Apénzügyminiszter adócsalásért börtönbe került egykori üzlettársának, Kabai Károlynak a honvédségi kapcsolatai is szóba kerültek a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok (Katonai Biztonsági Hivatal és Katonai Felderítő Hivatal) vezetőinek tegnapi meghallgatásán a parlament nemzetbiztonsági bizottságában. Erről azért kérdezték a katonai titkosszolgálatok vezetőit a képviselők, mert a Hír TV péntek esti műsorában olyan leveleket mutatott be, amelyeket a Honvédelmi Minisztérium által megbízott cégnek százmilliós lőszer-megsemmisítési megbízásokat teljesítő Nyír-Uncia Kft. projektmenedzsere írt Kabai Károlynak a börtönbe. Egyes katonai vezetők a levelek szerint a büntetését töltő vállalkozó képviselőjének kényes katonai információkat is kiadtak, például beszámoltak a honvédség raktáraiban megsemmisítésre váró lőszerek mennyiségéről, és egy minisztériumi megbízás aláírásának körülményeiről.
Mivel a Fidesz és a KDNP képviselői úgy tiltakoznak Laborc Sándor kinevezése ellen a Nemzetbiztonsági Hivatal élére, hogy nem vesznek részt a nemzetbiztonsági bizottság munkájában, a tegnapi ülést Tóth Károly szocialista alelnök vezette le. Tóth a zárt ülést követően közölte: a katonai titkosszolgálatok vezetőitől azt a tájékoztatást kapták, hogy egyelőre nem tudnak olyan körülményről, amelynek nemzetbiztonsági kockázata lenne az ügyben. Ő úgy tudja, Kabai családi vállalkozása csak az egyébként is nyilvános adatokhoz juthatott hozzá. Tóth azonban hozzátette azt is, a gazdasági etika és a beszerzések törvényessége nem tartozik a bizottság hatáskörébe. – Jelenleg rendőrségi nyomozás is folyik – jegyezte meg a képviselő. A rendőrök azonban nem Kabai honvédségi kapcsolatai után nyomoznak, hanem azzal kapcsolatosan, hogyan jutottak el a sajtóhoz bizonyos dokumentumok. Úgy tudjuk, az ülésen a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok szintén a sajtó felelősségét hozták szóba, és „védték a mundér becsületét.”
Mint arról beszámoltunk, a honvédelmi miniszter kedd estig kért tájékoztatást a KBH-tól, és ez alapján dönti el, hogy vizsgálatot indít-e. Lapzártáig a szaktárcától nem kaptunk tájékoztatást arról, hogy végül elindították-e ezt a belső vizsgálatot. A hét végén több jobb- és baloldali szakpolitikus is úgy nyilatkozott lapunknak, hogy kockázatos, ha egy bűnöző kapcsolatba kerül a honvédséggel.
A többség elítéli Magyar Pétert és a visszavonulását akarja