Az ügy előzménye, hogy tavaly háromszázmillió dolláros szerződést írhatott alá az Egyesült Államok hadseregével szovjet típusú lőszerek szállítására az AEY Inc. A cég hivatalosan Miami Beachen, egy mindenféle cégjelzés nélküli irodában működik, vezetője egy 22 éves, illegális fegyverkereskedőkkel kapcsolatban álló férfi, Efraim E. Diveroli. A magyar Honvédelmi Minisztérium tegnap közleményben tagadta, hogy bármikor, bármilyen jogviszonyban állt volna az AEY Inc. elnevezésű amerikai céggel. Ebből az következik, hogy ha igazak a The New York Times állításai, akkor a társaságnak csak azok adhatták el magyar raktárakból a lőszereket, akik előzőleg megsemmisítésre vették át a honvédség készleteit. Ezzel a tevékenységgel információink szerint az elmúlt években csak a Trend-Fix és a Nyír-Uncia Kft. foglalkozott. Mint ismert, az utóbbi társaság Veres János pénzügyminiszter adócsalásért börtönre ítélt volt üzlettársának, Kabai Károlynak a családi vállalkozása. Gyurcsány Ferenc kormányfő tájékoztatást kért a nemzetbiztonsági kabinettől az ügyben.
*
A The New York Times hivatalnokokkal és katonákkal készített interjúkra hivatkozva állítja, hogy a volt szovjet blokk országai közül az egyik beszerzési hely, ahonnan megvásárolták az afgán hadsereg által használt gépfegyverek töltényeit, Magyarország volt. Megemlítik azt is: a visszaélésekkel és korrupcióval megvádolt amerikai közvetítő céget végül azzal az indoklással tiltották el a további beszerzések megpályázásától, hogy az általa szállított töltények között kínai gyártmányúak is voltak, amelyek kereskedelmi embargó alatt állnak az Egyesült Államokban. A tekintélyes amerikai napilap szerint Efraim E. Diveroli a kínai lőszerek eredetéről azt állította a hadsereg képviselőinek, hogy azok Magyarországról származnak.
A HM sajtóosztálya ezzel kapcsolatban lapunknak kijelentette: a Magyar Honvédség lőszert egyáltalán nem értékesít, az érvényben lévő jogszabályok szerint a feleslegessé vált, lejárt szavatosságú lőszereket megsemmisítteti. Korábban ugyan a hadsereg – NATO-adományként – géppisztoly- és gépfegyver lőszereket biztosított az Afgán Nemzeti Hadsereg és rendőrség részére, de ezeket a NATO előzetesen bevizsgálta, és külső cégek bevonása nélkül gondoskodott azok helyszínre szállításáról és szétosztásáról.
A HM elismerte azt is, hogy lőszer-megsemmisítés céljából egyetlen céggel kötöttek szerződést, a Trend-Fix Kft.-vel. A hadrendből kivont lőszerekhez a honvédségen kívül tehát csak ez a társaság, illetve alvállalkozója juthatott hozzá. Mint arról beszámoltunk, a Trend-Fix alvállalkozójaként a Nyír-Uncia Kft. kapott több száz millió forintos megbízást lőszerek megsemmisítésére.
A Nyír-Uncia Kft. annak az adócsalásért három és fél év börtönre ítélt Kabai Károlynak a családi vállalkozása, aki korábban egy fémkereskedő cégen keresztül üzlettársa volt Veres János pénzügyminiszternek. Kabai támogatta Veres országgyűlési választási kampányát, majd ezután a szocialisták polgármester-jelöltje lehetett a falujában, Nyírbogáton. Kabai lőszer-megsemmisítő üzeme jelenleg is működik Hajdúsámsonban, de azt már lánya vezeti. A Nyír-Uncia tavaly tulajdonosa lett a fegyverkereskedelemmel és fémkereskedelemmel foglalkozó Eurocast Kft.-nek, amelyet egy orosz vállalkozóval együtt az a Füzesi István alapított, aki magánkölcsönt adott Juhász Ferenc MSZP-elnökhelyettes budai villaépítkezéséhez. A hitelnyújtás idején Juhász Ferenc honvédelmi miniszter volt, és az irányítása alatt álló szaktárca 292 millió forintos megbízást adott lőszer-megsemmisítésre a Nyír-Uncia Kft.-nek.
Nem kevésbé különös összefonódásokat tárt fel a The New York Times cikke az amerikai lőszerközvetítő AEY Inc.-ről is. A társaság például közvetítőket és egy olyan fantomcéget is alkalmazott a lőszerek megvásárlása érdekében, amely szerepel az Egyesült Államok illegális fegyverkereskedelemmel meggyanúsított vállalatainak listáján. A cég ellen vizsgálatot indított az amerikai védelmi minisztérium, a bevándorlási és vámügyi hatóság is. A társaság elnöke – akit egyébként többször feljelentettek nők elleni erőszakért és hamis jogosítvány használatáért – tagadja a vádakat, és titkosított minisztériumi megbízatására hivatkozik. Az ügyben üzleti titokra hivatkozva nem nyilatkozik az amerikai hadsereg sem. Ugyanakkor belső vizsgálat indult, és az ezt lefolytató bizottság feltehetőleg ellátogat Afganisztánon kívül a szállító országokba is.
Daróczi Dávid tegnap bejelentette: Gyurcsány Ferenc tájékoztatást kért a nemzetbiztonsági kabinet vezetőjétől. Ha szükséges, a miniszterelnök a nemzetbiztonsági kabinettől kapott tájékoztatást követően azonnal vizsgálatot rendel el – tette hozzá a kormányszóvivő. Hangsúlyozta: Magyarország mindig betartja a hatályos itthoni és nemzetközi jogszabályokat.
Komoly fertőzésveszélynek tesszük ki magunkat, ha így kezeljük a nyers húst