Magyarország miniszterelnöke megkérdőjelezi hazánk NATO- és EU-csatlakozásának legitimitását – legalábbis ez következik abból, amit Gyurcsány Ferenc a mostani szociális népszavazásról mond. – Ugye olyan a magyar népszavazási szabályozás, hogy ha valaki népszavazást kezdeményez, ebben az esetben az ellenzéki Fidesz, akkor neki kell elérni, hogy legalább kétmillió ember elmenjen az urnákhoz, és támogassa az ő javaslatát. Azaz, aki elmegy, de nemet mond, vagy otthon marad, az a végeredményt illetően ugyanazt teszi. Az egyik egy erős nemet mond, a másik pedig egy puha nemet mond – fogalmazott a kormányfő vasárnap este az MTV Szólás szabadsága című műsorában.
Ha a gyurcsányi logika szerint értelmeznénk a népszavazások eredményeit, akkor ezzel az erővel az emberek „nemmel szavaztak” a NATO-, illetve a 2003-as Európai Unióhoz való csatlakozásról döntő referendumokon is. Ismert, az 1997-es NATO-csatlakozásról szóló népszavazástól több mint 4 millió ember távol maradt, mintegy 574 ezren pedig nemmel szavazott, ezzel szemben csak 3,344 millió választópolgár mondott igent a kérdésre.
Az Európai Unióhoz való csatlakozási referendumon hasonlóan alakult a részvétel és a szavazatok aránya. A több mint 8 millió választópolgárból alig 3 millió mondott igent, ezzel szemben mintegy 4,373 millió szavazott gyurcsányi „puha” és 592 ezer ember „erős” nemmel.
Vogel Evelin elismerte, ő készítette a hangfelvételeket