Ezúttal Szabolcs-Szatmár-Bereg megyéből kaptunk információt arról, hogy egy MSZP-hez köthető szervezet, a Penyigéért Kulturális Egyesület 2006-ban összesen 7,5 millió forint AVOP-os támogatást kapott. Az egyesület elnöke Kőrösi Miklósné, aki 2002 és 2006 között az MSZP színeiben vezette Penyige települést. A szervezet 2006-ban 1,5 millió forintot Penyige turizmusának fejlesztésére, hatmillió forintot pedig – meglepő módon – a Szatmári kóstoló című könyv megjelentetésére kapott. A kreatív pénzszerzés ékes bizonyítéka, hogy a volt szocialista településvezető férje, Kőrösi Miklós a Penyigei Szilvalekvárfőzők Egyesületének létrehozására szerzett 350 ezer forintot. Megírtuk már, hogy a házaspár fia, Kőrösi Róbert egy olyan cég tagja, amely mintegy 650 millió forintot nyert el a keret terhére.
*
Korábban négy baloldali kötődésű Hajdú-Bihar megyei cégről is megírtuk, hogy óriási összegeket nyertek el az AVOP-tól. Közülük legjobban a hajdúnánási Tedej Zrt. járt, amely csaknem 650 millió forintot kapott. A cégben fontos tisztséget töltött és tölt be Bódi László és Bódi Lászlóné, akiknek lánya, Kőrösiné Bódi Judit a szocialisták színében politizál. A hölgy a 2002-es országgyűlési választáson az MSZP országos listáján a 137. helyet kapta meg. Ennél komolyabb eredményt ért el a 2002-es őszi önkormányzati választáson: októberben a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés MSZP-s tagja lett. A politikus négy évvel később, 2006 októberében ismét bekerülhetett a megye közgyűlésébe, s ezt még megfejelte azzal, hogy pártlistán bejutott Hajdúnánás képviselő-testületébe is. Itt az apját váltotta, hiszen Bódi László több cikluson keresztül a hajdúnánási testület tagja volt, természetesen az MSZP színeiben. Az önkormányzati politikai karrier mellett Kőrösiné Bódi Judit az AVOP-ot felügyelő földművelésügyi tárca Vidékfejlesztési, Képzési és Szaktanácsadási Intézet Észak-alföldi régió koordinátora, társadalmi munkában pedig az MSZP hajdúnánási alapszervezetének elnöke.
A hölgy férje, Kőrösi Róbert szintén a Tedej Zrt. tulajdonosa. Az ő édesanyja vezeti a fent említett Penyigéért Kulturális Egyesületet, és az ő édesapja kapott 350 ezer forintot a „szilvalekvárfőző” egyesület létrehozására.
Az államtitkár fiú segített?
A Tedej Zrt. által elnyert százmilliókhoz képest aprópénz az az öszszeg, ami a debreceni székhelyű Agrárgazdaság Mezőgazdasági és Kereskedelmi Kft.-nek jutott, amely az AVOP-on még így is több mint 112 millió forintot nyert el. Megírtuk, hogy a kft. ügyvezetőjének és egyik tulajdonosának, Forgács Barnának a fia, Forgács Barnabás 2005 júliusa óta az AVOP-ot felügyelte a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztériumban. Ő 2006 augusztusáig a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) irányító hatósági főosztályán dolgozott, 2005. július és 2006. augusztus között magát a főosztályt vezette, ahová éppen az AVOP menedzsment osztálya is tartozott, 2006 augusztusától pedig az FVM agrár-vidékfejlesztési főosztályát irányította, szintén az AVOP-ot is felügyelve.
„Diszkrimináció kizárva”
A minisztérium sajtóügyelete érdeklődésünkre azt közölte, álláspontjuk szerint nincs összeférhetetlenség. – Nem alkalmazható hátrányos diszkrimináció egyetlen gazdasági szervezettel szemben sem, és a támogatások elbírálása, valamint ellenőrzése az önök által is minden bizonnyal jól ismert rendszeren keresztül történik – tette hozzá az FVM sajtóirodája. Hab a tortán, hogy az ügy kirobbanásával egy időben Forgács Barnabást előléptették. Gyurcsány Ferenc múlt csütörtökön – Gráf József miniszter javaslatára – 2008. február 1-jei hatállyal az FVM szakállamtitkárává nevezte ki Forgács Barnabást, miután elődje, Ficsor Ádám a miniszterelnök kabinetfőnöke lett.
Közpénz milliárdosoknak is
Komoly támogatáshoz jutott a derecskei Kasz-Coop Kft. is, miután AVOP-pályázaton hat esetben összesen több mint 257 millió forintot nyert el. A cég ügyvezetője Szabó Imre, Németh Imre exminiszter volt évfolyamtársa. Az ő regnálása idején adták át azt a hatalmas gyümölcstárolót és -feldolgozót, amit SAPARD-pályázaton nyert a cég. Szabó Imre mellesleg a megyei agrárkamara elnökségi tagja, amelyet éppen Forgács Barnabás édesapja, Forgács Barna vezet. Szintén AVOP-os pénzt kapott a földesi székhelyű Agro-Földes Kft., a cég 2004–2006 között több tételben összesen csaknem 205 millió forintot nyert el. Az Agro-Földes Kft. egyik tulajdonosa és ügyvezetője Deák Géza agrárvállalkozó, aki a Népszabadság top 150-es listája szerint az ország 71. leggazdagabb embere. A cégben tulajdonos még a szintén földesi székhelyű Agromarkt Kft., amely a legfrissebb kimutatások szerint 5,8 milliárd forinttal rendelkező Deák Géza érdekeltségei közé tartozik. A férfi egyébként a diktatúra időszakában az MSZMP aktív tagja és országgyűlési képviselő volt.
Bombariadó Székesfehérváron: újabb részletek derültek ki