Elsőre elbukott, és csak a második nekifutásra juthatott át az a javaslat a parlament nemzetbiztonsági bizottságán, amelyen a Miniszterelnöki Hivatal (MeH) közbeszerzési mentesítést kért az úgynevezett elektronikus kormányzati gerinchálózat és a kormányzati internetes portál fejlesztésére. A húszmilliárd forintos beruházásról szóló előterjesztés első tárgyalásán ugyanis a szocialista Mécs Imre is nemmel szavazott, az ellenzéki képviselőkkel együtt. Az előterjesztés új tárgyalásán már nem jelent meg Mécs, az őt helyettesítő képviselő viszont igennel voksolt.
Mécs Imre lapunknak elmondta, a kormánykoalíció honvédelmi és nemzetbiztonsági munkacsoportja azzal győzte meg a javaslat támogatásáról, hogy ígéretet tett egy szakértői csoport felállítására, amely szabályzatot dolgoz ki a közbeszerzési mentesítések bizottsági megszavazásának feltételeiről. A honvédelmi és a nemzetbiztonsági szakbizottságokat ugyanis túl sokszor használják fel ilyen mentesítésekre. A Fidesz nem támogatta ennek a beszerzésnek a mentesítését, mert annak egyes elemeit az ellenzék szerint meg lehetne pályáztatni, és így jóval olcsóbbá tehetnék a hálózat kiépítését. Demeter Ervin, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának fideszes tagja szerint óriási pazarláshoz vezet, hogy sok esetben nem látják át a bizottsági tagok, hogy a beszerzés ára milyen arányban van a szolgáltatással, amikor a mentesítésről döntenek.
A horribilis összeget az állami tulajdonú Kopint-Datorg Zrt.-nek fizetik ki. A társaság már eddig is a MeH elektronikus kormányzati gerinchálózatának üzemeltetője volt. A hálózat Budapesten és a megyeszékhelyeken az államigazgatási intézményeknek biztosít hálózati szolgáltatásokat. Ezen a hálózaton keresztül szolgáltatnak adatokat például az összes önkormányzatnak, az adóhatóságnak és a minisztériumoknak.
A nemzetbiztonsági bizottság szocialista alelnöke, Tóth Károly azt hangsúlyozta: eddig már többször felmentést adott a testület ennek a beszerzési folyamatnak az elemeire. Ez szerinte természetes, hiszen az államigazgatás szinte összes adatát tartalmazó rendszer fejlesztésére a legnagyobb biztonságot egy százszázalékos állami tulajdonú cég megbízása adhatja. Tóth arra a felvetésünkre, hogy a húszmilliárdos fejlesztés számos beszerzését – amelyben vélhetően magáncégek is szerepet kapnak – pályáztatni is lehetne, azt felelte: szakértők szerint az egyes elemek megpályáztatása sem lenne szerencsés, hiszen a megvásárolandó eszközök paramétereinek kiadása is nemzetbiztonsági kockázatot jelent.
Gyermekpornográfia miatt tartóztattak le egy borsodi férfit