A Fidesz népszavazási kampányának vezetője rámutatott: a választási törvény decemberi módosítása miatt a voksolás napján már nem vesznek fel senkit a névjegyzékbe, még ha egyébként választásra jogosult lenne is. Mivel a legutóbbi országos voksoláskor pusztán a személyi igazolvány felmutatásával is lehetett szavazni, ezért sajnos elképzelhető, hogy aki február 22-ig nem kap „kopogtatócédulát”, az a korábbi tapasztalatai alapján nem néz majd utána, hogy a neve bekerült-e a névjegyzékbe. Ugyanis ha kihagyták, akkor március 9-én nem szavazhat – hangsúlyozta Tarlós István. A politikus szerint véletlen és „több mint véletlen” is lehet, ha egy-egy választóhelyiségben 10-20 vagy akár 50 embernek a neve lemarad a listáról.
*
Tarlós azt tanácsolta: aki nem kap értesítést, az a helyi polgármesteri hivatalban ellenőrizze, hogy a neve fölkerült-e a listára.
Rytkó Emília, az Országos Választási Iroda vezetője a Magyar Nemzetnek elmondta: minden szavazásra jogosult állampolgárnak február 22-ig kell kézhez kapnia az úgynevezett kopogtatócédulát, amely jelzi, hogy bekerült a választási névjegyzékbe. Ezeket a listákat február 27-ig bárki megtekintheti a helyi polgármesteri hivatalban, és akinek a neve valóban nem szerepel benne, az kérheti a jegyzőtől a hiba orvoslását, egészen március 9-ig. Azonban a szavazás napján erre már nincs lehetősége – mutatott rá a választási iroda vezetője, hozzátéve: ez a legfontosabb változás a korábbi választásokhoz képest, amikor még a voksolás napján is fölvették az állampolgárt a névjegyzékbe, ha minden feltételnek megfelelt.
Ismert, a választási törvény módosítása miatt a mozgásukban korlátozott szavazók ezentúl csak írásban kérhetik, hogy mozgóurna segítségével szavazhassanak. Hogy lehet-e elektronikus levélben urnát igényelni, nem tudni. Az is dilemmát okoz, hogy egyelőre nem döntöttek arról, a referendum melyik kérdése milyen színű szavazólapra kerüljön.
Hibák Több megyében. Több megyében hibás névjegyzéket adtak ki a helyi választási irodáknak, ezért Rytkó Emília haladéktalanul elrendelte azok javítását. Kiderült: a már kifüggesztett névjegyzékekben az azonos nevű és egyazon lakásban élőknél a születésük napját nem minden esetben tüntették fel. A hibás oldalakat újranyomtatják.
Postázott kopogtatócédulák. Nyolcmillió-ötvenkilencezer állampolgár kapott értesítést a választói névjegyzékbe való felvételről a március 9-i népszavazásra. Eddig 1770-en kérték felvételüket a külföldi névjegyzékbe.