Az MSZP megfúrta a széfprogramot

Lényegében megbukott Horváth Ágnes több mint félmilliárd forintos kórháziszéf-programja. A szocialista frakció nyomására a liberális tárca módosítja az erről szóló rendeletet, így mégsem lesz kötelező minden ágy mellé széfet tenni. Horváth Ágnes szerint ugyanakkor mindenki félreértett mindenkit az ügyben.

2008. 03. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mégsem lesz kötelező a jövőben minden ágy mellé széfet tenni, a kórházak más értékmegőrzési lehetőséget is választhatnak az osztályokon – erről az MSZP győzte meg az SZDSZ vezette Egészségügyi Minisztériumot. – Mégsem büntetik meg azokat a kórházakat, amelyek nem szereznek be minden ágy mellé széfet, mert az MSZP megegyezett az Egészségügyi Minisztériummal az erről szóló rendelet módosításáról – mondta tegnap Schvarcz Tibor (MSZP). Az egészségügyi bizottság közölte: a tárca nem annyira könnyen, de végül elfogadta a javaslatot, amelynek értelmében mégsem változik azoknak az intézményeknek az OEP-finanszírozása, amelyek nem tesznek minden kórházi ágy mellé széfet.
*
Mint mondta, az MSZP az eredeti rendeletet ésszerűtlennek tartotta és a kórházak is tiltakoztak. Schvarcz Tibor kijelentette: a módosítás szerint a kórházi osztályoknak valamiféle értékmegőrzési lehetőséget biztosítaniuk kell, de nem feltétlenül szükséges, hogy ez ágy mellé rendelt széf legyen. Emellett a gyerekgyógyászati, az intenzív és a pszichiátriai ágyak mellé egyáltalán nem kell széfet beszerezni – mondta.
A dolog érdekessége, hogy eközben sok intézmény már megrendelte a páncélszekrényeket, hiszen korábban Horváth Ágnes egészségügyi miniszter többször is kihangsúlyozta: enélkül működési engedélyüket veszélyeztetik. A határidő március 7-e volt. A kormány egyébként 600 millió forintot költött a rendeletmódosítás nyomán fölöslegesnek bizonyuló széfekre. Mi sem bizonyítja jobban, hogy a liberális tárcavezető komolyan gondolta a széfprogramot, hogy korábban sajtónyilvánosság előtt próbálta bemutatni az értékmegőrzők működését. – No, és akkor most kinyitom a széf ajtaját, beütöm a kódot, beteszem az értéktárgyakat, bezárom, piros gomb, újra a kód…, ööö…, hoppá…, nem nyílik…, ööö…, semmi baj, ilyenkor jön a nővér a kulccsal, és kinyitja… – adott ízelítőt a széfek működésének titkaiból annak idején Horváth Ágnes. A széfprogram bukását előrevetítette, hogy a szocialisták hetekkel ezelőtt leszavazták Horváth Ágnest. Mint megírtuk, az MSZP-frakció már akkor kifejezésre jutatta: nem ért egyet az Egészségügyi Minisztériummal, vagyis nem szankcionálná azokat az intézményeket, amelyek nem szerzik be az értékmegőrzőket a betegek számára. Mint megjegyezték, ők a kórházak kompetenciájába utalnák, hogyan döntenek a betegek értéktárgyainak, pénzének őrzéséről.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter máshogy értelmezi a rendeletmódosítást, korántsem értékeli bukásnak azt. Tegnap egy sajtótájékoztatón közölte: a széfek beszerzése továbbra is kötelező az intézményeknek, azok meglétét az ÁNTSZ ellenőrzi a minimumfeltételek között. Hozzátette: a kórházak többsége már eleget is tett a széfrendeletnek. Mint kifejtette, az eredeti rendelet is tett kivételt abban, hogy nem minden kórházi ágy mellé kell széfet helyezni. Ilyen kivételek például a újszülött- és csecsemőosztályok, intenzív és pszichiátriai osztályok. Megjegyezte: a pontosítás abban van, hogy átmeneti szabályozásként a kórház központi széfjében helyezhetők el a betegek értékei. A miniszter szerint „mindenki félreértett mindent széfügyben”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.