Semmi köze a nyolc halálos áldozatot követelő, 2002. május 9-i móri bankrabláshoz Kaiser Edének és Hajdú Lászlónak – közölte W. Róbert a Fővárosi Bíróságon Hajdú László megismételt elsőfokú eljárásában. Az álarcos kommandósok gyűrűjében megjelent tanú a tanácselnök kérdésére elmondta, nem ismerte egyik korábbi vádlottat sem. A sajtóból értesült arról, hogy a bűncselekmény után Kasiert és Hajdút gyanúsították meg az elkövetéssel. W. Róbert szerint néhai társa, N. László sem említette, hogy ismerné a két férfit, akik a vérengzés előkészítéséről sem tudhattak. Ezzel az új móri vádlott elvileg tisztázta Hajdú Lászlót és Kaiser Edét. Az ügyész vádbeszédében indítványozta, mondja ki a bíróság, nem Hajdú követte el a bankrablást.
*
A vádhatóság képviselője azonban több más bűncselekmény miatt nyereségvágyból elkövetett emberölés kísérlete, többszörösen minősülő, részben fegyveres rablások, súlyos testi sértés kísérlete és lőfegyverrel visszaélés miatt fegyházbüntetés kiszabását kérte. Hangsúlyozta, a móri vérengzéssel összefüggésben sem vádelejtésre, sem felmentésre nincs eljárásjogi lehetőség. Az egyetlen helyes jogi út annak a megállapítása, hogy Hajdú László a móri ügyben nem bűnös. Kifejtette, e vádpont bizonyítékait beszerezték, értékelték, de alapvető fordulatot hozott az, amikor a rendőrség megtalálta a két tatabányai elkövetőt, s az ügyészség vádat emelt ellenük.
– Hajdú László a móri bűncselekményekben semmiképpen nem működött közre, azokat egy másik személy követte el – hangsúlyozta az ügyész. Megjegyezte, ritkán adódik, hogy ilyen egyedi ügyben ilyen speciális megoldást kell választani, de ez mindenképpen szakszerű és törvényes. Súlyosbító körülményként értékelte, hogy a Hajdúnak tulajdonított bűncselekmények többszörösen minősülnek, azokat részben kiszolgáltatott személyek, nők ellen követték el. Illetve a vádlott bűnözői életmódra rendezkedett be. Kismértékben enyhítő körülmény ugyanakkor, hogy Hajdú a bíróság előtt már beismerte a rablásokat, illetve hogy némelyik kísérleti szakban maradt. A vádbeszéd után az ügyvédek felkészülési időt kértek, ezért a bíróság április 28-ra napolta el a tárgyalást. Elsőfokú ítélet május 16-án várható.
Ismert, W. Róbertet és az azóta a börtönben öngyilkosságot elkövető N. Lászlót tavaly februárban fogták el. Előbbi férfi ellen két hete készült el a vádirat. Eszerint W. Róbert volt az, aki 2002. május 9-én N. Lászlóval együtt bement az Erste Bank móri fiókjába, és rálőtt a biztonsági őrre. Ezután N. László is tüzet nyitott az őrre, majd a helyiségeket végigjárva végzett az ott tartózkodó ügyfelekkel és dolgozókkal. Eközben W. Róbert a bejárati ajtóban állva elküldte a bankba betérni szándékozó ügyfeleket. A bűncselekmény után néhány hónappal fogták el és gyanúsították meg Kasier Edét és Hajdú Lászlót a vérengzéssel. Kaisert két és fél éve tényleges életfogytiglani fegyházra ítélték. Azóta ügyvédje perújítást kezdeményezett. Hajdú esetében első fokon az ügyészség nem emelt vádat a móri bűncselekmény miatt, csak a megismételt eljárásban.
Orbán Viktor: Megjelent az erőszak a magyar politikában