Ugyanaz a csoport vállalta magára az MSZP-s politikusok otthona ellen elkövetett, Molotov-koktélos támadást, amely Csintalan Sándor megverését is saját akciójának vallotta – számolt be a Hír Televízió. A Magyarok Nyilai Nemzeti Felszabadító Hadsereg nevű szervezet elektronikus levélben azt közölte: „a péntek hajnali lángok emlékeztessenek minden hazaárulót arra, hogy hol a nem gomb”. A levelet azonban nem ugyanarról a címről küldték, mint amelyről a Hír TV műsorvezetőjének megverését vállaló irományukat. Az e-mailhez fotót is csatoltak, amelyen feltehetőleg egy égő Molotov-koktél látható egy családi ház udvarán.
*
Ismeretes, csütörtökről péntekre virradóra öt vidéki szocialista országgyűlési képviselő házába vagy lakásába dobtak Molotov-koktélokat. A bűncselekményekben senki sem sérült meg, az anyagi kár tetemes. Szombati sajtótájékoztatóján Bencze József országos rendőrfőkapitány bejelentette: ötmillió forintos nyomravezetői díjat ajánlanak föl azoknak, akik segítenek az elkövetők kézre kerítésében. Megismételte, hogy minden képviselőnek személyes védelmet ajánlottak föl. Ezt azonban eddig senki sem igényelte. A rendőrség megerősítette a pártszékházak környékén a járőrszolgálatot.
Bencze beszámolója szerint az ügyészség által terrorcselekmény elkövetése miatt indított nyomozásba a Nemzeti Nyomozó Iroda speciális, húszfős csoportja és a Nemzetbiztonsági Hivatal munkatársai is bekapcsolódtak. A főkapitány közölte, többen is a nyomozók látókörébe kerültek, ellenőrzésük folyamatban van, de további részleteket nem árult el. Arra a kérdésre, hogy a képviselők esetleges védelme, biztosítása mekkora többletkiadást jelent a rendőrségnek, a főrendőr azt felelte: ez attól függ, hányan kérnek védelmet.
Takács Albert rendészeti miniszter mindehhez azt tette hozzá, hogy „ebben a helyzetben a költségek nem számítanak”. Szerinte új korszak kezdődött a hazai erőszakos fenyegetések sorozatában. A tárcavezető a sajtótájékoztatón arról is beszélt, számára roppant megnyugtató, hogy nem csupán károkozás vagy rongálás miatt indult eljárás, mint például a tavaly őszi–téli Molotov-koktélos támadásokkor, hanem terrorcselekmény gyanújával, ami azt jelzi, az ügyészség – szerinte helyesen – a bűncselekményeket nem önmagában, hanem összefüggéseiben vizsgálja. A tárcavezető elismerte, a tavalyi támadásokat is minősíthették volna terrorcselekménynek.
A Fidesz szombati tájékoztatóján Lázár János azt hangsúlyozta: elfogadhatatlan és megmagyarázhatatlan a rendőrség ténykedése a terrorgyanús ügyekben, hiszen vagy nem tud, vagy nem akar lépéseket tenni. Az Országgyűlés rendészeti bizottságának elnöke szerint a tehetetlenség azt a gyanút is keltheti, hogy ezen ügyek mögött a legmagasabb kormányzati körökig nyúló provokációs szándék állhat. Megmagyarázhatatlannak nevezte, hogy az elmúlt esztendőkben a rendőrség tehetetlen volt a terrorgyanús ügyekben. Emlékeztetett, hogy a 2006-os országgyűlési választások előtt szlovák terrorfenyegetésről szóltak a hírek, az önkormányzati választások előtt rendkívüli nemzetbiztonsági kockázatokról hallhattunk, de a mai napig nem tudjuk, kik álltak e fenyegetések mögött. – Mint ahogy homály fedi a Teve utcai rendőrpalotára géppisztolysorozatot leadók kilétét is – fogalmazott a Fidesz rendészeti szakpolitikusa. Szerinte két oka lehet a kormányzat tehetetlenségének: vagy nem akarják elfogni az elkövetőket, valószínűleg azért, mert fölvetődhet, a cselekmények mögött a legmagasabb kormányzati körökig nyúló provokációs szándék húzódik meg, vagy a magyar rendőrség képtelen a terrorgyanús ügyeket a helyén kezelni. Lázár kiemelte: ez a rendőrség teljes alkalmatlanságát bizonyítja. Megjegyezte: ezek a bűncselekmények arra mindenképpen jók, hogy eltereljék a figyelmet az ország valós gondjairól, ráadásul a rendőrség tehetetlensége maroknyi csoportokat fölbátoríthat.
– Az adófizetők nem azért tartják a magyar rendőrséget, nem azért fizetnek ilyen magas adókat, hogy a rendőrség félelmet keltsen, hanem azért, hogy megvédje őket, és garantálja biztonságukat – fogalmazott Lázár János.
Túlbiztosították Gyurcsányt. Maga az országos rendőrfőkapitány is úgy ítélte meg, hogy a rendőrség helyszíni parancsnoka nem jól ítélte meg a helyzetet Gyurcsány Ferenc miniszterelnök pénteki debreceni látogatásakor. Bencze József közölte, vizsgálatot rendelt el a történtek tisztázására. Pósán László debreceni fideszes politikus a kormányfői vizit után azt mondta: aránytalanul nagy volt a rendőri készültség, még egy könnygázgránátvető kocsit is fölvonultatott a hatóság a tüntetők megfélemlítésére. A hét végén barna port tartalmazó borítékot kapott Gegesy Ferenc IX. kerületi polgármester. Az SZDSZ-es politikus feljelentést tett, az ügyben a Központi Nyomozó Főügyészség folytat eljárást.
publicisztika a 7. oldalon
Orbán Viktor bejelentést tett a kereskedelmi kamarával való együttműködésről