Veres János pénzügyminiszter első látásra legfeljebb egy termelőszövetkezeti könyvelő benyomását kelti, de valójában egy igazi „nagy ember”. Nemcsak több mint száz négyzetméteres családi háza van szűkebb hazájában, Nyírbátorban, hanem örökölt közel 20 hektárnyi gyümölcsöst, és felvásárolt 2,7 hektárnyi szántót, valamint 2,3 hektárnyi erdőt is. Erdő- és szántóterületekbe betársult Piricsén és Bátorligeten is, de társtulajdonos egy debreceni lakásban és két üdülőben, Vásárosnaményben és Hajdúszoboszlón. Jelenleg van egy tésztagyára és egy cége, amely fő tevékenységeként textil-nagykereskedelemmel foglalkozik.
Nem is beszélve arról a politikai pályáról, amely Veres János életében szinte töretlen az 1975-ös érettségitől egészen a bársonyszékig. Alig négy évvel a középiskolai záróvizsga után ugyanis Veres belépett a Magyar Szocialista Munkáspártba (MSZMP), és innen szinte egyenes úton haladt a ranglétrán a legmagasabb pozíciók felé. Ehhez persze el kellett viselnie néhány év köztes állomást az életében, például egy darabig a mátészalkai Szamosmenti Állami Tangazdaságnál dolgozott a fontos pártmunka mellett, majd a nyírbátori Új Barázda Mgtsz-nél jutott el a főkönyvelőségig, miközben Debrecenben agrármérnöki diplomát és mérlegképes könyvelői képesítést szerzett. A termelőszövetkezeti éveket homály fedi, de el lehet képzelni milyen volt „a földbirtokos elvtársak” pénzügyeit intézni két hajnali nyírségi vadászgatás között. Veres ebben is igen jól teljesíthetett, hiszen 1986-tól már bekerült az MSZMP Városi Bizottságába, és a rendszerváltozás idején kiérdemelte, hogy az Észak-Kelet Kereskedőház Rt. ügyvezető igazgatója legyen.
Ekkoriban alapítja meg saját cégét, a Monéta Kft.-t Nyírbátorban, amely éppen kereskedelmi tevékenységgel, használt rongyok és ruhák forgalmazásával foglalkozott. Ez a társaság egy idő után bútorokat is vesz és elad, majd egy hirtelen váltással bowlingklubbá alakul, meglepve az összes környékbelit, akik már a cég székhelyén felépült hatalmas villaépületeket is lenyűgözve nézik.
De ne szaladjunk ennyire előre a pályaképben. Veres, a rongykereskedő pártember az első szabad választásokon természetesen önkormányzati képviselő lesz Nyírbátorban a Magyar Szocialista Párt színeiben, amelynek egyik alapítója. Az iskolai végzettségek felhalmozását sem hagyja abba, olyan papírokat szerez meg, amelyek elengedhetetlenek lesznek későbbi ténykedéseihez. Például adó-tanácsadói szakképesítéshez és felsőfokú kereskedelmi áruforgalmi szakvizsgához jut 1991-ben.
Újabb cégekben lesz érdekelt, tulajdonosa lesz például egy tésztagyárnak, és beszáll a hulladéküzletbe is, 1993-ig ügyvezetője, 1995-ig pedig résztulajdonosa lesz a fémkereskedelemmel foglalkozó Bogát-Ferr Kft.-nek. Veres ebben az időszakban már megkerülhetetlen az országos politikában, hiszen eljön az egykori MSZMP-sek „nagy reneszánsza”, a Horn-kormány négyéves országlásának ideje.
Szocialista országgyűlési képviselőként természetesen az egyik legmeghatározóbb testületbe, az Országgyűlés költségvetési és pénzügyi bizottságába kerül, ahol parlamenti szleng szerint „eldőlnek a dolgok”.
A kilencvenes évek közepén pedig igen sok minden történik azoknál a cégeknél, amelyek Veres érdekeltségében vannak. A Bogát-Ferr Kft.-nél például olyan személyek jelennek meg, akik egymás között hamis számlákkal játsszák ki az adóhatóságot. Veres persze állítja, hogy ezekről az ügyletekről nem tudott, és ki is szállt később a társaságból. A cég másik tulajdonosát és későbbi vezetőjét mindenesetre azóta három és fél év börtönre ítélték azokért az adócsalásokért és okirat-hamisításokért, amelyeket Veres távozása után követett el. A sajtó sokáig zengett attól, hogy ez a vállalkozó, Kabai Károly régi ismerőse Veresnek. Nyírbogát szocialista alpolgármestereként, majd az MSZP egyik legnagyobb kampánytámogatójaként később a pénzügyminiszter korteshadjáratában is aktív szerepet vállalt. Amikor Kabai teljes lelki nyugalommal számlázik a nyírségi roma fémgyűjtőkkel, Veres már új utakon jár.
1997-től tagja lesz az Északkelet-magyarországi Regionális Fejlesztési Tanácsnak, ahol a megyei szójárás szerint helyi szinten is „eldőlnek a dolgok.” Alelnök lesz a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési Tanácsban is, és elnökévé választják a megyei kereskedelmi és iparkamarának, majd tagjává fogadja a megyei közgyűlés. Innentől kezdve, a helyi fideszes politikusok szerint gyakorlatilag „uralja egész Szabolcsot.”
Elérkezik az ezredforduló, az Orbán-kormány utolsó éveivel. Kabai Károly egy-két év múlva már rendszeres látogatója lesz a bíróságnak a több száz milliós adócsalási ügye miatt, de nem aggódik, hiszen ismerőse megállíthatatlanul tör előre a hatalomban. A közvélemény-kutatók ugyan Fidesz-győzelmet jósolnak a következő választásokon is, de Veres a pénzügyi bizottság alelnökeként újult erővel készül az újabb kampányidőszakra. Medgyessy Péter győzelme után ezt meg is hálálják neki, Nyírbátor polgármesterévé választják, majd hamarosan ő lesz az Észak-alföldi Regionális Fejlesztési Tanács elnöke.
Veres kampánytámogatója, Kabai ismét megnyugtató körülmények közé kerül, hiába folytatnak ellene büntetőeljárást. A régi ismerős felemelkedése mellett az is higgadttá teszi, hogy egy másik cége, a Nyír-Uncia Kft. 292 millió forintos megbízást kap lőszer-megsemmisítés címén a szabolcsi szocialisták másik erős embere, Juhász Ferenc vezette Honvédelmi Minisztériumtól (HM). Az egyik HM-cégben ráadásul Kabai korábbi raktárosát, Tácej Zoltánt nevezik ki vezérigazgató-helyettessé, hogy intézze a honvédségnél keletkezett fémhulladékok értékesítését. Ennek egy részét a Kabai veje által vezetett vállalkozásnak adják el.
Veres ekkoriban érhet el a csúcsra. 2003-ban bekerül a hőn áhított bársonyszék „oldalsámlijára”, és a Pénzügyminisztérium politikai államtitkára lesz. Amikor pedig Gyurcsány Ferenc egy jól kimódolt puccsal átveszi a kormányrudat Medgyessytől, az új miniszterelnök kabinetfőnökévé teszik.
2005. április 25-én pedig eljön a nyírbátori könyvelő nagy napja, pénzügyminiszter lesz egy új, a választói akaratot valójában nem minden területen tükröző összetételű kormányban.
A „nagy feladat éve” közeleg, egy gyenge lábakon álló hatalmat kell megerősíteni a 2006-os választásokon.
Szabolcsban a kampány idején nem is válogatnak a módszerekben. Veres tésztagyárából például csomagolt tésztát osztogatnak kisebb csoportokban egy alapítvány aktivistái, akik vörös színű és MSZP feliratú sapkát viselnek. Egy alapítvány nevében a honvédség raktáraiból átadott, használt katonaruhákat szállítgatnak helyi szocialisták Juhász Ferenc választási körzetében. Sok helyütt tyúkot vágnak, vagy egész településrészek tartozását fizetik ki a kocsmában és a helyi boltosnál mindenféle ismeretlenek, ha megfelelő helyre teszik az ikszet a megvendégelt az emberek a szavazólapokon.
2006-ban elérkezik a szocialisták által várva várt újabb győzelem, megalakul a második Gyurcsány-kormány. Verest a kampányában szintén Kabai támogatja, no meg egy kislétai polgármester is, akit nemrégiben első fokon, nem jogerősen szintén elítéltek adócsalásért.
A pénzügyminiszter ebben az időben olyan törvény megalkotását kezdeményezi, amely alapján a Kabai által elkövetett bűnök már elvileg nem büntethetők. Kabai védője pedig nem más lesz, mint Bárándy Péter volt igazságügy-miniszter, aki a törvénymódosításra hivatkozva fellebbez a Legfelsőbb Bíróságon a vállalkozó ellen meghozott ítélet felülvizsgálatáért. Kabait azonban ez sem menti meg az ítélettől. Talán azért sem, mert lapunknak és a Hír Televíziónak köszönhetően túlságosan is az érdeklődés középpontjába kerül.
Veresnek azonban már más, állami támogatásokkal kapcsolatos kétes ügyeiről is cikkezik a sajtó.
A tésztagyárát például egy darabig egy olyan dán kft. bérli, amely milliárdos beruházási és százmilliós munkahely-teremtési támogatást kap az államtól, hogy a pénzügyminiszter választási körzetében hozzon létre üzemet. Nem marad állami támogatás nélkül Veres egyik rokona sem, aki hűtőgépszerelő üzemet hoz létre Kabai Károly és a pénzügyminiszter egykori közös cége, a Bogát-Ferr Kft. volt telephelyének szomszédságában. Munkahelyteremtő beruházás és vállalatitechnológia-fejlesztés címén több mint 164 millió forintos vissza nem térítendő támogatást nyer az Új Magyarország fejlesztési program európai uniós forrásaiból a Nyír-Uncia Kft. is, amelyet ma már Kabai lánya vezet.
Közben Kabait átszállítják az elmebajos bűnelkövetők intézetéből egy igazi börtönbe, Veres pedig álmában Gyurcsány Ferenc kormánykerekébe markol. A miniszterelnök esélyes utódjelöltjei között ugyanis őt is emlegetik, ahogy már a 2004-es hatalmi kavarodás idején is fölmerült a neve Medgyessy utódjaként.
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!