Új figyelmeztetést kapott a portugál szocialista kormány és miniszterelnöke, José Sócrates a fővárosban tartott csütörtöki tömegtüntetésen, amelyen több mint kétszázezren tiltakoztak a neoliberális szellemű új foglalkoztatási törvény ellen. A szervezők bejelentették, még korántsem értek véget a tiltakozások – az eseményről tüntetőleg távoztak a portugál szocialista párthoz közeli szakszervezetek –, sőt újak követik, ha a kormány nem veszi komolyan követeléseiket, és nem változtat eddigi politikáján.
Közben sztrájkol a mozdonyvezetők egy része is, Portóban pedig a kamionosok lassítják a forgalmat. Az élelmiszerválság egyik megrendítő helyi következménye: főleg az idősek kénytelenek zálogba adni értéktárgyaikat, hogy ennivalót vehessenek maguknak.
Sócrates kormánya megalakításakor azzal az ígérettel kért türelmet a lakosságtól 2005 márciusában, hogy a krónikus költségvetési hiány lefaragásával végül kivezeti az országot az alagútból. De a türelmüket vesztő portugálok többsége nemhogy nem látja az alagút végét, még nagyobb szegénységben és adósságban találta magát, az egészségügyben végzett tudatos rombolás pedig kezdte felnyitni a polgárok szemét. Elgondolkodtató tény az is, hogy a bankok valósággal foglyul ejtették a hat parlamenti pártot, mivel összesen 17,9 millió euróval tartoznak nekik. A tüntetés ilyen mérvű támogatottsága tehát csak látszólag okozhatott kellemetlen meglepetést a közönyt mímelő Sócratesnek, aki közölte, nem foglalkoztatja a résztvevők nagy száma. Még februárban egy stratégiai intézet vezetője arra intette a politikusokat, hogy a portugálok körében uralkodó elégedetlenség előbb-utóbb társadalmi robbanáshoz vagy a pártrendszer összeomlásához vezethet. Márciusban az összes tanár kétharmada tüntetésen jelezte elégedetlenségét a szakmára kényszerített neoliberális reformokkal, aztán a portugál szocialista párt két alapító tagja is megkongatta a vészharangokat. Mário Soares egykori kormány- és államfő nem köntörfalazott, kijelentte: a gazdaság túlságosan rátelepedett a politikára, ezért felkelések törnek ki, ha a politikusok valódi reformintézkedésekkel nem lépnek közbe.
Minden idők legjobb európai karácsonyi vására lett az Advent Bazilika