Tarlós visszaélésektől tart

Akinek a nevét valamilyen okból nem veszik fel a választási névjegyzékbe, az a tavaly decemberi törvénymódosítás következtében a népszavazás napján ezen már nem változtathat, így nem is voksolhat – mutatott rá Tarlós István, aki szerint ezért fennáll az a lehetőség, hogy egyesek manipulálni próbálják majd a névjegyzékeket.

2008. 03. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz népszavazási kampányának vezetője rámutatott: a választási törvény decemberi módosítása miatt a voksolás napján már nem vesznek fel senkit a névjegyzékbe, még ha egyébként választásra jogosult lenne is. Mivel a legutóbbi országos voksoláskor pusztán a személyi igazolvány felmutatásával is lehetett szavazni, ezért sajnos elképzelhető, hogy aki február 22-ig nem kap „kopogtatócédulát”, az a korábbi tapasztalatai alapján nem néz majd utána, hogy a neve bekerült-e a névjegyzékbe. Ugyanis ha kihagyták, akkor március 9-én nem szavazhat – hangsúlyozta Tarlós István. A politikus szerint véletlen és „több mint véletlen” is lehet, ha egy-egy választóhelyiségben 10-20 vagy akár 50 embernek a neve lemarad a listáról.
*
Tarlós azt tanácsolta: aki nem kap értesítést, az a helyi polgármesteri hivatalban ellenőrizze, hogy a neve fölkerült-e a listára.
Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője a Magyar Nemzetnek elmondta: minden szavazásra jogosult állampolgárnak február 22-ig kell kézhez kapnia az úgynevezett kopogtatócédulát, amely jelzi, hogy bekerült a választási névjegyzékbe. Ezeket a listákat február 27-ig bárki megtekintheti a helyi polgármesteri hivatalban, és akinek a neve valóban nem szerepel benne, az kérheti a jegyzőtől a hiba orvoslását, egészen március 9-ig. Azonban a szavazás napján erre már nincs lehetősége – mutatott rá a választási iroda vezetője, hozzátéve: ez a legfontosabb változás a korábbi választásokhoz képest, amikor még a voksolás napján is fölvették az állampolgárt a névjegyzékbe, ha minden feltételnek megfelelt.
Ismert, a választási törvény módosítása miatt a mozgásukban korlátozott szavazók ezentúl csak írásban kérhetik, hogy mozgóurna segítségével szavazhassanak. Hogy lehet-e elektronikus levélben urnát igényelni, nem tudni. Az is dilemmát okoz, hogy egyelőre nem döntöttek arról, a referendum melyik kérdése milyen színű szavazólapra kerüljön.

Hibák Több megyében. Több megyében hibás névjegyzéket adtak ki a helyi választási irodáknak, ezért Rytkó Emília haladéktalanul elrendelte azok javítását. Kiderült: a már kifüggesztett névjegyzékekben az azonos nevű és egyazon lakásban élőknél a születésük napját nem minden esetben tüntették fel. A hibás oldalakat újranyomtatják.

Postázott kopogtatócédulák. Nyolcmillió-ötvenkilencezer állampolgár kapott értesítést a választói névjegyzékbe való felvételről a március 9-i népszavazásra. Eddig 1770-en kérték felvételüket a külföldi névjegyzékbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.