indítványokat, s szigorítani akarja az előre hozott öregségi nyugdíjba vonulás feltételeit. A tervek szerint 120 ezer jövőben nyugdíjba vonuló férfin 120 milliárd forintot spórolna meg. Ha például valaki a 62 éves korhatár előtt egy évvel vonulna nyugdíjba, akkor büntetőpontokat kapna, és 3,6 százalékkal csökkenne a havi ellátása.
Letette képviselői esküjét Bodó Imre tiszaszigeti polgármester, aki a fideszes Kispál Ferenc helyét foglalta el.
Aligha lesz női kvóta. Információink szerint nem valósul meg semmi az 1 százalékos népszerűségi mutatóval rendelkező SZDSZ-nek a női kvóta bevezetésére irányuló javaslatából, vagyis hogy a következő parlamenti választásoktól kezdve a pártlistákon minden egyes férfit egy nő kövessen. A női kvóta bevezetéséhez kétharmados törvényeket is módosítani kellene, így például a választási eljárásról szóló jogszabályt. A Fidesz tegnapi frakcióülésén elsöprő többséggel úgy döntöttek, hogy lelkiismereti szavazást rendelnek majd el a női kvóta jövő heti végszavazásánál, így az várható, hogy a fideszesek nagy többsége elutasítja a sokak által értelmetlennek, álliberá-lisnak és erőltetettnek tartott javaslatot. Úgy tudjuk, vezető fi-deszes politikusok is nehezményezték, hogy a frakció egyértelmű állásfoglalása előtt egyesek elhamarkodottan támogatásukról biztosították a női kvóta bevezetését. A Fidesz a jövőben olyan hangsúlyos nőpolitikát kíván folytatni, amire tegnap fel is szólították a párt női tagozatát. (P. G.)
Ők azok az orvosok, akik pénzért, titokban nemátalakító műtéteket végeztek Kiskunhalason