Felfüggesztett Szabadinak

Helybenhagyta Szabadi Bélára, az Orbán-kormány földművelésügyi minisztériuma politikai államtitkárára első fokon kiszabott, négy évre felfüggesztett börtönbüntetését tegnap a Fővárosi Ítélőtábla. A másodfokú ítélet nem jogerős, mert a bűnösség tekintetében részben ellentétes az elsőfokúval, és a felek fellebbeztek. A nyolc éve tartó eljárás így a Legfelsőbb Bíróságon folytatódik.

2008. 05. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Helybenhagyta tegnap a Fővárosi Ítélőtábla Szabadi Bélára, az Orbán-kormány földművelésügyi minisztériuma politikai államtitkárára az első fokon, 2006-ban kiszabott két év, négy évre felfüggesztett szabadságvesztését. A nem jogerős ítélet szerint az egykori politikus hivatali visszaélésben és hűtlen kezelésben bűnös. Három vádlott-társa közül egyiküket felmentette, a minisztérium két egykori munkatársát pedig 180 ezer, illetve 200 ezer forint pénzbüntetéssel sújtotta a táblabíróság. Bűnösség tekintetében a döntés részben ellentétes az elsőfokúval, az elítélt felek felmentésért, az ügyészség pedig súlyosbításért, illetve büntetés kiszabásáért fellebbezett, ezért a nyolc éve folyó per a Legfelsőbb Bíróságon folytatódik.
A táblabíróság szerint Szabadi Béla hivatali visszaélést követett el, amikor politikai államtitkárként 18 állami cég vezetőjét utasította, hogy kössenek reklámszerződést az FTC-vel. A bíróság szerint ezek a szerződések törvényesen köttettek, s azt teljesítés követte. Más kérdés, hogy a hirdetések mennyire voltak hatékonyak, de erre nem készült hatástanulmány. Így a vagyoni hátrányt és a hűtlen kezelést sem lehetett megállapítani. Arra is fény derült, hogy a cégvezetők többsége nem akart szerződni a sportklubbal, de tartottak Szabaditól. A tábla szerint joggal féltették állásukat, mindamellett megtagadhatták volna a szerződéskötést. A 18 cég közül két társaságnál, az Agrármarketing Centrumnál, illetve az Agrárinnovációs Kht.-nál Szabadi Béla volt a vagyonkezelő, neki joga volt szerződni, ezért ebben az esetben elkövette a hűtlen kezelést.
Miként két vádlott-, illetve munkatársa ügyében is hűtlen kezelést valósított meg Szabadi. A hivatalnokok minisztériumbeli túlmunkáját úgy honorálta, hogy utasította az állami kézben lévő Concordia Rt. és a TIG Kht. vezetőit: kérjék fel őket szaktanácsadónak. Ez alapján az érettségivel sem rendelkező sofőr és a jogász végzettségű másik vádlott több millió forint közpénzt vett fel úgy, hogy a szerződés mögött nem állt tényleges munka.
A másodfokú bíróság a minisztérium által vásárolt első osztályú repülőjegyek ügyében felmentette a vádlottat, mivel semmilyen törvény nem szabályozza, hogy egy államtitkár milyen komfortfokozatú repülőjegyet vehet igénybe hivatalos útján. Egy tanú pedig arról számolt be, hogy korábbi államtitkárok, sőt minisztériumi főosztályvezetők is utaztak első osztályon, ha hivatalos kiküldetésbe mentek.
A szóbeli indokolás szerint a büntetés kiszabásakor figyelembe vették a vádlott rossz egészségi állapotát, évek óta tartó súlyos betegségét. Büntetést csökkentő tényező az is, hogy nyolc éve folyik az eljárás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.