Mégsem lesz kötelező a jövőben minden ágy mellé széfet tenni, a kórházak más értékmegőrzési lehetőséget is választhatnak az osztályokon – erről az MSZP győzte meg az SZDSZ vezette Egészségügyi Minisztériumot. – Mégsem büntetik meg azokat a kórházakat, amelyek nem szereznek be minden ágy mellé széfet, mert az MSZP megegyezett az Egészségügyi Minisztériummal az erről szóló rendelet módosításáról – mondta tegnap Schvarcz Tibor (MSZP). Az egészségügyi bizottság közölte: a tárca nem annyira könnyen, de végül elfogadta a javaslatot, amelynek értelmében mégsem változik azoknak az intézményeknek az OEP-finanszírozása, amelyek nem tesznek minden kórházi ágy mellé széfet.
*
Mint mondta, az MSZP az eredeti rendeletet ésszerűtlennek tartotta és a kórházak is tiltakoztak. Schvarcz Tibor kijelentette: a módosítás szerint a kórházi osztályoknak valamiféle értékmegőrzési lehetőséget biztosítaniuk kell, de nem feltétlenül szükséges, hogy ez ágy mellé rendelt széf legyen. Emellett a gyerekgyógyászati, az intenzív és a pszichiátriai ágyak mellé egyáltalán nem kell széfet beszerezni – mondta.
A dolog érdekessége, hogy eközben sok intézmény már megrendelte a páncélszekrényeket, hiszen korábban Horváth Ágnes egészségügyi miniszter többször is kihangsúlyozta: enélkül működési engedélyüket veszélyeztetik. A határidő március 7-e volt. A kormány egyébként 600 millió forintot költött a rendeletmódosítás nyomán fölöslegesnek bizonyuló széfekre. Mi sem bizonyítja jobban, hogy a liberális tárcavezető komolyan gondolta a széfprogramot, hogy korábban sajtónyilvánosság előtt próbálta bemutatni az értékmegőrzők működését. – No, és akkor most kinyitom a széf ajtaját, beütöm a kódot, beteszem az értéktárgyakat, bezárom, piros gomb, újra a kód…, ööö…, hoppá…, nem nyílik…, ööö…, semmi baj, ilyenkor jön a nővér a kulccsal, és kinyitja… – adott ízelítőt a széfek működésének titkaiból annak idején Horváth Ágnes. A széfprogram bukását előrevetítette, hogy a szocialisták hetekkel ezelőtt leszavazták Horváth Ágnest. Mint megírtuk, az MSZP-frakció már akkor kifejezésre jutatta: nem ért egyet az Egészségügyi Minisztériummal, vagyis nem szankcionálná azokat az intézményeket, amelyek nem szerzik be az értékmegőrzőket a betegek számára. Mint megjegyezték, ők a kórházak kompetenciájába utalnák, hogyan döntenek a betegek értéktárgyainak, pénzének őrzéséről.
Horváth Ágnes egészségügyi miniszter máshogy értelmezi a rendeletmódosítást, korántsem értékeli bukásnak azt. Tegnap egy sajtótájékoztatón közölte: a széfek beszerzése továbbra is kötelező az intézményeknek, azok meglétét az ÁNTSZ ellenőrzi a minimumfeltételek között. Hozzátette: a kórházak többsége már eleget is tett a széfrendeletnek. Mint kifejtette, az eredeti rendelet is tett kivételt abban, hogy nem minden kórházi ágy mellé kell széfet helyezni. Ilyen kivételek például a újszülött- és csecsemőosztályok, intenzív és pszichiátriai osztályok. Megjegyezte: a pontosítás abban van, hogy átmeneti szabályozásként a kórház központi széfjében helyezhetők el a betegek értékei. A miniszter szerint „mindenki félreértett mindent széfügyben”.
Milyen parkettát érdemes választani?