Nyomoznak a BKV-nál

A BKV Zrt. külső cégekkel kötött, sok milliárd forint értékű tanácsadói szerződései ügyében hűtlen kezelés gyanújával nyomozás indult a BRFK gazdaságvédelmi osztályán, valamint a közlekedési cég feljelentése alapján büntetőeljárást rendeltek el a társaság informatikai rendszerére telepített kémprogramok miatt is.

2008. 06. 09. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre csak az AAM Zrt., a Cemi Kft., illetve a Kornusz Kft. több száz millió forint végöszszegű BKV-s szerződéseit vizsgálja a rendőrség, a hűtlen kezelés megalapozott gyanújával indított nyomozás egyelőre ismeretlen tettes ellen folyik – értesült lapunk. Megkerestük a Budapesti Rendőr-főkapitányság illetékesét, aki hétfőre ígért tájékoztatást. Ismert, a BKV-nál az év elején a négymilliárd forintos, úgynevezett használtbusz-tenderrel összefüggésben robbant ki az a számos esetben korrupciógyanút is felvető botránysorozat, amelyben csaknem száz, részben a négyes metró beruházásához kapcsolódó tanácsadói szerződés megkötésére derült fény. Közülük a legismertebb az öt évre előre rögzített 2,5 milliárd forintos megbízás az AAM Zrt.-vel, amelyet a botrány kirobbanása után a cég sietve felbontott.
A „BKV dolgozói” márciusban hűtlen kezelés megalapozott gyanújával – névtelenül – feljelentést tettek Antal Attila távozott vezérigazgató és valamennyi helyettese ellen. A dokumentum szerint Regőczi Miklós vezérigazgató-helyettes 2008. január 8-án írta alá azt a jegyzőkönyvet, amelynek alapján közel tízmillió forintot fizetett ki a BKV „extra válságkommunikációs szolgáltatás” címén a Relatív Reklámügynökség Kft.-nek. A PR-vezető nettó 1,85, a PR-asszisztens 3,85, a szövegíró pedig 3,1 milliót kapott. A Cemi Kft.-nek 57,12 millió forintot fizettek ki „üzletviteli tanácsadásért”.
Előbb a BKV Zrt. felügyelőbizottsága (fb) szólította fel a cégvezetést, hogy számoljon be a tanácsadói szerződésekről, majd a Fővárosi Közgyűlés a főpolgármestertől kérte, hogy a 2007-től megkötött valamennyi dokumentumot tárja a nyilvánosság elé. Az AAM-dokumentumokat sokáig csak a BKV székházában kialakított titokszobában nézhették meg a képviselők, és Demszky Gábor csak azután adatta át DVD-n az iratokat Tarlós Istvánnak, a Fidesz fővárosi frakcióvezetőjének, hogy azt egy belső munkatárs már kijuttatta.
– Mindkét anyagban megtalálhatók azok a magánlevelezésnek nevezett e-mailek, amelyekből kiderült, hogy Regőczi Miklós cégvezetőként, Horváth Éva, Hagyó Miklós MSZP-s főpolgármester-helyettes sajtósa pedig köztisztviselőként a Fidesz lejáratásán dolgozott – mondta lapunknak Tarlós István. Hozzátette: a további visszaélésgyanús tanácsadói szerződéseket a mai napig nem kapták meg.
A napokban a BKV is feljelentést tett arra hivatkozva, hogy az említett hivatalos DVD-n is szereplő elektronikus leveleket ellopták, manipulálták, és ismeretlenek öt kémprogramot telepítettek a cég informatikai rendszerére. A BRFK-n tegnap ebben az ügyben is elrendelték a nyomozást, számítástechnikai rendszer és adatok elleni bűncselekmény elkövetésének megalapozott gyanúja miatt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.