Ipari kémkedési ügyben, május 20-án rendelt el nyomozást a vám-és pénzügyőrség két fővárosi férfi ellen, akik korábbi munkahelyükről olyan oltalom alá eső adatokat mentettek el, s amelyeket külföldön kívántak eladni. A veszélyeztetett érték négymilliárd forint volt – erősítette meg információinkat a vámőrség szóvivője, Sipos Jenő. A két vezető beosztású férfit különösen nagy értékre elkövetett szerzői jogok megsértésével gyanúsítják, amelynek büntetési tétele kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztés is lehet. Sipos Jenő hozzátette: nagyon ritka az ilyen jellegű bűncselekmény.
Az egyik gyanúsítottat, május 22-én, a Ferihegyi repülőtéren, felszállás előtt vették őrizetbe, a másikat pedig fővárosi lakhelyén. Mindkettőjüktől sikerült lefoglalni az adathordozókat, amelyre lementették az inkriminált üzleti információkat. A bíróság nem jogerősen lakhelyelhagyási tilalmat rendelt el velük szemben.
Lapunk úgy értesült, hogy az elfogott ipari kémek, T. Lajos és H. Sándor egy csaknem negyvenmilliárd forintos forgalmat lebonyolító orvosi diagnosztikumokat gyártó és fejlesztő, magyar tulajdonú cég műszaki igazgatója és minőségügyi vezetője volt. Év elején azonban beadták felmondásukat és egy másik konkurens társaságnál jelentkeztek. Ezzel párhuzamosan pedig felvették a kapcsolatot korábbi munkahelyük orosz partnerével, és komoly üzletet kínáltak nekik: az egészségügyi cég csaknem négymilliárd forint eszmei értékű, teljes gyártástechnológiai dokumentációit és termékreceptúráit. Azt nem tudjuk, hogy ezekért mennyi pénzt kértek. A két vezető az oroszokkal egy magyar szállodában beszélt meg találkozót, amelyről azonban a gyanúsítottak korábbi cégének tulajdonosai is értesültek. A megbeszélésről videofelvétel készült, amit információink szerint a vámőrség kapott meg.
Az egészségügyi társaság biztonsági vezetői ekkor ellenőrizni kezdték a cég számítógépes rendszerét, s kiderült, hogy T. Lajos tavaly december óta, két alkalommal több mint tízezer adatfájlt mentett le laptopjára és más adathordozójára. Az információk között több szabadalommal védett adat, illetve a társaság teljes termékskálájának gyártástechnológiája szerepelt. Az illegális ügylet valószínűleg előrehaladott állapotban lehetett, ugyanis H. Sándort akkor fogta el a vámőrség, amikor Oroszországba készült. Nála találták meg az inkriminált laptopot és adathordozót.
Itt az újabb fejezet az Országos Bírói Tanács és a kormány viszonyában