Draskovics Tibor igazságügyi és rendészeti miniszter kérésére Bencze József országos rendőrfőkapitány tegnap tízmillió forintra emelte a Molotov-koktélos támadások ügyében kitűzött nyomravezetői díjat. A tegnap hivatalba lépett tárcavezető a jelek szerint igyekszik elkerülni, hogy elődje, Takács Albert sorsára jusson, akit éppen a „terrorakciókkal” szembeni határozatlansága miatt menesztett a kormányfő. Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium (IRM) sajtóosztályának közleménye szerint Draskovics „kiemelt jelentőségűnek tartja, hogy a demokratikus berendezkedést súlyosan sértő bűncselekmény elkövetőjét eljárás alá lehessen vonni”.
Bár Draskovics hivatalosan csak tegnap óta miniszter, már napokkal korábban úgy nyilatkozott a sajtónak, mintha már tárcavezető lenne. Például a Nap-kelte szombati adásában meglebegtette annak a lehetőségét, hogy a rendőrség március 15-én „adott esetben” erőszakot alkalmazzon. Közölte, hogy „ő maga miniszterként csak a célokat határozza meg, így megköveteli, hogy az eszközök teljes skáláját vessék be, ideértve – ultima ratióként – az erőszak alkalmazását is”. Hozzátette, alapvetően a pártok kezében van az eszköz ahhoz, hogy a nemzeti ünnepen „az emberek méltósággal ünnepeljenek, és ne az utcán randalírozzanak”.
Ismeretes, Draskovics annak ellenére kapott ismét bársonyszéket, hogy Debreczeni József Az új miniszterelnök című könyvében Gyurcsány Ferenc így vallott a volt pénzügyminiszter 2005-ös leváltásának körülményeiről: „Draskovics iránt tavaszra végképp megrendül a bizalmam. Az ő esetében ekkor már csak azt a pillanatot keresem, amikor kis veszteséggel el tudom engedni. Olyan ember kell, akiben teljesen megbízik a frakció. Tibor nem ilyen, tehát nincs mese, váltanom kell.” A Fidesz éppen erre hivatkozva szólította fel Gyurcsányt, hogy vonja vissza Draskovics jelölését a rendészeti miniszteri posztra, hiszen a könyvből egyértelműen kiderül: a volt pénzügyminiszter hazudott a kormányfőnek.
A Molotov-koktélos támadások ügye téma volt a tegnap reggeli Nap-keltében is, amelynek vendége Szilvásy György volt. A titkosszolgálatokért felelős tárca nélküli miniszter azt állította, hogy 2006 óta több előkészületben lévő terrorakciót hiúsítottak meg, de konkrétumokat nem volt hajlandó mondani. Egy súlyos hibát is elkövetett, amikor azt mondta: ha „valaki nem követett el valamilyen bűncselekményt, nem lehet azzal vádolni, hogy majd el fog, vagy hogy el akart volna”. Ezzel szemben tény, hogy a magyar és a nemzetközi törvények számos bűncselekmény (így a közveszélyokozás vagy a terrorcselekmény) előkészületét is büntetik, és a közelmúltban ítéltek jogerősen nyolc hónapnyi, két évre felfüggesztett börtönbüntetésre egy fiatalembert, aki Molotov-koktélt akart készíteni a tavaly március 15-i ünnepre, hogy adott esetben azzal védje meg az ünneplőket a rájuk támadó rendőrökkel szemben. Amikor a Nap-kelte műsorvezetője minderre felhívta Szilvásy figyelmét, a politikus úgy reagált: „De hogyha mondjuk úgy sikerül elfojtani egy cselekedetet, hogy még a (…) gondolkozási időszakában akadályozzák meg az illetékesek, akkor azért (…) nem lehet megvádolni azt, akit (…) lebeszélnek arról, hogy ezt megcsinálják most” (sic!). Ugyanakkor Szilvásy arról nem beszélt, a „gondolatrendőrség” hogy csaphatna le a bűncselekményen „gondolkodó” egyénekre.
Társasházi lakás ég Budapesten