Egyelőre csak az AAM Zrt., a Cemi Kft., illetve a Kornusz Kft. több száz millió forint végöszszegű BKV-s szerződéseit vizsgálja a rendőrség, a hűtlen kezelés megalapozott gyanújával indított nyomozás egyelőre ismeretlen tettes ellen folyik – értesült lapunk. Megkerestük a Budapesti Rendőr-főkapitányság illetékesét, aki hétfőre ígért tájékoztatást. Ismert, a BKV-nál az év elején a négymilliárd forintos, úgynevezett használtbusz-tenderrel összefüggésben robbant ki az a számos esetben korrupciógyanút is felvető botránysorozat, amelyben csaknem száz, részben a négyes metró beruházásához kapcsolódó tanácsadói szerződés megkötésére derült fény. Közülük a legismertebb az öt évre előre rögzített 2,5 milliárd forintos megbízás az AAM Zrt.-vel, amelyet a botrány kirobbanása után a cég sietve felbontott.
A „BKV dolgozói” márciusban hűtlen kezelés megalapozott gyanújával – névtelenül – feljelentést tettek Antal Attila távozott vezérigazgató és valamennyi helyettese ellen. A dokumentum szerint Regőczi Miklós vezérigazgató-helyettes 2008. január 8-án írta alá azt a jegyzőkönyvet, amelynek alapján közel tízmillió forintot fizetett ki a BKV „extra válságkommunikációs szolgáltatás” címén a Relatív Reklámügynökség Kft.-nek. A PR-vezető nettó 1,85, a PR-asszisztens 3,85, a szövegíró pedig 3,1 milliót kapott. A Cemi Kft.-nek 57,12 millió forintot fizettek ki „üzletviteli tanácsadásért”.
Előbb a BKV Zrt. felügyelőbizottsága (fb) szólította fel a cégvezetést, hogy számoljon be a tanácsadói szerződésekről, majd a Fővárosi Közgyűlés a főpolgármestertől kérte, hogy a 2007-től megkötött valamennyi dokumentumot tárja a nyilvánosság elé. Az AAM-dokumentumokat sokáig csak a BKV székházában kialakított titokszobában nézhették meg a képviselők, és Demszky Gábor csak azután adatta át DVD-n az iratokat Tarlós Istvánnak, a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjének, hogy azt egy belső munkatárs már kijuttatta.
– Mindkét anyagban megtalálhatók azok a magánlevelezésnek nevezett e-mailek, amelyekből kiderült, hogy Regőczi Miklós cégvezetőként, Horváth Éva, Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes sajtósa pedig köztisztviselőként a Fidesz lejáratásán dolgozott – mondta lapunknak Tarlós István. Hozzátette: a további visszaélésgyanús tanácsadói szerződéseket a mai napig nem kapták meg.
A napokban a BKV is feljelentést tett arra hivatkozva, hogy az említett hivatalos DVD-n is szereplő elektronikus leveleket ellopták, manipulálták, és ismeretlenek öt kémprogramot telepítettek a cég informatikai rendszerére. A BRFK-n tegnap ebben az ügyben is elrendelték a nyomozást, számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt.
Napi balfék: Magyar Péter szagmintát vesz