Bolíviai megyék Morales ellen

A Bolívia első baloldali indián elnöke, Evo Morales ellen fordult két tartomány vasárnap elszórt incidensekkel tarkított népszavazást tartott. A liberálisok újabb győzelme egyre jobban veszélyezteti az ország egységét.

2008. 06. 12. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két szegény amazóniai országrész – Beni és Pando – is megszavazta saját autonómiáját, és ezzel követte Santa Cruz, a legnagyobb és leggazdagabb ellenzéki tartomány egy hónappal ezelőtti példáját. De csalóka az igenek elsöprő aránya – a részeredmények alapján valamivel több mint nyolcvan százalék –, mert mind Beniben, mind Pandóban nagyon magas volt a nem szavazók aránya (34,5, illetve 46,5 százalék). Május elején Santa Cruzban is hasonló – 34 százalékos – arányban tartózkodtak.
Evo Morales ezért azzal az indokkal utasítja el a szavazás érvényességét, hogy így elég kétséges a népszavazások törvényes alapja, hiszen a tavaly megszavazott – de az úgynevezett keleti félhold négy ellenszegülő tartománya által elutasított – alkotmány nem engedélyezi az ilyen célú népszavazást. Jól jellemzi a tét nagyságát, hogy eddig legalább egy halálos áldozatot követeltek az összecsapások a két tábor között, akárcsak egy hónapja Santa Cruzban. Bő két hónap alatt a bolíviaiak még kétszer járulnak az urnák elé az ország sorsát befolyásoló kérdésben: június 22-én a negyedik lázadó tartomány, Tarija is szavaz autonómiájáról (itt van a földgázkészlet jó része), augusztus 10-én pedig az ország vezető tisztségviselőinek visszahívásáról tartanak népszavazást. A hatalomra került indián kormányzat és a fehér, liberális ellenzék közötti ellentétek ilyetén alakulása valóban súlyos és tartós konfliktussal fenyeget: az ország valóban egy népes, jómódú és ásványkincsekben gazdag, illetve egy elmaradott országrészre szakadhat. Az Egyesült Államok legalább hallgatólagos támogatásában bízó liberális ellenzéknek pedig több mint két éve hangoztatott szándéka, hogy megbuktatja Morales indiánpárti kormányát.
Tavaly év elején hívei tudta nélkül felterjesztették a Nobel-békedíjra az indián államfőt, miután az egyik tartományban sikerrel rendezte a már-már polgárháborúval fenyegető helyi ellentéteket. A szinte megválasztása óta folyamatosan szorongatott Evo Morales talán rá is szolgálna, ha végül sikerül békésen rendeznie a négy ellenzéki tartomány egyoldalúan megszavazott statútumainak ügyét is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.