Kedd este tárgyalta meg a miniszterekből és titkosszolgálati vezetőkből álló Nemzetbiztonsági Kabinet (NBK) hogy a beszerzés részleteiről rendelkezésre álló információk alapján milyen közleményt adjanak ki a sajtónak. A Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodája (NBI) ezt követően közölte: az NBK megállapította, hogy a 2001-es Gripen-beszerzés törvénysértő volt, mivel nem folytatták le a közbeszerzési eljárást, a beszerzéshez kapcsolódó több dokumentum pedig eltűnt.
Az NBK álláspontja szerint miközben a 2001-es döntés katonai, illetve szakmai szempontból célszerűtlen, indokolhatatlan volt, „a 2003-as kiegészítő döntés a NATO kívánalmak alapján a 2001-es helyzetből való kiút keresését szolgálta, akkor már nem volt lehetőség közbeszerzési eljárásra.” A bizottsági jelentés e megállapításaival kapcsolatban a Nemzetbiztonsági Kabinet indokoltnak tartja az átfogó vizsgálatot, és tájékoztatni kívánja a Legfőbb Ügyészséget is – áll az NBI közleményében.
Mint ismert, a svéd Gripen vadászgépek beszerzéséről 2001-ben írt alá szerződést az Orbán-kormány. Ezt a Medgyessy-kormány idején módosították, mintegy 100 milliárd forinttal megnövelve a beszerzés értékét. Egy tavaly november végén megjelent amerikai lapértesülés szerint azonban több millió dollárt fizetett a BAE Systems brit hadiipari csoport hat évvel ezelőtt – vagyis a két szerződés közötti időpontban – magyarországi pártoknak azért, hogy Budapest a brit céggel kössön szerződést vadászgépek beszerzéséről. Azóta a kormány és az ellenzék korrupcióval gyanúsítja egymást. Az ügyben a Gyurcsány-kabinet egy bizottságot is létrehozott Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára vezetésével, de ez a testület nem talált korrupcióra utaló jeleket. Igaz, Vadai szerint ezt nem is vizsgálták.
Simicskó István volt nemzetbiztonsági államtitkár, a parlamenti szakbizottság KDNP-s elnöke szerint az érvelés több ponton is sántít. Az országok közötti szerződésekre, amelyek használt eszközök beszerzéséről szólnak, nem kell kiírni közbeszerzést. – A Gripen-szerződés módosítása azonban több, mint gyanús – véli Simicskó. Szerinte ugyanis – a kormány vizsgálóbizottságának állításával szemben – a NATO semmilyen nyomást sem gyakorolt hazánkra a kontraktus módosításáért, olyan képességeket vásároltunk, amelyek nélkül is NATO-kompatibilisek lettek volna a Gripenek. – A szerződés Magyarország számára kedvező volt – szögezte le. Megjegyezte: elkallódott vagy eltűnt dokumentumokról Medgyessy miniszterelnöksége idején, a szerződés módosításakor is értesülnie kellett volna a kormánynak, ha voltak ilyenek egyáltalán. – Ezek felemlegetése azt a látszatot igyekszik kelteni, hogy az Orbán-kormánynak érdekében állt bizonyos iratok eltüntetése – jelentette ki a képviselő.
Ez történt az ország karácsonyfájának utcájában - galéria