Hibás cukorrendelet

Komoly összegektől esett el mintegy ötven Kaba környéki cukorrépa-termelő tavaly a földművelésügyi minisztérium félreérthető rendelete miatt. Egy szállítócég jogosan tarthatja magánál a pénzüket.

Dénes Zoltán
2008. 02. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem fizette ki a tavalyelőtti cukorrépatermés után a termelőknek járó cukorkompenzációt a derecskei Kasz-Coop Kft., amely a környék egyik legnagyobb gazdálkodókat összefogó, integrátor cégeként működik. Lapunk több helyi gazdálkodótól is úgy értesült, hogy a társaság a Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) rendeletére hivatkozva magát termelőnek minősítette, és megtartotta a cukorgyárak bezárása kapcsán kárpótlásul folyósított brüsszeli támogatást. A rendeletet a tárca csak tavaly ősszel módosította úgy, hogy egyértelművé tette: az uniós juttatás a cukorrépa-termelőknek jár. Mivel a rendelet korábbi változatában nem volt egyértelmű, hogy a szállítási joggal rendelkezőnek, vagy közvetlenül a termelőnek jár-e a támogatás, a Kasz-Coop – jogilag nem, de erkölcsileg megkérdőjelezhető módon – nyugodtan hivatkozhatott a hazai szabályozásra, amikor a megkapott összeget nem utalta tovább a gazdálkodóknak. Itt meg kell jegyezni, hogy kétféle termelőt lehet az ügyben megkülönböztetni: egyrészt vannak olyanok, akik eleve rendelkeztek beszállítói joggal, másrészt olyanok, akik a Kasz-Coop Kft. által átadott jog alapján termeltek. Márpedig a cukorkompenzáció a beszállítói jogosultsággal rendelkezőknek járt a rendelet szerint. Mindazonáltal nyilvánvaló, hogy az unió e támogatással a gazdálkodókat akarta kártalanítani valamelyest azért, mert a cukorpiac reformja nyomán a 2004-es 47 eurós tonnánkénti cukorrépaár 2006-ra 32 euróra csökkent, ami a folyamat végére egészen 25,51 euróig süllyed. Az EU által hazánk számára megállapított kompenzáció összege 26 millió euró volt 2006-ban, ami 2010-re – párhuzamosan az évente csökkenő cukorátvételi árral – 41 millió euróra növekszik majd. Az FVM 2006-ban az érintetteknek hektáronként 9,45 eurót fizetett ki. Vagyis az integrátor cég azzal, hogy a 2006-os termés után nem fizette ki a termelőknek a cukorkompenzációt, több tíz millió forintos összeget rakhatott zsebre. A Kasz-Coop magatartása egyébként azért is nehezen érthető, mert az elmúlt években komoly, legalább 300 millió forintos uniós pályázaton elnyerhető forráshoz jutott a cég.
Az olyan integrátor cégek, mint a Kasz-Coop, a következő egy hónapban várhatóan komoly tárgyalásokat folytatnak majd arról, hogy az EU-tól érkező kompenzációt milyen arányban utalják tovább a termelőknek. A termelők várakozásai szerint a beszállítói joggal rendelkezőknek egyértelműen a támogatás száz százalékát kellene kifizetni, a Kasz-Coop beszállítási joga alapján a termelőket pedig a pénz 50 százaléka illeti meg. Az összeg mértéke egyáltalán nem mindegy, mivel a tárca 2009-ben határozta meg az új támogatási rendszerre való áttérés dátumát, ami azt jelenti, hogy azt követően a korábbi, történelminek nevezett támogatási mértéket fogják kapni vagyoni értékű jogként a gazdák. A cukorrépa-termelők ezért azt remélik, hogy a tárca a 2008-as évet tekinti majd történelmi alapnak, amikor várhatóan megkapják a 2007. évinél magasabb támogatásukat. Ellenkező esetben, például ha a 2006-os esztendőt – amikor az integrátor cég vette fel a támogatást – vagy a tavalyi évet veszik alapul, amikor kisebb támogatáshoz juthattak, akkor e hátrányos helyzetük 2013-ig fennmaradhat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.