Összehangolt kommandósakcióval fogták el két hete az évszázad olajszőkítési perének kikiáltott Energol-ügy három volt vádlottját: a cég egykori tulajdonosát, D. Gábort, V. Zoltánt és D. Tamást., illetve társukat, a kecskeméti maffiaper sértettjeként feltűnt T. Tibort. Mind a négyüket zsarolással és lőfegyverrel visszaéléssel gyanúsítja a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI).
Kettejüket, D. Tamást és T. Tibort tetten is érték a rendőrök, amikor az óbudai Lajos utcában található A1 fitneszterem irodájában próbálták meg erőszakkal ötvenmillió forint kifizetésére kényszeríteni egy ingatlancég vezetőjét, F. Andrást. A sértett azonban már korábban értesítette a rendőröket, akik a fitnesztermet bekamerázták és bemikrofonozták. Az épület emeletén rejtőztek el a kommandósok, s azonnal közbeléptek, amikor a szóváltás tettlegességgé fajult. A pofozkodáson kapott társaság további két tagját, D. Gábort és V. Zoltánt lakásukban fogták el. Az NNI szerint a csoport már négy éve zsarolta az üzletembert, s csaknem 132 millió forintot vettek el tőle.
A bíróság a csoport őrizetbe vétele után úgy döntött, hogy nem szükséges az előzetes letartóztatás, elegendő, ha a gyanúsítottakat házi őrizetbe helyezik, illetve lakhelyelhagyási tilalommal sújtják. A végzés ellen az ügyészség fellebbezett, amelynek kedden a Fővárosi Bíróság helyt adott, s letartóztatta az alvilági figurákat. Az egyik gyanúsított, D. Tamás védője, Novák Péter korábban lapunknak elmondta: alapvetően elhibázott a gyanúsítás, ugyanis ügyfele feleségének van fegyvertartási engedélye, így a házkutatáskor talált lőfegyvert jogosan tartották otthon. A gyanúsítás szövege pedig, amely a zsarolást említi, bizonyítottság esetén legfeljebb önbíráskodás megállapítására lehet alkalmas.
Ismeretes: tavaly novemberben hirdetett elsőfokú ítéletet a Fővárosi Bíróság az Energol-ügyben. A társaság vezetőit, köztük a most meggyanúsított D. Gábort felmentették, míg a szintén vádlott D. Tamásra és V. Zoltánra éppen annyi év börtönt szabtak ki, amennyit korábban előzetes letartóztatásban töltöttek. Az eredeti, 1997-ben benyújtott vádirat szerint a 18 érintett csaknem hatmilliárd forintos kárt okozott olajszőkítéssel és adócsalással. A kecskeméti maffiaperben elmarasztalt Radnai László és az általa vezetett bűnszervezet szintén elítélt tagjai a most zsarolással meggyanúsított T. Tibort akarták megöletni, s elvenni tőle üzleti érdekeltségeit.
Napi balfék: David, repülni hív a magas ég!