A több mint százkilós bomba egy 41 éves spanyol csendőr életét oltotta ki, és két férfit, illetve nőt sebesített meg súlyosan. Az autonóm rendőrség szakértői megerősítették, hogy a pokolgépet az újjászervezett Vizcaya kommandó hajtotta végre. A múlt héten a spanyol biztonsági szervek is elismerték a kormány közeli El Paísban közölt írásban, hogy az ETA úgy szervezte újra három és fél évvel ezelőtt szinte lefejezett egységeit, hogy kijelenthetik: ismét olyan veszélyesek, mint voltak. Májusban ez már a negyedik merénylet volt, és a 9-én – napra pontosan két hónappal a spanyol általános választások után – nyilvánosságra hozott közleményükben meg is jelölték a szaporodó merényletek okát: attól tartanak, hogy a mérsékelt Baszk Nacionalista Párt (az autonóm tartomány jelenlegi kormánykoalíciójának legerősebb tagja) és a baszk szocialisták a madridi testvérpárttal karöltve paktumra készülnek, és megsemmisítik az úgynevezett radikális hazafias baloldalt. A koalíciókötés gyanúja nem alaptalan, mivel a spanyol szocialisták márciusban megnyerték ugyan a választásokat, de egyszerű többség híján előbb vagy utóbb kénytelenek lesznek szövetségre lépni valamelyik – katalán vagy baszk – nacionalista párttal, hogy kihúzzák ezt a ciklust is. Az előző választások után is kisebbségi szocialista kormány alakult, de akkor még jóval biztosabb alapokon állt a spanyol gazdaság, most viszont kipukkant a spanyol ingatlan buborék, ráadásul az infláció is gyengíteni fogja a szocialista kormány mozgásterét.
José Luís Rodriguez Zapatero spanyol kormányfő és Juan José Ibarretxe baszk tartományi miniszterelnök rövidesen tárgyalóasztalhoz ül. Ibarretxe ragaszkodik autonómiabővítő, ám nem ügydöntő népszavazásának októberi megtartásához, Zapatero pedig csak ennek elhagyásával hajlandó koalíciókötésre. Ibarretxe tárgyalási pozícióit az a tény gyengíti, hogy megerősödtek a márciusi választásokon a baszk szocialisták, és most már nem lehet figyelmen kívül hagyni őket.
A spanyol–baszk ellentétekhez újabb tényezőket kell számításba venni: az európai függetlenségi mozgalmakat figyelemmel kísérő baszk függetlenségpárti baloldal nyilván felfigyelt rá, hogy a múlt héten a skót Munkáspárt közölte, hajlandó támogatni egy függetlenségi népszavazást. Ugyancsak a múlt héten távozott az északír válság rendezésének egyik kulcsszereplője, Bertie Ahern ír kormányfő, de a másik főszereplő, az északír Ian Paisley tiszteletes kormányból való távozása sem a stabilitás felé mutat.
Lecsúszott a kifutóról egy repülőgép Ferihegyen