Utasítások a rácsok mögül

Kabai Károly a börtönből is intézi családi vállalkozása ügyeit. A Veres János pénzügyminiszter adócsalásért elítélt volt üzlettársaként elhíresült vállalkozó levelezéséből kiderül, hogy családi cége és fővállalkozója közvetlen kapcsolatban állhat a honvédség magas rangú vezetőivel.

2008. 04. 14. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kabai Károly a börtönből is utasításokat, tanácsokat adhat a családi cégeinek, gyakorlatilag irányíthatja a rokonok által vezetett vállalkozásokat – derül ki a Hír TV birtokába került levelekből. Az egyik iromány tanúsága szerint Kabai például azt üzeni a Honvédelmi Minisztériumtól (HM) több száz milliós állami megbízásokat elnyert lőszer-megsemmisítésre szakosodott Nyír-Uncia Kft. projektmenedzserének, hogy részletesen számoljon be neki a cég hajdúsámsoni üzemének működéséről és az üzleti ügyekről.
A válaszlevelében a munkatárs említ például egy konkrét ügyletet, amely 260 ezer jelzőtöltény megsemmisítéséről szól. A menedzser tájékoztatója szerint ezért a munkáért a HM „70 milliót ad”. A levélben utalás szerepel arra is, hogy a Nyír-Uncia Kft. fővállalkozójaként lőszer-megsemmisítésben közreműködő Trend-Fix Kft. vezérigazgatója, Végh István jó kapcsolatokat ápol a HM-nél „Vidával”, és ez a menedzser szerint befolyásolhatja egy megbízás teljesülését.
*
Vida ugyanis aláírathatja a dokumentumot a „végső aláíróval” „Horváthtal”. (A különféle beszerzési ügyekben az egyik „végső aláírás” jelenleg a HM Fejlesztési és Logisztikai Ügynökségének [HM FLÜ] vezérigazgatójának, Horváth József dandártábornoknak a joga, a lőszer-megsemmisítésekre eladott feleslegessé vált eszközök értékesítésének ügyeit ugyanakkor intézheti Vida László Árpád mérnök ezredes, a HM hadfelszerelés-fejlesztési főosztály helyettes vezetője is.) Az egyik legkülönösebb részlete a levélnek azonban az, amikor a Nyír-Uncia Kft. vezető alkalmazottja arról számol be Kabainak, hogy a honvédségtől az év elején személyesen hívta őt Szendrei Tibor, és értesítette arról, hogy aláírta az említett megállapodást, és továbbította a HM Anyagi-technikai Igazgatóságára. (A HM LFÜ-nél a szakvéleményekkel is foglalkozó minőségbiztosítási mérésügyi és szabványosztály vezetője jelenleg Szendrei Tibor mérnök alezredes.)
Kabait levelezőtársa, a Nyír-Uncia ügyeinek intézője arról is tájékoztatja, hogy egy „Bozó” nevű tiszt állománygyűlésen jelentette be, hogy a hajdúsámsoni laktanyát bezárják. „Bozó” Kabai munkatársának állítása szerint ugyanakkor „négyszemközt még azt is elmondta, hogy a még összesen az országban lévő 23 ezer tonna inkurrenciában lévő lőszereket eladták”, több bontásra szánt lőszer tehát már nincs a honvédségnél, és a pusztavacsi katonai raktárakat is bezárják 2009. december 31-én. Egyben megnyugtatja Kabait, hogy már csak ezért sem részesülhetnek mások az üzletből. (A Magyar Honvédség Veszélyesanyag Ellátó Központjának parancsnokát jelenleg Bozó Tibornak hívják.)
A Nyír-Uncia Kft. Juhász Ferenc honvédelmi minisztersége alatt 292 milliós megbízást kapott a HM-től lőszer-megsemmisítésre, 2006-ban pedig további 200 milliót vehettek föl egy alvállalkozón keresztül erre a célra. A honvédelmi tárca cáfolta, hogy a Nyír-Uncia Kft.-vel közvetlen kapcsolatban, vagy szerződésben állnának. A Hír TV-hez került levelekből viszont arra lehet következtetni, hogy a honvédség illetékeseinek személyes kapcsolata lehetett Kabaiékkal, illetve a család cégének fővállalkozójával.
Az igaz, hogy mivel Kabaiék közbeiktattak egy targoncák, hidraulikus emelők és daruk szervizelésével és kereskedésével foglalkozó taksonyi székhelyű céget, a Trend-Fix Kft.-t, a HM nem közvetlenül a Nyír-Unciával szerződött. A birtokunkba került 200 milliós lőszer-megsemmisítési megbízásról szóló szerződés azonban azt is bizonyítja, hogy a HM közvetlenül Kabaiék cégének bankszámlájára utalhatott.
Az elmúlt öt év alatt a tárca egyébként több mint egymilliárdot fizetett ki a Trend-Fixnek lőszer-megsemmisítésre. A társaságnak jelenleg alvállalkozóként dolgozó Nyír-Uncia Kft.-t Kabai Károly együtt alapította a nyírbogáti MSZP elnökével, Somlyai Lászlóval. A cég dolgozóinak listáján szerepel még Veres János pénzügyminiszter rokona, Vámos Zsolt is, aki Kabai telephelyének szomszédságában működtet egy hűtőgépszerelő üzemet, de korábban fémet adott el Kabaiéknak is. Vámos az üzem fejlesztéséhez több tíz milliós támogatást kapott európai uniós pénzből, de a Bajnai Gordon által irányított Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel jól járt a Nyír-Uncia Kft. is, amely 164 millió forintos vissza nem térítendő támogatást zsebelhetett be az EU forrásaiból.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.