Elutasított neoliberális reform

Kormányhoz intézett figyelmeztetésnek szánták az új foglalkoztatási törvény elleni, csaknem negyedmilliós lisszaboni tömegtüntetést a portugálok, akik jelezték, nem tudnak és nem is akarnak több terhet vállalni.

2008. 06. 16. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Új figyelmeztetést kapott a portugál szocialista kormány és miniszterelnöke, José Sócrates a fővárosban tartott csütörtöki tömegtüntetésen, amelyen több mint kétszázezren tiltakoztak a neoliberális szellemű új foglalkoztatási törvény ellen. A szervezők bejelentették, még korántsem értek véget a tiltakozások – az eseményről tüntetőleg távoztak a portugál szocialista párthoz közeli szakszervezetek –, sőt újak követik, ha a kormány nem veszi komolyan követeléseiket, és nem változtat eddigi politikáján.
Közben sztrájkol a mozdonyvezetők egy része is, Portóban pedig a kamionosok lassítják a forgalmat. Az élelmiszerválság egyik megrendítő helyi következménye: főleg az idősek kénytelenek zálogba adni értéktárgyaikat, hogy ennivalót vehessenek maguknak.
Sócrates kormánya megalakításakor azzal az ígérettel kért türelmet a lakosságtól 2005 márciusában, hogy a krónikus költségvetési hiány lefaragásával végül kivezeti az országot az alagútból. De a türelmüket vesztő portugálok többsége nemhogy nem látja az alagút végét, még nagyobb szegénységben és adósságban találta magát, az egészségügyben végzett tudatos rombolás pedig kezdte felnyitni a polgárok szemét. Elgondolkodtató tény az is, hogy a bankok valósággal foglyul ejtették a hat parlamenti pártot, mivel összesen 17,9 millió euróval tartoznak nekik. A tüntetés ilyen mérvű támogatottsága tehát csak látszólag okozhatott kellemetlen meglepetést a közönyt mímelő Sócratesnek, aki közölte, nem foglalkoztatja a résztvevők nagy száma. Még februárban egy stratégiai intézet vezetője arra intette a politikusokat, hogy a portugálok körében uralkodó elégedetlenség előbb-utóbb társadalmi robbanáshoz vagy a pártrendszer összeomlásához vezethet. Márciusban az összes tanár kétharmada tüntetésen jelezte elégedetlenségét a szakmára kényszerített neoliberális reformokkal, aztán a portugál szocialista párt két alapító tagja is megkongatta a vészharangokat. Mário Soares egykori kormány- és államfő nem köntörfalazott, kijelentte: a gazdaság túlságosan rátelepedett a politikára, ezért felkelések törnek ki, ha a politikusok valódi reformintézkedésekkel nem lépnek közbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.