Hadihajókkal a kalózok ellen

Külföldi hadihajók legalább fél éven át minden eszközzel harcolhatnak a Szomália partjainál garázdálkodó kalózok ellen – határozott tegnap az ENSZ Biztonsági Tanácsa. A kelet-afrikai ország kormánya kikötötte, hogy milyen feltételek mellett és mely államok haditengerészetei vehetnek részt a nemzetközi akcióban.

MN-összeállítás
2008. 06. 13. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Megelégelték a kalózok garázdálkodását a szomáliai partoknál, ezért hosszú egyeztetés után az ENSZ Biztonsági Tanácsa tegnap határozatban adott felhatalmazást arra, hogy külföldi hadihajók behatoljanak a kelet-afrikai ország felségvizeire, és fellépjenek a banditák ellen – közölte az AFP. Mint arról korábban beszámoltunk, az elmúlt időszakban több – panamai, francia, spanyol és japán – halászhajót és teherszállítót is megtámadtak Szomália partjainál, illetve az Ádeni-öbölben, tavaly legalább huszonöt ilyen esetről érkezett hír. A banditák rendszerint túszul ejtik a legénységet, majd miután megkapták a váltságdíjat, szabadon engedik őket.
A bűnözők legutóbb május végén, az Ádeni-öböl nemzetközi vizein támadtak meg egy panamai zászló alatt hajózó, a constantiai kikötőbe tartó teherszállítót, kilenc embert foglyul ejtettek. Egy hónappal azelőtt egy spanyol halászhajó 26 tagú személyzetét fogták el, később 1,2 millió dolláros váltságdíjat kaptak értük. A BT mostani döntése értelmében a külföldi hadihajók minden eszközt bevethetnek azért, hogy megakadályozzák a rablásokat, és elfogják a bűnözőket. Az Egyesült Államok és Franciaország által megfogalmazott 1816-os számú határozatot a tanács tizenöt tagja egyhangúan elfogadta. A benne foglaltak szerint a szomáliai átmeneti kormánnyal egyetértésben bizonyos államok engedélyt kapnak arra, hogy hadihajóik a szomáliai vizeken cirkáljanak, és fellépjenek a tengeri kalózok ellen. Az egyezség egyelőre hat hónapra szól, de szükség esetén meghosszabbítható. A szöveg hangsúlyozza: a Biztonsági Tanács tiszteletben tartja Szomália szuverenitását, és együttműködésre szólítja fel a résztvevőket. Minden szükséges eszközt bevethetnek, de kötelesek betartani a nemzetközi jog tengeri akciókra vonatkozó szabályait. Ugyanakkor kikötik azt is, hogy az engedély kimondottan csak a szomáliai felségvizeken garázdálkodó banditák elleni fellépésre vonatkozik.
A határozat meghozatala előtt, április elején az Ádeni-öbölben a kalózok elfoglalták a Ponant luxushajót. Néhány nappal később a francia haditengerészet – a kelet-afrikai ország engedélyével – behatolt a szomáliai felségvizekre, több kalózt elfogott, és visszaszerezte a korábban váltságdíjul kifizetett pénz egy részét. Az április óta tárgyalt francia–amerikai tervezetet már több ízben módosították. Az eredeti változat lehetővé tette volna a fellépést a világ más, tengeri rablók veszélyeztette területein is, mint a Guiniai-öbölben vagy Malacca térségében. Az ötlet azonban Indonézia ellenállása miatt megbukott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.