origo.hu
Köd, eső és fagyos reggelek - ezt tartogatja az időjárás a napokban
„Kincset ástak” Budafokon is. Mint megírtuk, a korábban tervezett 1,8 milliárd forint helyett hatmilliárd forintért, vagyis háromszoros áron takarította el a veszélyes hulladékot a Terszol Kft. a budafoki barlanglakásokból. A kármentesítést végző cég arra hivatkozott, hogy a feltárás során a korábbi tanulmányok alapján feltételezett gázgyári salak többszörösét találták meg a helyszínen, és ezért nehezebbé vált a kivitelezés. Az ügy érdekessége, hogy a tenderből kizárták azt a kármentesítésre már korábban is pályázó Körte-Organica Rt.-t, amely szintén 1,8 milliárd forintért vállalta volna a munkát.
Megdöbbentő fejleményekkel kezdődött az év a csepeli galvániszap ügyében. Miközben a Fidesz politikusainak látogatása majdnem tettlegességig fajult az egyik veszélyes hulladékkal terhelt telephelynél, a helyi önkormányzat levélben kérte Fodor Gábor környezetvédelmi és vízügyi minisztert, hogy érje el a veszélyes anyag elszállítását. A csepeli alpolgármester ugyanis állítja: már december 21-én azt tapasztalta a helyszínen, hogy a galvániszapos hordók egyik telephelyéről még nem vitték el a hulladékot.
Orosz Ferenc lapunknak elmondta: a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) által megbízott Terszol Környezetvédelmi és Építőipari Kft. szakemberei arról tájékoztatták, hogy az elvállalt határidőre – vagyis az év végéig – nem tudják elszállítani az összes hulladékot. Az alpolgármester állítása szerint a cég munkatársai már a múlt év végén védőruhába öltözve, zsákokba fejtették át a hordók tartalmát, hogy a határidőre legalább fedett helyre helyezzék el a maradék 400-500 tonna galvániszapot.
Némileg másra utal Németh Szilárdnak, a Fidesz–KDNP csepeli frakcióvezetőjének és Illés Zoltánnak, a Fidesz környezetvédelmi politikusának beszámolója. Az ellenzékiek múlt hét szerdán másodszor jártak a helyszínen, ahol elmondásuk szerint közel 300 tonnányi galvániszap van annak ellenére, hogy a szaktárca karácsonyra ígérte az illegális csepeli veszélyeshulladék-tároló teljes felszámolását és a szennyezett föld kármentesítését. A Fidesz helyszínre érkező képviselői már egy nappal korábban fényképeket akartak készíteni a területről és az ott tárolt több száz zsákról, de a Terszol Kft. munkatársai ezt mindenképpen meg akarták akadályozni, és agresszíven léptek föl. Kedden pedig elkezdték a galvániszapos zsákokat beszállítani az egyik zárt épületbe, hogy kívülről már egyáltalán ne lehessen azokat lefényképezni vagy lefilmezni. Az egyik rakodómunkás a Fidesz képviselőinek szerdai sajtótájékoztatóján is erőszakosan viselkedett: kiment az utcára, és ordítva kifogásolta a sajtó munkáját és a fényképezést.
A KVM háttérintézménye, a Vízügyi és Környezetvédelmi Központi Igazgatóság (VKKI) és a Terszol Kft. között született megállapodás alapján 1200 tonna galvániszapot (és legfeljebb harminc százalék többlethulladékot) kellett volna elszállítania az év végéig. A cég állítja, hogy az általuk vállalt mennyiséget már december elején el is szállították, de 400-500 tonnával többet találtak a helyszínen.
Maráczy Endre, a Terszol Kft. igazgatója megkeresésünkre azt állította: a munkálatok alatt állandó méréseket folytattak, a tevékenységüket két műszaki ellenőr is figyelemmel kísérte, tévedésről tehát szó sem lehet.
Lapunk megkereste azt a céget, amely az önkormányzat megbízásából felméréseket készített a helyszíneken a galvániszap mennyiségéről. A Pyrus–Rumpold Környezetvédő Szolgáltató Kft. ügyvezetője nehezen tartja elképzelhetőnek, hogy 400-500 tonnával több veszélyes hulladék lenne az általuk megvizsgált helyszíneken. Maár György közölte: felméréseik szerint legfeljebb 1100-1200 tonna galvániszap lehetett a telephelyeken, legalábbis ezt mutatták a cég egy-két hónappal ezelőtt elvégzett vizsgálatai.
Hasonló eredmények születtek az előző években elvégzett kalkulációk alapján is. A környezetvédelmi tárca nevében eljáró VKKI is ezekre a tanulmányokra alapozta azt a megállapodást, amelyet a Terszol Kft.-vel kötött a kármentesítésről. Váradi József, a VKKI főigazgatója megkeresésünkre kiállt a Terszol mellett, szerinte a két szakértői vélemény adatai valóban eltérhetnek a telephelyeken talált mennyiségtől, hiszen szállítási naplók is igazolják, hogy 1500 tonnányi galvániszapot vitt el a Terszol.
Mivel a galvániszap mennyisége meghaladta azt, amennyiről az eredeti közbeszerzési kiírás szólt, így új, közzététel nélküli tárgyalásos közbeszerzési eljárást kívánnak lefolytatni a vállalkozóval. Azért nem írnak ki nyílt közbeszerzést, mert az három hónappal elhúzná a kármentesítést, amelyet a hordók megbolygatása után már sürgősen el kell végezni – érvelt a főigazgató.
Ez azt jelenti, hogy a Terszol Kft. további milliókat kérhet egy verseny nélküli tárgyaláson, miután megkapta az eredeti feladatért a több mint hatvanmillió forintot.
Illés Zoltán, a Fidesz környezetvédelmi szakpolitikusa szerint felettébb gyanús, hogy a Terszol Kft. szerint közel másfélszer annyi galvániszap volt Csepelen, mint amennyit az összes szakértői vélemény említ. A képviselő azt várja a környezetvédelmi tárca vezetőjétől, hogy vizsgálja ki a tender körülményeit, a győztes meghatározását és a műszaki ellenőrzés folyamatát.
A politikus szerint lehet, hogy számítási hiba történt, de az is, hogy a megbízott cég összejátszik a megbízóval. Felhívta a figyelmet arra, hogy a minisztérium háttérintézménye, amely kiírta a tendert, adja a műszaki ellenőröket is.
Ha azonban – a helyszínen tapasztaltak alapján – még nem szállították a szerződésben szereplő mennyiséget sem, akkor a Terszol nem teljesítette a kötelezettségét, és kötbért kellene fizetnie – mutatott rá a politikus. Kitért arra is, hogy az érintett cégnek, bár papíron minden rendben van a dunaújvárosi veszélyes hulladék lerakójával, de az korábban másfajta ipari hulladékokat fogadott, ráadásul közel van a Dunához, amely állandó katasztrófaveszélyt jelenthet.
Németh Szilárd, a csepeli Fidesz–KDNP-frakció vezetője tegnap közleményben hívta fel a figyelmet arra is, hogy már 2007. január 23-án benyújtottak a városrész képviselő-testületének egy indítványt, amelynek köszönhetően nemcsak a veszélyes hulladék pontos mennyisége, de származásának, szállításának és elhelyezésének máig megválaszolatlan kérdéseire is választ lehetett volna adni. Az ellenzék javaslatának a lényege az volt, hogy a teljes körű vizsgálatra ad hoc bizottságot hozzanak létre. Akkor azonban a csepeli MSZP képviselői ezt leszavazták.
Köd, eső és fagyos reggelek - ezt tartogatja az időjárás a napokban
A Nyugat ezt jól elszúrta!
Várandósan kapta el a Covidot, elvesztette ikreit a magyar híresség
Új repülőtér-óriás születik Magyarországon: a régió legnagyobbja lesz
Elköttette magát a Házasság első látásra macsója
Úgy dicsérte Szoboszlait edzője, hogy ki se mondta a nevét
Élőben kelt ki Sallai Roland ellen az ingerült török szakértő + videó
Karácsonyi menü: 16 ünnepi főétel a Wellingtontól a töltött káposztáig
Kuncze Gábor szégyenteljes kirohanása borzolja a kedélyeket
Böde elhunyt barátjára emlékezett, Bognár György röhögve szólt be a bíróknak
Ennyi volt, Fekete-Győr búcsút mondhat a parlamentnek
Otthon aggódjon, asszonyom!
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.