Újabb csörte Gripen-ügyben

Ismét előrángatta a kormány a Gripen-beszerzés ügyét. Ezúttal a Nemzetbiztonsági Kabinet foglalkozott a szerződéskötés körülményeit vizsgáló kormánybizottság jelentésével. A testület törvénytelenségre és dokumentumok eltüntetésére hivatkozva tájékoztatja a Legfőbb Ügyészséget. Az ellenzék szerint viszont a Medgyessy-kormány szerződésmódosítása utal korrupcióra.

2008. 03. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kedd este tárgyalta meg a miniszterekből és titkosszolgálati vezetőkből álló Nemzetbiztonsági Kabinet (NBK) hogy a beszerzés részleteiről rendelkezésre álló információk alapján milyen közleményt adjanak ki a sajtónak. A Miniszterelnöki Hivatal Nemzetbiztonsági Irodája (NBI) ezt követően közölte: az NBK megállapította, hogy a 2001-es Gripen-beszerzés törvénysértő volt, mivel nem folytatták le a közbeszerzési eljárást, a beszerzéshez kapcsolódó több dokumentum pedig eltűnt.
Az NBK álláspontja szerint miközben a 2001-es döntés katonai, illetve szakmai szempontból célszerűtlen, indokolhatatlan volt, „a 2003-as kiegészítő döntés a NATO kívánalmak alapján a 2001-es helyzetből való kiút keresését szolgálta, akkor már nem volt lehetőség közbeszerzési eljárásra.” A bizottsági jelentés e megállapításaival kapcsolatban a Nemzetbiztonsági Kabinet indokoltnak tartja az átfogó vizsgálatot, és tájékoztatni kívánja a Legfőbb Ügyészséget is – áll az NBI közleményében.
Mint ismert, a svéd Gripen vadászgépek beszerzéséről 2001-ben írt alá szerződést az Orbán-kormány. Ezt a Medgyessy-kormány idején módosították, mintegy 100 milliárd forinttal megnövelve a beszerzés értékét. Egy tavaly november végén megjelent amerikai lapértesülés szerint azonban több millió dollárt fizetett a BAE Systems brit hadiipari csoport hat évvel ezelőtt – vagyis a két szerződés közötti időpontban – magyarországi pártoknak azért, hogy Budapest a brit céggel kössön szerződést vadászgépek beszerzéséről. Azóta a kormány és az ellenzék korrupcióval gyanúsítja egymást. Az ügyben a Gyurcsány-kabinet egy bizottságot is létrehozott Vadai Ágnes, a Honvédelmi Minisztérium államtitkára vezetésével, de ez a testület nem talált korrupcióra utaló jeleket. Igaz, Vadai szerint ezt nem is vizsgálták.
Simicskó István volt nemzetbiztonsági államtitkár, a parlamenti szakbizottság KDNP-s elnöke szerint az érvelés több ponton is sántít. Az országok közötti szerződésekre, amelyek használt eszközök beszerzéséről szólnak, nem kell kiírni közbeszerzést. – A Gripen-szerződés módosítása azonban több, mint gyanús – véli Simicskó. Szerinte ugyanis – a kormány vizsgálóbizottságának állításával szemben – a NATO semmilyen nyomást sem gyakorolt hazánkra a kontraktus módosításáért, olyan képességeket vásároltunk, amelyek nélkül is NATO-kompatibilisek lettek volna a Gripenek. – A szerződés Magyarország számára kedvező volt – szögezte le. Megjegyezte: elkallódott vagy eltűnt dokumentumokról Medgyessy miniszterelnöksége idején, a szerződés módosításakor is értesülnie kellett volna a kormánynak, ha voltak ilyenek egyáltalán. – Ezek felemlegetése azt a látszatot igyekszik kelteni, hogy az Orbán-kormánynak érdekében állt bizonyos iratok eltüntetése – jelentette ki a képviselő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.