Jelentősen romlottak a magyar cégek üzleti kilátásai – derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara Gazdaság- és Vállalkozáselemző Intézetének felméréséből. A kisvállalkozások tekintenek legborúlátóbban a jövőbe, míg a nagy külföldi vállalatok valamivel derűlátóbbak. A mikrovállalkozások majd egynegyede rossznak értékeli a helyzetét, csupán minden nyolcadik véli kedvezőnek, ugyanakkor a nagyvállalatok 42 százaléka jónak minősíti, s csak 13 százalékuk találja rossznak a helyzetét. Az eredmények azt mutatják, hogy minél többet exportál egy cég, annál elégedettebb, s annál optimistábban tekint a jövőbe.
A piaci szereplők bizonytalansága is rég nem látott szintre emelkedett, utoljára 2003-ban, a száznapos program utáni megszorítások idején, a német gazdaság lassulásakor találkozhattunk hasonlóval.
Tóth István János, az intézet ügyvezető igazgatója, a kutatás vezetője tegnapi sajtótájékoztatóján elmondta: a gazdasági szereplők várakozásai 1998 óta most a legrosszabbak. Bár recesszióról nem beszélhetünk, a tendencia már közelít hozzá. Parragh László, az iparkamara elnöke elmondta: a kormánynak versenyképesség-javító, növekedésbarát gazdaságpolitikát kell folytatnia, különben feléljük a tartalékainkat, bízva a 2009-es javulásban. Ám a növekedés jövőre várhatóan lassabb lesz, mint azt a konvergenciaprogram jósolja.
Tízévesen figyelt fel rá a Manchester United, de nem ott lett Rooney csapattársa
