Hatalmas hulladéklerakó szűnhet meg a nagytétényi Duna-parton, ha Budafok-Tétény önkormányzatának sikerül értékesíteni a Fővárosi Közterület-fenntartó Vállalat (FKF) egykori szeméttelepének területeit. A volt kommunális hulladéklerakó rekultivációját a főváros azért nem vállalta, mert a szakértőik szerint az a városrésznek a feladata, mint tulajdon osnak. A XXII. kerületi önkormányzatnak azonban nincs egymilliárd forintja a szeméttelep fölszámolására, amelyet az érvényes rendelkezések alapján egyébként is a fővárosnak kellene elvégezni. Legalábbis ezt bizonyítja az a levél is, amelyből kiderül: a XXII. kerületi tanács végrehajtó bizottsága már 23 évvel ezelőtt úgy döntött, hogy nem engedélyezi a nagytétényi Duna-part szóban forgó hulladéktelepének közelében további szemét elhelyezését. A lerakáshoz azért nem járultak hozzá, mert a közelben működő szemétbányát is csak feltöltötte az FKF Zrt. elődje, de ezek után nem tette rendbe a területet. A szemétbányákkal kapcsolatban már a nyolcvanas években rengeteg volt a panasz, a tetejükre például a közterület-fenntartó nem helyezett el olyan záróanyagot, amely lehetővé tette volna a terület újrahasznosítását, vagy beültetését növényekkel. A vállalat ugyanakkor elszállította a telkekről a humuszt, és jó áron értékesítette.
A kerület most úgy döntött, hogy a hosszas pereskedés helyett inkább hasznosítja a területet, és ezek után próbálja meg behajtani a hulladéktelep felszámolásának költségeit. Ezzel lehetőség nyílhat ugyanis arra, hogy városrész pályázatának győztese eltakarítja a szemetet a Duna-partról.
A kerület tenderkiírásában az intézményi zöld területeket kereskedelmi, szolgáltató-, vendéglátó épületekkel, szálláshelyekkel, lakóépületekkel vagy egyéb közösségi szórakoztató épülettel engedik beépíteni, de a nyertes pályázó felhúzhat bemutatótermet, irodaépületeket vagy sportlétesítményeket is.
A helyi vagyonkezelő hirdetménye szerint a területet olyan feltételekkel kívánják eladni, hogy az önkormányzat mind az építés, mind a működtetés során jelentős mértékű befolyással rendelkezzen, és így „a befektetői érdek kiemelten szolgálja a közösségi érdekeket.” A nagytétényi civil szervezetek – a Zöld Jövő Környezetvédelmi egyesület, a Nagytétényi Polgári Kör, és a Nagytétényi Ember- és Környezetvédő Egyesület – ennek ellenére bejelentkeztek ügyfélként az építési engedélyezési eljárásba. A XXII. kerület polgárainak ugyanis rossz tapasztalataik vannak a Duna-parti beépítési tervekkel kapcsolatban. Az elmúlt évtizedben a budafoki partszakasz nagy részét a vízig lekövezték a hatos út bevezető szakaszának építésekor, a folyóparttól nem messze megépült a Campona Bevásárlóközpont és egy hatalmas logisztikai centrum is „kinőtt a földből” az egykori nagytétényi hizlalda helyén. A Duna-part nagytétényi része és a Hárosi-öböl környéke azonban viszonylag érintetlen maradt, és itt szabadidő- és sportközpontot kívántak létrehozni a kerületi szabályozási tervek szerint.
Szabolcs Attila polgármester úgy véli, a legjobb megoldás az lenne a kerület számára, ha olyan befektetőt találnának, amely a lehető legnagyobb arányban az önkormányzat tulajdonában hagyná a területet, és azt hosszú lejáratú bérletben hasznosítaná. Az viszont egyelőre kérdés, hogy kapnak-e ilyen ajánlatot. A pályázatokat tegnapig kellett benyújtani a kerület vagyonkezelőjéhez, az önkormányzat pedig az április testületi ülésén szeretne dönteni az értékesítésről.
Ezt azonban megelőzi egy tárgyalássorozat a lehetséges befektetőkkel. A döntés előtt pedig lakossági fórumot tartanak, ahol a pályázók bemutatják az elképzeléseiket, a helyiek pedig elmondhatják a véleményüket a tervekről. Mindenképpen több közösségi funkciót szeretnénk a területnek, a szabad Duna-part megtartásával és befüvesítésével, ahol kiskocsma, kikötő, sportlétesítmény épülhetne, miközben a volt hulladéklerakó területén esetleg szálloda vagy kereskedelmi funkciójú épületek is lehetnének – mondta el lapunknak a polgármester. Hangsúlyozta azonban, hogy újabb pláza engedélyezésére nem gondolnak, a kereskedelmi épületek legfeljebb az egyéb létesítményeket szolgálhatnák ki az elképzeléseik szerint. Az értékesítést komoly tárgyalásoknak kell megelőznie, mivel a vevőnek egyéb feladatokat is teljesítenie kell.
A területen a korábbi hulladéklerakás, illetve a hulladékkal szenynyezett feltöltés miatt például a felszín alatti beavatkozások, mélyépítés csak az illetékes környezetvédelmi hatóság engedélyével végezhető. Az önkormányzat telkei ráadásul a folyó hullámterében vannak, ezért meg kell oldani az árvízvédelmet, de a kerület azt szeretné, ha a beruházó építené meg a parti sávban a kerékpárutat is.
Holnap jön az igazi tél!