Bírósági kettős mérce?

2008. 04. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokak igazságérzetét bántja, hogy míg a napokban házi őrizetbe helyezték azt a roma bokszolót, aki januárban úgy megverte egyik osztálytársát a Józsefvárosban, hogy a fiú belehalt sérüléseibe, aközben egy ugyancsak januári bűncselekmény öt gyanúsítottja május végéig előzetes letartóztatásban marad, holott ők „csupán” néhány pofont adtak két cigány nőnek Szigetvárott. Utóbbiakat csoportosan elkövetett nemzeti, etnikai, faji vagy vallási csoport tagja elleni erőszak bűntettével gyanúsítják, mivel a támadásnak állítólag rasszista indítéka volt, ugyanakkor a verés mértékét jelzi, hogy a két nő könnyű, nyolc napon belül gyógyuló sérüléseket szenvedett. A gyanúsítottak előzetes letartóztatását május 26-ig meghosszabbították, mivel a bíró szerint szabadlábra kerülésük esetén fennállna az összebeszélés, a sértettek és tanúk befolyásolásának a veszélye. Ráadásul a gyanúsítottak büntetett előéletűek.
Az osztálytársát halálra verő K. Rajmundot viszont épp a napokban helyezte házi őrizetbe a másodfokon eljáró Fővárosi Bíróság (FB). Ezzel a döntéssel megváltoztatták az első fokon eljáró Budai Központi Kerületi Bíróság végzését, amely a rendőrség indítványára még az előzetes letartóztatás mellett foglalt állást. Az FB sajtótitkárságán azzal indokolták ezt, hogy K. Rajmund „fiatalkorú, rendezett családi körülmények között él, a büntetés-végrehajtási intézet és a középiskola kedvező véleményt adott róla”.
Futó Barnabás ügyvéd szerint a kényszerintézkedések elrendelésekor az elkövetők személyi körülményeit és korábbi büntetőjogi előéletét is figyelembe kell vennie a bíróságnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.