Vádemeléssel zárult a Gergényi Péter és egy másik volt rendőri vezető elleni büntetőeljárás tegnap. Ács Tibor, a Budapesti Katonai Ügyészség szóvivője nevek említése nélkül elmondta: két volt rendőri vezetőt vádoltak meg, egyiküket hat-, a másikukat pedig egyrendbeli szolgálati visszaéléssel. Mivel a nyomozás lezárása előtt még három gyanúsítottja volt a büntetőügynek, mindez azt jelenti, hogy az egyik volt rendőrségi vezetővel szemben megszüntették az eljárást. Őt egyébként egyrendbeli visszaéléssel gyanúsították. Ács még annyit árult el az ügyről, hogy a katonai ügyészség az ügy soron kívüli tárgyalását kérte a bíróságtól. A Fővárosi Bíróságon arról tájékoztatták lapunkat, hogy tegnap megkapták a vádiratot. Hogy ki Gergényi vádlott-társa, azt a bíróságon sem árulták el.
Ismeretes, Gergényi ellen egy állásából elbocsátott rendőr, Rónyai Péter tett feljelentést még májusban, miután jogellenesen elbocsátották a Budapesti Rendőr-főkapitányság akciócsoportjától, majd a munkaügyi bíróság jogerős ítélete ellenére fél évig nem vették vissza az állományba. Rónyait végül tavaly májusban visszavették, de egy nappal később indoklás nélkül áthelyezték fogdaőrnek, amiért harmincezer forinttal kevesebb fizetség jár. Ő ezt az intézkedést megalázónak ítélte, ezért feljelentette a főkapitányt. Rónyai mellett hét másik rendőrrel is hasonló stílusban jártak el Gergényiék. A Budapesti Katonai Ügyészség a nyolc rendőr ügyét összevonta. A büntető törvénykönyv szerint a szolgálati visszaélés vétsége két évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető.
Gergényi jogi képviselője, Gulyás Gábor lapunk érdeklődésére elmondta: megdöbbentőnek tartják, hogy a sajtóból kell értesülniük a vádemelésről. Az ügyvéd hangsúlyozta: értetlenül állnak az egész ügy előtt, mivel Gergényi Péter legjobb tudása szerint végezte munkáját, és nem követett el semmilyen jogszabálysértést.
Eközben a Fővárosi Bíróság elfogadta a Deport ’56 nevű szervezet hivatali visszaélés miatti pótmagánvádját Gergényi Péter ellen. Ha a végzést a főrendőr nem fellebbezi meg, akkor bíróság elé kerülhet az ügy – tudta meg a Hír Televízió. A vádindítvány három pontra épül: az első szerint Gergényi megfosztotta az embereket a gyülekezési jog gyakorlásától azzal, hogy 2006. október 23-tól műveleti területté nyilvánította a Kossuth teret, másrészt ezzel túllépte a hatáskörét, mivel a védett létesítmények őrzése nem a rendőrség, hanem a Köztársasági Őrezred feladata, harmadrészt hatáskör hiányára hivatkozva utasította el a Deport ’56 tüntetésének tudomásulvételét 2006. december 9-re.
Nem láttak semmit, nem hallottak semmit. Eskü alatt vallotta tegnap több rendőr a Fővárosi Bíróságon, hogy nem látták-hallották gumilövedékes puska elsütését 2006. október 23-án az egyik Blaha Lujza téri sörözőnél, ahonnan a gyanútlan vendégeket a símaszkos rendőrök kiterelték az utcára, és egyiküket közvetlen közelről hátba lőtték. Az egyik tanú, Cs. Zoltán annak ellenére sem látott vagy hallott semmit, hogy saját bevallása szerint három méterre állt az esettől. Viszont azt beismerte, hogy a kettős rendőri sorfal egyes tagjai tonfával ütlegelték a kiterelt embereket. A tanú állította: a lövöldözés miatt megvádolt V. Csaba kezében valóban fegyver volt, de azt nem sütötte el. (P. T.)
Újabb két H225M helikopter érkezik a Magyar Honvédséghez