Több mint egymilliárd forintot fizetett ki lőszer-megsemmisítésre a Honvédelmi Minisztérium (HM) 2004 óta annak a cégnek, amely 2006-ban alvállalkozóként szerződést kötött Veres János pénzügyminiszter adócsalásért börtönbe zárt egykori üzlettársának családi vállalkozásával, a Nyír-Uncia Kft.-vel – tudta meg lapunk. A Trend-Fix Kft. 2004-ben mintegy 300 millió forint értékben kötött vállalkozói szerződést a honvédelmi tárcával, 2005-ben és 2006-ban pedig újabb szerződések alapján összesen 900 millió forintért teljesített megrendeléseket. Információink szerint tavaly szintén 300 milliós keretszerződést írhatott alá a társaság lőszer-megsemmisítésre, de a megállapodás feltételei alapján ez csak akkor teljesülhet, ha a HM biztosítja a munkákhoz szükséges forrásokat. Az egyébként targoncák forgalmazásával és javításával foglalkozó Trend-Fix Kft.-nek Pusztavacson tüzérségi és tanklőszerek, Izsákon aknák, Mezőfalván pedig légvédelmi rakéták hatástalanítására szakosodott gyárcsarnoka működik. Ezért is különös, hogy miért bízták meg két évvel ezelőtt a Nyír-Uncia Kft. jóval kezdetlegesebb körülmények között működő hajdúsámsoni szerelőüzemét 200 milliós munkákkal.
Végh István, a Trend-Fix Kft. vezetője lapunknak erről úgy nyilatkozott: cége azért volt kénytelen 2006-ban 200 millió forint értékű munkát átadni a Nyír-Uncia Kft.-nek, mert bizonyos honvédségi pirotechnikai eszközök megsemmisítéséhez csak a hajdúsámsoni üzem rendelkezett engedéllyel. Az izsáki telephelyük például nem kapta meg a munkához szükséges környezetvédelmi engedélyt, mert a Kiskunsági Nemzeti Park szélén helyezkedik el. A Nyír-Unciának ugyanakkor azért is át kellett adniuk a megsemmisítésre szánt anyagok egy részét, mert kicsúsztak volna a HM által megszabott határidőből. A szaktárca ugyanis azért végezteti el ezt a munkát, mert minél előbb ki akarja üríteni lőszerraktárait.
A Trend-Fix Kft. értesüléseink szerint nemcsak a Kabai Károly által alapított Nyír-Uncia Kft.-vel állt kapcsolatban a lőszer-megsemmisítési üzlet révén, hanem a kormányfő rokonságához köthető Dési János cégével is. Mezőfalván szerelték szét ugyanis azokat a rakétákat, amelyek hajtóanyagait a SOLAR Kereskedelmi és Szaktanácsadási Kft. közvetítésével vitték ki Oroszországba a megsemmisítéshez.
A SOLAR Kft. a honvédség katonai szervezeteinél feleslegessé vált rakéta-hajtóanyagok megsemmisítésére bruttó 748 millió forintot kapott a HM-től. Dési János, a társaság vezetője 1995 és 1998 között igazgatósági tagja volt a Regainvest Rt.-nek, ahol ezekben az időkben Apró Antal, Gyurcsány Ferenc miniszterelnök anyósának testvére kapott helyet a felügyelőbizottságban. Dési cáfolta, hogy a tender megnyeréséhez köze lenne a korábbi kapcsolatoknak. – Apróval régóta nem találkozott, és az ismeretségnek nincs köze a megbízásához – állította az igazgató.
Az mindenesetre meglepte a katonai szakértőket, hogy a SOLAR Kft. a legnagyobb ukrán hadianyaggyárral kapcsolatban lévő állami vállalat, az Ukroboronservice előtt nyerte meg a HM Beszerzési Hivatala által kiírt pályázatot. A rakéta-hajtóanyagok megsemmisítéséről szóló szerződés teljesítésében ráadásul a SOLAR Kft. csak szervezőként vett részt, a fizikai megsemmisítést a cég alvállalkozójaként egy orosz társaság végezte.
Dési János, a SOLAR Kft. ügyvezetője arról nem nyilatkozott, hogy cége milyen arányban részesült a beszerzés értékéből, de állította, hogy a megsemmisítésért kapott összeg nagy részét az orosz alvállalkozónak fizették ki, amelylyel régóta kapcsolatban állnak. Mint elmondta, az oroszok azért nem kötöttek közvetlenül a HM-mel szerződést, mert „nincsenek magyarországi tapasztalataik”. A HM Beszerzési Hivatalának közlése szerint a magyar cég azért is nyerhetett, mert csaknem negyvenmillió forinttal kevesebbért vállalta a megbízást. A SOLAR közreműködésével több mint 1200 tonna robbanóanyagot szállítottak ki az országból.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria